ahmet şık

“Ahmet Şık Siyasi Nedenlerle Hapsedildiğini Biliyor, Morali İyi”-Ekin Karaca

Sol Defter- Haber - 20 Ocak 2017 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gazeteci Ahmet Şık, tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde dün eşiyle gerçekleştirdiği kapalı görüşün ardından avukatlarıyla da bir araya geldi.

Avukat Tora Pekin, bianet’e yaptığı açıklamada Şık’ın diğer Cumhuriyet Gazetesi tutuklularıyla aynı durumda olduğunu söyledi.

Şık’ın mektuplaşmasına izin verilmediğini, avukatların getirdiği kitapları alamadığını, sadece cezaevi kütüphanesindeki kitapları okuyabildiğini belirten Pekin, Şık’ın sağlık durumunun ve moralinin ise gayet yerinde olduğunu ifade etti:

“Siyasi sebeplerle ve haksız şekilde cezaevinde tutulduğunu biliyor. O nedenle morali yerinde.”

Tora Pekin, hukuki süreçle ilgili herhangi bir gelişme olmadığını, savcının Şık’la ilgili iddianameyi hazırlamasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Ahmet Şık’ın ailesiyle haftada bir gün kapalı görüş, iki ayda bir açık görüş yapmasına izin veriliyor. Avukatlarla ise haftada bir gün bir saat görüşme hakkı var.

18 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliğinde “Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan, hükümlü ve tutuklular için ceza infaz kurumlarındaki açık görüşler idare ve gözlem kurulu kararıyla iki ayda bir yaptırılabilir” ifadesi kullanıldı.

29 Ekim 2016 tarihli 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 6. maddesinin 5. fıkrasında, “TCK’nin 220.  maddesinde ve İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümlerinde tanımlanan suçlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan mahkûm olanların” avukatları ile görüşmelerinin gün ve saatlerinin sınırlandırılabileceği ifade ediliyor.

Kararların tutuklu sanıklar hakkında uygulanıp uygulanmayacağına dair karar yetkisi soruşturma aşamasında sulh ceza hâkimine, kovuşturma aşamasında mahkemeye verildi.

Şık’ın gözaltına alınmasının ardından yaşananlar

Ahmet Şık, sosyal medya paylaşımları ve haberleri nedeniyle 29 Aralık 2016 Perşembe sabahı gözaltına alındı.

Ahmet Şık, Emniyet’te ifadesini alan İstanbul Basın Savcısı Fahrettin Kerim Yerli’ye verdiği beyanda “Mesleki faaliyetlerimin soruşturma konusu edilmesini meslek ahlakıma hakaret sayarım, kimsenin de haddine değildir” dedi.

Şık aynı gün tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği, 30 Aralık 2016’da, Şık hakkında “FETÖ/PDY ve PKK” propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklama kararı verdi.

Tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi’ne götürülen Şık, 1 Ocak Pazar günü Metris’te, avukatı Can Atalay ile ses kaydı yapılamadığı için görüştürülmedi.

Şık’ın avukatları Fikret İlkiz, Can Atalay, Tora Pekin ve Abbas Yalçın 2 Ocak 2017’de Ahmet Şık’ın tutukluluğuna itiraz etti. İtiraz dilekçesinde “Ahmet Şık, hukukla ve gerçeklikle bağını tamamen koparmış soruşturmasında şüpheli yapılmış, aynı özelliklere sahip bir kararla da tutuklanmıştır. Hukuka, Anayasa’ya, yasalara, akla ve mantığa açıkça aykırı tutuklama kararına itiraz ediyoruz” dendi.

Şık daha sonra 3 Ocak’ta, Oda TV soruşturması kapsamında 375 gün tutulduğu Silivri Cezaevi’ne sevk edildi.

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, Şık’ın tutukluluğuna itirazını 4 Ocak 2017’de reddetti.

Şık, tutuklandığı 30 Aralık 2016 gününden sonra eşi Yonca Verdioğlu Şık’la ve avukatlarıyla ilk olarak 5 Ocak 2017’de görüştü.

Bu görüşmelerde Ahmet Şık’a Metris Cezaevi’nde kaldığı üç gün boyunca su verilmediği ve hem Metris’te hem Silivri’de tek başına tecritte tutulduğu ortaya çıktı.

Şık yılbaşı gecesi Reina’da 39 kişinin öldürüldüğü katliamı bile bu görüşmelerde öğrendi.

İki haftayı aşkın süre tecritte tutulan, gazete, kitap okuyamayan, kimseyle konuşturulmayan Şık, geçtiğimiz haftaiçi Özgür Gündem gazetesi sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın kaldığı koğuşa nakledildi.

CHP Eskişehir Milletvekili gazeteci Utku Çakırözer, 17 Ocak Salı günü tutuklu gazeteciler Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Bülent Utku, Şahin Alpay ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tutulan gazeteci yazar Hüsnü Mahalli ile görüştü.

Çakırözer, Ahmet Şık’ın “Benim yaptığım gazetecilik. Gazeteciler cesur olmak zorunda. Cesur olmayan onurunu yitirir” dedi.

Bianet

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ahmet Şık / Tutuklu Gazeteciler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.