asilcelik

Grev hakkına saldırı… Hükümet Asil Çelik grevini erteledi…

Sol Defter- Haber - 18 Ocak 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Asil Çelik ile DİSK Birleşik Metal-İş sendikası arasında 7 Eylül 2016 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, anlaşma sağlanamaması üzerine 4 Kasım günü uyuşmazlık tutanağı tutuldu.

Sendikanın yaptığı açıklamaya göre, 31 Maddede anlaşma sağlanamadı. Bu maddelerin önemli kısmı parasal sonuç doğuran maddeler. İşveren 6 aylık enflasyon oranında ücret zammı teklif etti. Bu teklif yüzde 2,69 oranına denk geliyor. Bu teklif ikramiye dahil net 50 TL’dir. Bu kadar çok madde için uyuşmazlık tutulması işverenin yaklaşımı hakkında bir fikir vermektedir. Görüşme sürecinin başından beri işverenin uzlaşmaz tutumu devam etti. Arabulucu ile yapılan toplantıda bir anlaşma sağlanamadı. Arabulucu raporunun ardından yasal prosedür gereği grev aşamasına gelindi.

16 Ocak günü sendika yöneticileri işyerine 18 Ocak’ta greve çıkılacağına dair yasa gereği ilanı astılar. Asil Çelik işçileri greve çıkılacakları gün, Bakanlar Kurulu grevi 60 gün ertelendi. Fiilen imkansız hale getirdi.

Bu grev erteleme kararı Asil Çelik işçilerini hedeflediği gibi, 20 Ocak’ta greve çıkacağı ilan edilen 2 bin 200 Birleşik Metal-İş üyesi otomotiv işçisinin grev kararını tehdit etmeye yöneliktir.

Patronlar OHAL’e ve hükümete güvenerek toplusözleşme görüşmelerini çıkmaza sürüklüyor ve işçileri sefalete zorluyor.

Patronlar hükümetin kolayca grev hakkını yasaklamaya yönelik karar alacağına güvenerek özgür toplusözleşme yapma hakkı ihlal edilmektedir.

OHAL 15 Temmuz darbe girişimi sebebiyle uygulansa da, bugün işçileri ve emekçileri hedef alan uygulamalara doğru yön değiştirmektedir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Asil Çelik / Birleşik Metal-İş / grev hakkı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.