ABB grev

Metal işçisi grev yasağına 3 günlük grevle fiilen yanıt veriyor…

İşçilerin Sesi - 22 Ocak 2017 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler 20 Ocak günü önceden alınan grev kararını uygulamak üzere grev önlüklerini giydiler. AKP hükümeti hem OHAL’i hem de OHAL öncesindeki işçi düşmanı tutumunu sürdürdü ve grevi erteleyerek, fiilen yasakladı. İşçiler Pazartesi gününe kadar çalışmayacaklarını açıkladılar. Fiilen 3 gün grevlerini sürdürmüş olacaklar. Pazartesi günü ise, yeni bir karar alma haklarını saklı tutuyorlar. Metal işçilerini destekliyoruz. Dayanışma amacıyla sendika genel merkezinin basın açıklamasını paylaşıyoruz.

EMİS İşyerlerindeki Grevimiz

BAKANLAR KURULU KARARIYLA YASAKLANDI

BU HAK GASPINA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!

Sendikamızın örgütlü olduğu GE Grid Solution, ABB Elektrik, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik işletmelerine bağlı fabrikalarda bu sabah 2200 üyemizin tam katılımıyla başlattığımız grevimiz öğlen saatlerinde yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla ertelendi (yasaklandı).

Hükümet, iki gün önce Asil Çelik’te de aynı kararı alarak işçilerin en temel hakkı olan grev hakkının kullanımı ortadan kaldırmıştı. Bugün de benzer karar işveren sendikası EMİS bünyesindeki fabrikalarda çalışan üyelerimizin başlattığı grev için alındı.

Bilinmelidir ki metal işçileri, Hükümet tarafından artık bir alışkanlık haline getirilen bu hukuksuzluğa boyun eğmeyecektir. Hükümet ve işverenlerin kol kola işçilerin haklarını ortadan kaldırmaya yönelik saldırılarına karşı mücadelemiz devam edecektir.

Grevimizin ertelendiği EMİS’e bağlı fabrikalarda işçiler pazartesi gününe kadar işbaşı yapmayacaktır.

Artık canımıza tak eden grev yasağı dayatmasına karşı sendikamız, EMİS işyerlerinde mücadelenin nasıl sürdürüleceğinin kararını her zaman olduğu gibi yine işçilerle birlikte alacaktır.

Birleşik Metal-İş Sendikası

Genel Yönetim Kurulu

***

İşçilerin Sesi Gazetesi sayfasından alınmıştır

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / grev hakkı / metal işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.