izmir-izenerji-genel-is

TİS’te son söz İZENERJİ işçilerinde

Sol Defter- Haber - 21 Mart 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Metehan UD
Evrensel / İzmir

İzenerji işçileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin toplu sözleşme görüşmelerindeki son teklifi için sandık başındaydı. İşçiler tamam derse sözleşme imzalanacak, devam derse greve çıkılacak. Gelinen noktayı Evrensel’e değerlendiren işçiler, şimdiye kadarki sözleşmelere kıyasla en iyi teklifin karşılarına getirildiğini belirterek, bu noktaya işçilerin mücadelesi sonucu gelindiğine dikkat çekti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube arasında yürütülen ve 4 bin işçiyi ilgilendiren sözleşme görüşmeleri tıkanınca işçiler grev hazırlıklarına başladı. Bunun üzerine son yapılan görüşmede belediye yönetimi teklifini yeniledi. Görüşmelere yüzde 9 zam ve 52 günlük ikramiye artışıyla başlayan yönetim, yevmiyelere 2 liralık seyyanen zam teklif etti. Yeni teklifin ayrıntıları ise şöyle:

İŞVERENİN YENİ TEKLİFİ

A grubuna yüzde 13, B grubuna yüzde 16, C grubuna da yüzde 16.5 zam önerisinde bulunuldu. Bu teklife göre günlük yevmiye ücreti sırasıyla 66, 68, 69 ve 71 liraya çıkacak. Sağlanan  ücret artışıyla beraber en düşük işçi (bekar işçi) ücreti de A grubu 1 968 TL, B grubu 2 bin 24 TL, C grubu 2 bin 56, D grubu 2 bin 106 TL’ye çıkmış olacak. Ayrıca sosyal hak, ikramiye ve izin ücretleri ile zam oranı toplamda yüzde 30’u geçecek. 112 günlük ikramiye ise 6 aya bölünerek 2 ayda bir ödenecek.

Görüşmelerde ayrıca işçileri yakından ilgilendiren, fazla çalışma mesaisi, bayram çalışma ücretleri gibi, aile yardımı, eğitim yardımı, yemek ücreti, bayram yardımı, izin süreleri maddelerde de iyileştirmeler yapılarak anlaşma sağlandı. Ayrıca ilk kez olarak da iş riski, koku, kaçak su primi ve D grubunun oluşturulması gibi maddeler de TİS’e girdi.

SONUÇ PERŞEMBE AÇIKLANACAK

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube temsilciler kurulu toplantısında ise İzmir Büyükşehir Belediyesinin son önerisini işçilere sorma kararı alındı. Alınan karar gereği sendikanın örgütlü olduğu belediye birimlerinde işçiler dün sandık başına gitti. Yeşil alan, fen işleri, balık hali, sebze hali, aşevi, huzurevi, mezarlıklar müdürlüğü, doğal yaşam, idari işler, İZSU ve ESHOT Genel Müdürlüğünde başlayan oylama, bugün diğer birimlerle sürecek ve sona erecek. İşçilerin tamamına yakınının katıldığı oylamanın sonuçları, perşembe günü İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yapılacak eylemle kamuoyuna açıklanacak. Oy verme işlemlerinin ardından çıkacak sonuca göre sendika ya toplu iş sözleşmesini imzalayacak ya da 27 Mart’ta greve çıkacak.

Oylama için dün İzmir Büyükşehir Belediyesinin yeşil alanlar şantiyesine gelen işçilere konuşma yapan Şube Başkanı Arif Yıldız, işçilerin büyük bir çoğunluğunun hem fikir olmadığı bir toplusözleşmeye imza atmayacaklarını söyledi. Yıldız, sözleşmeye son noktayı Büyükşehir Belediyesinin ya da sendikanın değil İzenerji işçilerinin koyacağını vurguladı.

‘BU İZENERJİ İŞÇİSİNİN KAZANIMIDIR’

TİS sürecine dair konuştuğumuz işçilerden Abidin Zeynel Yıldız, mücadelelerinin sonucunda bu noktaya geldiklerini ifade ederek “Bu İzenerji işçilerinin kazanımıdır. Ülke şartlarını ele aldığımızda belki çok iyi gözükmeyebilir ama Büyükşehir’de şimdiye kadar yapılmış en iyi sözleşmelerden biri. İşçi arkadaşlarımız tekliften memnun. İlk defa sözleşmeye giren prim maddeleriyle birlikte ele aldığımızda önemli bir adım atmış olduk. Öte yandan önümüzde bir referandum sürecimiz var. Bu ülkeyi yönetenler biz işçilerin karşısında nasıl bir tarafsa biz de işçiler olarak buna karşı bir taraf belirleyerek referandum sürecinde hayırı en güçlü bir şekilde örgütlemeliyiz” dedi.

‘SON 3 TİS’İN EN İYİSİ’

Dikim ekibinde çalışan Deniz Paça da son 3 TİS’e göre en iyi teklifin sunulduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Bu işçilerin ve sendikamızın iradesi sayesinde olmuştur. Kazanım olduğunu düşünüyoruz. Şu ana kadar hep sözleşme hakkımız, yüksek hakem kurulları ile, mahkemelerle elimizden alındı, sıkıntılı süreçler yaşadık. Bu sefer böyle olmaması mutlu etti bizi. Biz grevden yana değiliz. Derdimiz İzmir halkına hizmet ederken geçim sorunlarını daha az düşünmek. Sürecin en başından sonuna kadar hep birlikte götürdük.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Grev / İZENERJİ / İzmir Büyükşehir Belediyesi / TİS /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.