tesbih işçisi

Her tanesi bir nefes bir hayat alıyor!

Sol Defter- Haber - 12 Şubat 2017 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Urfa’nın vazgeçilmeyen ve tanesi 30 bin TL’ye kadar alıcı bulan tespih çocuk işçilerin nefesini kesiyor. Sayıları 50’yi bulan atölyelerde çalışan çocuklar, akciğer ve astım hastalıklarıyla boğuşuyor. Bunlardan biri olan Mehmet Çelik, “Aldığım 200 TL ilaç parasına yetmiyor” dedi.
 
Kimisi dini vecibelerini yerine getirmek, kimisi can sıkıntısını gidermek için elinde düşürmediği tespih çocuk işçilerin nefesini kesiyor. Urfa’da sayıları 50’yi bulan tespih atölyeleri, önlem almadıkları için çoğu çocuk yaşları 18 ile 20 arasında değişen onlarca genç işçi, akciğer ve astım hastalıklarıyla boğuşuyor. 
 
İPETE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ CAZİBELİ DEĞİL 
 
“Nefes alamıyoruz” diye feryat eden çocuk işçiler, tespihin ipe dizildiği gibi kendilerine keyif vermediğini dile getiriyor. Atölyelerde işe başlayan çocuklar bir süre sonra meslek hastalıklarına yakalanıyor. Tane tane ustaların elinden ipe dizilip, imamesi takıldıktan sonra tezgâhlarda satışa sunulan tespihlerin bin bir zorluğuna dikkat çeken işçiler, her türlü hijyenden uzak ve denetimden yoksun çalıştıklarını anlattı. Kehribar, Sıkma, Damla ve Oltu Taşından tespihler tezgahlarda 50 TL ile 30 bin arasında alıcısı bulurken, ciğerlerine hastalık solan çocuk işçiler ise, haftalık 200 TL alıyor. 
 
TOZ DUMAN İÇİNDE 
 
Birçok kişi için vazgeçilmez olan tespihin üretildiği atölyeler, adeta toz bulutu altında. Haliliye ilçesindeki Özdiker Pasajı’nın bodrum katında bulunan tespih atölyesinin sahibi ve aynı zamanda ustası Nedim Çelik, çalışanlarının tozdan zarar gördüklerini belirterek, “6 yıldır bu atölyede çalışıyorum. Toz içinde çalışıyoruz. Bunun zorluğu var tabii. Çocuklar da nefes alamıyor. Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Toz duman içinde kalıyoruz, bazen çocuklar hastalanıyor. En çok nefes darlığı yaşanıyor. Sabah 08.00’da başlayıp akşam 20.00’e kadar çalışıyoruz” dedi.
 
HAFTALIK 200 TL’YE NEFES ALAMIYORLAR
 
Atölye işçilerinden 18 yaşındaki Mahmut Demir, 6 yıldır atölyede tespih yaptığını belirterek, işin zorluğunu şu sözlerle dile getirdi: “Toz, duman çok var. Nefes darlığı yaşıyoruz. Astım hastalığına yol açıyor. Zorlanıyoruz. Pek tedbir alamıyoruz. Ağız maskesi takıyoruz ama alışık olmadığımız için bizi rahatsız ediyor. Çıkarıyoruz.” 
 
‘ALDIĞIMI İLACA VERİYORUM’ 
 
Bir başka atölyedeki çocuk işçilerden Mehmet Çelik (17) ise, en az 12 saat çalıştıklarını ve haftalık kazancının 200 TL olduğunu söylüyor. Astım hastalığına yakalandığını vurgulayan Çelik, aldığı ücretin ilaç masraflarını karşıladığını dile getiriyor. Çelik, “Aşırı tozdan etkileniyorum. Astım hastasıyım. İlaçlarımı düzenli kullandığımda astım krizi yaşamıyorum. Aksi halde kötü olurum” diye konuştu. 
dihaber

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: isig / meslek hastalığı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.