gazeteci-gozalti

Gazetecilerin gözaltındaki 18’inci günü: Savcı izinden döndü ama ifade almayacak

Sol Defter- Haber - 11 Ocak 2017 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre gazeteci Derya Okatan’ın avukatı Özlem Gümüştaş, soruşturma savcısının izinden döndüğünü söyledi.diken.com.tr’nin haberine göre, avukat Özlem Gümüştaş, soruşturma savcısının izinden döndüğünü, buna karşın bu hafta içinde de ifadelerin alınmayacağı bilgisini verdi.

Eş zamanlı yapılan operasyonlarda İstanbul’da Diken’in eski editörü Tunca Öğreten, ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan, DİHA muhabiri Metin Yoksu, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve İmtiyaz Sahibi Eray Saygın; Diyarbakır’da ise DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, 25 Aralık 2016’da gözaltına alınmıştı.

Aynı gün Sabah gazetesi dokuz gazeteci hakkında gözaltı kararı bulunduğunu duyurduğu haberinde, gözaltı listesindeki gazetecilerin hacker grubu RedHack’le bağlantı kurmakla suçlandığı belirtilmişti.

‘Bu hafta içinde de ifade alınmayacak’

Avukatı Özlem Gümüştaş, savcıyla görüşmek istediklerini ancak görüşemedikleri bilgisini veren Gümüştaş, “Savcılık kaleminden bu hafta içinde de ifadelerin alımına geçilmeyeceği bilgisini aldık. Savcı 30 gün gözaltı süresini kullanacak gibi görünüyor” diye konuştu.

Gazeteciler hakkında 30 günlük gözaltı kararı bulunuyor.

Üç kişilik koğuşta beş kişi kalıyor

Avukat Gümüştaş, gözaltına alındığından bu yana açlık grevinde olana müvekkili Okatan’ın durumuna ilişikin de şunları söyledi: “Koğuşta üç tane yatak var. Yatak bile denemez. Bir somya üzerinde ince bir minder ve battaniye var. Koğuşta beş kişi oldukları için iki kişi yerde yatıyor. Koğuş çok pis ve havasız. Şiddetli bel ağrısı çekiyor, açlık grevinde olduğu için ilaç kullanmıyor. Günlük doktor kontrolünden geçiyor, düzenli olarak şeker ve tuz kullanıyor. Durumları değişmediği sürece açlık grevini sürdürme tutumunda.”

Banyo ihtiyaçlarını gideremiyorlar

Gazeteciler Çelik ve Yoksu’nun avukatı Özcan Kılıç, müvekkilleri hakkında somut delil olmadığını, delil bulmak için gözaltına tutulduklarını ifade etti.

Eray Sargın’ın avukatı Erman Öztürk de gazetecilerin banyo ihtiyaçlarını gideremediğini söyledi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BirGün / Diken / ETHA / Tutuklu Gazeteciler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.