issizlitdiyarbakir

İşsizliğin fotoğrafı: 5 bin kişinin başvuracağı kuraya 39 bin kişi başvurdu

Sol Defter- Haber - 14 Mart 2017 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Evrensel Gazetesinden Fırat TOPAL ve Serpil BERK’in haberine göre Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, merkez ilçe ve ilçe belediyelerinde istihdam edilecek kişiler için kura çekimden yansıyan fotoğraflar Diyarbakır’da işsizliğin fotoğrafını ortaya koydu.

Gazetemiz Evrensel’e konuşan ve işe alımların referandumun öncesinde yapılmasını manidar bulduğunu söyleyen Diyarbakırlılar, ocak ayında yapılması gereken kura çekiminin şimdi yapıldığını söyledi. Çok sayıda üniversite mezunun da başvurduğu kuranın kapalı kapılar arkasında sınırlı kişiyle yapılmasına tepki gösteren yurttaşlar, “Bu istihdam değil sadece oyalama” dedi.

‘DİLENCİ GİBİ BEKLETİLİYORUZ’

Kura sonuçlarını bekleyen Ziraat Mühendisliği Fakültesi mezunu Abdullah adlı bir yurttaş, kimsenin içeri alınmadığını, kura çekiminin kapalı kapılar ardından yapılmasının adil olmadığını belirterek, “Ziraat Mühendisliği mezunuyum, ‘İŞKUR kapılarında bir dilenci gibi bekletiliyoruz. İş yok, iş bulamıyoruz. İŞKUR’un olması, vatandaşa yardım etmesi kötü bir şey değil ama 15-20 yıl okuyup gelip burada iş beklemem sistemin sorunudur. Biz kapıda bekliyoruz içeride kura çekiliyor, bu ne kadar adil olabilir? O zaman ne diye çağırdılar, ne diye bu kadar güvenlik önlemi” dedi.

‘BU İSTİHDAM DEĞİL SADECE OYALAMA’

İşletme mezunu  ismini vermek istemeyen bir diğer yurttaş ise kimsenin kuyruğa isteyerek gelmediğini buna mecbur bırakıldığını ifade ederek “ İŞKUR 5 bin geçici personel alınca ülkede işsizlik sorunu çözülecek mi? Ben başvurduğumda, ‘Kura çekimi ocak ayında yapılacak demişlerdi. Referandum muhabbetinden dolayı bu tarihe alındı. İnsanlar mecbur bırakılıyor, mühendislik okuyup 1400 TL’ye markette reyon görevlisi olarak çalışan arkadaşım var. Bu istihdam falan değil sadece oyalama, bir süreliğine” dedi.

‘REFERANDUMA YAKIN YAPILMASI MANİDAR’

İŞKUR iş başvurusu için sırada bekleyenlerden biri de Selim Akkoç. Bilgisayar programcılığı mezunu olmasına rağmen iş bulamayınca başka çaresi olmadığı için başvuru yaptığını söylüyor. Erken saatlerde gelip bekleyen Akkoç, içeri alınmamalarından şikayetçi “Kura yapılacaksa bizi de almaları gerekiyor” diyerek görevlilere veryansın ediyor. İşe alınmaya dair beklentisini sorduğumuzda ise “Adamı olanın beklentisi var” diyor.

Akkoç, “Bu işe gerçekten mecbur kalmasam başvuru yapmazdım. Evliyim ve ailemin geçimini sağlamak zorundayım. Üniversite mezunu olmama rağmen iş bulamıyorum. Buradaki kura çekiminin hakkaniyetli olduğuna inanmıyorum. Dışarıda bekleyen herkesi içeri alabilirler salonun kapasitesi buna yeter neden bizleri de almıyorlar. ‘5 bin kişi alınacak’ diyorlar. 4 bin kişi kendi adamlarını alacaklar geriye kalan bin kişide farklı kişiler olacak. Bunların hepsinin farkındayız ama bir umut işte. Referandum sürecine yakın yapılması da manidar. Daha önce yapmaları gerekirken niye şimdi yapıyorlar” dedi.

‘ALTI ÜSTÜ BİR SÜPÜRGE, BİR ÇÖP ARABASI VERECEKLER’

Özellikle işsiz gençlerin ağırlıkta olduğu kalabalıkta seyyar tezgahında simit börek satarak geçimini sağlayan ismini vermek istemeyen bir yurttaş ise, işe alınacağından  umutlu olmadığını, bunun için torpil gerektiğini ifade etti. Kendi mesleğini zabıta baskısından dolayı yapamadığını, düzenli  bir iş için başvuru yaptığını ve Sur mağduru olduğunu da söyleyen genç simitçi kendilerine öncelik verileceğinin söylendiğini fakat buna dair bir şey görmediğini belirtti. İki çocuğuyla kapıda bekleyen 40’lı yaşlarında bir erkek bize bakarak “Altı üstü elimize bir süpürge, bir çöp arabası verecekler. Bizi burada oyalıyorlar” dedi.

Kura sonuçlarının bir sonraki gün açıklanacağı duyurusu yapılması üzerine Diyarbakırlı yurttaşlar merkezin önünden ayrıldı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Diyarbakır / İŞKUR / işsizlik /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.