saadet gıda

Saadet Gıda patronu dayakla kağıt imzalattı

Sol Defter- Haber - 9 Şubat 2017 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Saadet Gıda’da sendikalaşma mücadelesi verdiği için atıldığı işe davayla geri dönen işçiye, dövülerek ‘işten kendi rızamla çıktım’ kağıdı imzalatıldı.

İstanbul Esenyurt’ta kurulu bulunan Saadet Gıda’da çalışan Mahfuz Yaşıt’ın, fabrikanın patronlarından Sübet Çiçek ve yeğeni Sabattin Çiçek tarafından darp edildiği ve “İşten kendi isteğimle ayrılıyorum” kağıdı imzalatıldığı iddia edildi.

Engelli statüsünde işe giren ve 8 yılın ardından sendikal örgütlenmeye öncülük eden işçilerden olduğu için işten atılan Yaşıt, işe iade davasını kazanarak hafta başında işbaşı yapmıştı. Dün sabah Sübet Çiçek ve Sabattin Çiçek’in, ‘Gel senle bu dava işini konuşacağız’ diyerek kendisini ikinci kata çıkarttığını belirten  Mahfuz Yaşıt, olayı şöyle anlattı: “İkinci katta bulunan personel müdürleri ve diğer tüm çalışanları dışarı çıkardılar. Avukatımla görüşeceğim dedim, telefonuma el koydular. Sonra beni dövmeye başladılar, daha sonra beni arabayla Kıraç’ta bulunan depoya götürdüler. Depoda çalışan 2-3 kişi vardı, onları dışarı çıkardılar. Burada da dövdüler. Muhtemelen bunların anlaşmalı olduğu bir arabulucu avukat geldi. Bana zorla kendi isteğimle ayrıldığımı belirten bir kağıt imzalattılar.”

KANLI ELBİSELERİMİ ÇIKARDILAR

Dudağına üç dikiş atılan Yaşıt, kanlar içinde kalan elbiseleri çıkartılarak eve gönderildiğini söyleyen Yaşıt, “Polise ya da sendikaya gitmemem için de eve kadar takip ettiler. Eve gidince başıma vurdukları için biraz uyudum ve sendikayı aradım.” dedi.

FABRİKA ÖNÜNE ÇAĞRI

DİSK/Gıda-İş yöneticileri tarafından evinden alınarak Esenyurt Devlet Hastanesine götürülen Yaşıt’ın tedavisi yapıldıktan sonra taburcu edildi. Gıda-İş Sendikası, yarın saat 14.00’da fabrika önünde saldırıyı protesto edecek. Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek, “Haklı davamızın takipçisi olacağız. Sendikalaşma mücadelesine devam edeceğiz. Hiçbir zorbalık bizi yıldıramayacak” diyerek, kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu.

Evrensel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Gıda-İş / saadet gıda /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.