soma mitingi

Soma Davası’nda madenci aileleri salonu terk etti: Bıktık yalanlarınızdan

Sol Defter- Haber - 23 Ocak 2017 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Soma Davası’nın 15. grup duruşması 23 Ocak’ta Akhisar Adliyesi’nde görülmeye devam ediyor. Alp Gürkan, Mustafa Yiğit, Hayri Kebapçılar, Haluk Evinç, Murat Bodur’un davalarının ana davayla birleştirilmesinin ardından görülen ilk duruşmada aileler salonu terk etti. İlk olarak davası ana davayla birleştirilen dört sanığın ifadeleri okundu ve ardından bir saat ara verildi.

Aranın ardından Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın bilirkişi raporuna dair karşı beyanlarıyla duruşmaya devam edildi. Can Gürkan’ın karşı beyanlarının ardından müdafii Av. Kadir Çekin beyanda bulunduğu sırada aileler tepki gösterdi. “Yeter artık bıktık yalanlarınızdan kendi kendinize konuşun biz çıkıyoruz” diyen  aileler salonu terk etti. Duruşmaya tekrar ara verildi.

Can Gürkan, bilirkişi raporuna dair karşı beyanı: 

Bilirkişi raporu bir kurgudan ibaret. İlk rapor hiçbir bilimsel çalışmaya dayanmıyordu. Böylesine devasa bir davayı neredeyse hiçbir bilimsel araştırma olmadan karara vardırdınız. İlk rapor yalan olduğu halde bırakın soruşturmayı tutuklama gerekçesi olarak kullandınız. Hadi ben idam edildim, suçsuz insanlar da kurban ediliyor. Hiçbir şey yapamaz hale geldik. Hiçbir iddianın temeli yok. Havalandırma da yol da mevzuata uygun. Benden isteneni yapmışım. Bu dava bir kurgu olarak başladı öyle de devam ediyor. Gelsin bilirkişiler bir dinleyelim. Metan yangını olsa tanık yanardı, oradan çıkamazdı. Bu olay planlı bir olaydır. Bilirkişi raporu taraf avukatlarından birinin ithamları ile tamamen örtüşüyor. Harfiyen aynı.

Bunun üzerine mahkeme başkanı Gürkan’a önceki duruşma kayıtlarındaki sözlerini hatırlatarak “Olaydan önce siz test mi yaptırdınız? Bu testleri nerede yaptırdınız?” diye sordu. Gürkan kendi yaptığı iyi şeylerin dosyaya yansıtılmadığını söyleyerek gerek olmadığı halde havalandırma yatırımı yaptığını belirtti, katliamın metan yangınından kaynaklandığı iddiasını yalanladı.

Gürkan ve avukatı FETÖ’ye sarılınca ailelere tak etti

Karşı ifadesinde metan yangını iddiasını kuvvetlendirmek için FETÖ’ye sarıldı:

“Ülkemiz FETÖ, PKK tarafından saldırı altındayken bu davaya daha dikkatli bakmak lazım” dedim. Demiyorum illa bir terör saldırısı olmuştur. Sadece bunun metan yangını olmadığı araştırılsın.

Gürkan’ın ardından beyanda bulunmaya başlayan müdafii Av. Kadir Çekin de aynı söylemden yürüyerek metan gazı iddiasının kurgu olduğunu söyledi. Av. Selçuk Kozağaçlı’nın yalan beyanda bulunduğuna dair ithamlarda bulundu.

Sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayeti / Soma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.