işsizlik

İşçinin parasıyla, kendi maaşı ödeniyor: İşsizlik Sigortası Fonu’nun amacı ne?

Sol Defter- Haber - 21 Şubat 2017 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

9 Şubat’ta Resmi Gazetede yayımlanan 687 sayılı KHK’de, işverenin yeni işe aldığı işçinin maaşının İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenmesi için düzenleme yapıldı. Binali Yıldırım bunu sermayeye teşvik olarak “müjdeledi”. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “Kuruluş amacının dışında da birçok amaç için kullanılan İşsizlik Sigortası Fonu’ndan mütemadiyen işçiye değil işverene katkı sunulduğunu” belirterek soru önergesi verdi.

garo-paylan

İşsizlik Sigortası Fonu’nun kullanımı ve KHK ile yapılan düzenlemenin Fon’un kuruluş amacına aykırı olup olmadığını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na soran Paylan, şu ifadeleri kullandı:

9 Şubat 2017 günü Resmi gazetede yayımlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işverenin yeni işe aldığı işçinin aylık maliyeti 2.088 TL’den 1.314 TL’ye düşmektedir. KHK uyarınca, 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren işe alınacak ilave işçiler için aylık prim ödeme gün sayısının 22.22 ile çarpılması sonucunda bulunacak tutarda işverene destek ödemesi yapılacaktır. Bu rakam, 30 gün üzerinden işçi başına aylık 666.66 TL destek anlamına gelmektedir. İşverenler, asgari ücretli bir işçi için 577.69 TL tutarında işçi-işveren sigorta primi ve işsizlik sigortası fonu primi ödemektedirler. Bu tutar 666.66 TL’lik destekten düşüldükten sonra kalan 88.97 TL işverene nakit olarak ödenecektir. İŞKUR’a kayıtlı işçilerin yarısının, yani yaklaşık 1 milyon 150 bin işsizin bu teşvik kapsamında işe alınması halinde İşsizlik Fonu’ndan 11 ayda 9 milyar TL’ye yakın bir meblağ harcanacaktır.

“İşverene değil işçiye ödenecek bir kaynak ayrılacak mı?”

Bu bağlamda;

  • Yürütülen “istihdam çalışmaları” kapsamında yapılan bu düzenleme ile işçinin parası ile işçinin maaşı ödenmekte değil midir?
  • İşsizlik Sigortası Fonu’ndan şu ana kadar ne kadar harcama, hangi amaçla yapılmıştır?
  • İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işçilerin gelirlerini arttırıcı, işverene değil işçiye ödenecek bir kaynak ayrılması düşünülmekte midir?
  • Bu düzenleme, İşsizlik Sigortası Fonu’nun kuruluş amaçlarına ve kanununa aykırı değil midir?

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İşsizlik Sigortası Fonu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.