korkut boratav 1

Korkut Boratav: 48’de babamı, 80’de beni, şimdi asistanı mı attılar!

Sol Defter- Haber - 9 Şubat 2017 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Prof. Dr. Korkut Boratav, son KHK ihraçlarına ilişkin olarak, “1948’de babamı, 1980’de beni, bugün de asistanımı üniversiteden attılar. Her dönem biraz daha gaddarlaşıyorlar. Şu anda yapılan 12 Eylül’den de diğerlerinden de daha kötüdür” dedi.

686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çok sayıda ümiversiteden 330 akademisyen ihraç edildi. İhraç edilenler arasında Prof. Dr. Korkut Boratav’ın Ankara Üniversitesi’ndeki son asistanı Doç. Dr. Nilgün Erdem de bulunuyor.

Artı Gerçek’ten Sibel Hürtaş’a konuşan Prof. Dr. Pertev Naili Boratav’ın oğlu Korkut Boratav bir konferansta söylediği “1948’de babamı üniversiteden atıldı, 1980’de ben, şimdi de asistanlarımı ihraç edecekler herhalde…” sözlerine atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Bu hikayede dikkat çeken taraf şu: Her dönem biraz daha gaddarlaşıyor. Şu anda yapılan 12 Eylül’den daha kötüdür. Bir çok arkadaşımın emeklilik haklarıyla ilgili sorunları var, bu insanlar yurt dışına gidemiyorlar. Pasaportları ellerinden alınıyor. Daha kötü olan ise faal işbirlikçiler. Faal işbirlikçiler daha çok göze batıyor. Akademik çevrelerin faal işbirlik yapan unsurları biraz daha yüz kızartıcı bu dönemde…”

ERDEM: ANKARA ÜNİVERSİTESİ İSTİKRARINI KORUYOR

Akademisyen Nilgün Erdem ise, “Doktora tezimi bitirdiğim 2002 yılında asistan olarak üniversiteye devam etmem gerekirken bu hakkım elimden alınmıştı. O zaman Erkan İbiş rektör yardımcısıydı. Sonra asistan olarak okula tekrar döndüm, bu kez de KHK ile atıldım. Ankara Üniversitesi bu konudaki istikrarını koruyor. O zaman rektör yardımcısı olan Erkan İbiş şimdi rektör olarak pervasızca akademik kıyıma devam ediyor. Bunların asıl sorumlusu Rektör İbiş’tir. Bu ihraçlarla açık bir şekilde ortaya çıkmıştır ki Rektör Erkan İbiş bu işin sorumlusudur ve istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.

Gazete duvar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: akademisyenler / KHK / OHAL /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.