KESK-31.03.17

KESK’in valilik önündeki eylemine polis engeli

Sol Defter- Haber - 31 Mart 2017 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Erensel Gazetesi’nin haberine göre, İstanbul Valiliği önüne bir araya gelen, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların üyeleri, OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) çalışanların kamudan ihraç edilmesini protesto etti. İşlerine geri dönmek için topladıkları imzaları valiliğe vermek isteyen KESK üyeleri, polisin tüm engellemelerine rağmen imzaları valiliğe ulaştırdılar. Basın açıklaması yapan emekçiler, işlerine geri dönene kadar mücadele edeceklerini vurguladılar. Basın açıklamasına izin vermeyen polis, KESK’lilere saldırarak BES 1 No’lu şube başkanı Dursun Doğan’ı gözaltına almak istedi, “arkadaşımız dönene ve imzalarımızı Valilik’e teslim edene kadar buradayız” diyen kamu emekçileri polis barikatı önünde oturma eylemi başlattı. KESK üyelerinin direnişi sonucu gözaltına alınmak istenen Doğan serbest bırakıldı. “Haksız hukuksuz ihraçlara hayır! İşimizi geri alacağız” pankartının açıldığı eylemde sık sık “AKP gidecek biz kalacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları attı.

‘KORKMANIZ GEREKEN BİZ DEĞİL SİZİ AÇLIĞA MAHKUM EDENLER’

Gözaltına alınmak istenen KESK üyesi Dursun Doğan şunları kaydetti: “Bizler AKP’nin politikalarını kabul etmediğimiz için ihraç edildik. Emekçiler birçok yerde direniyor, AKP’nin yaptığı zorbalıktır, faşizmdir. Bizler buraya kolay gelmedik, alnımızın teriyle buraya geldik, torpilsiz kendi emeğimizle buradayız. Bizlerin haklı, meşru talebimizden korkuyorlar, biz demokratik mücadele yürütüyoruz. Korkmanız gereken; sizi açlığa mahkum edenlerdir. Biz kazanana kadar direneceğiz.”

Emekçilerin direnişinin kazanımıyla 3 kişilik heyet ile Valilik’e toplanan imzaları vermeye gidip dönene kadar KESK üyeleri, şarkılarla, şiirlerle oturma eylemini sürdürdü.

‘KHK’YA KARŞI MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Valilik görüşmesini gerçekleştiren heyetten Mehmet Sarı, kendilerinin haftalardır direndiklerini, seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyledi, “Vali ile görüşmedik ama vali yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ile görüştük, derdimizi anlattık. Neden ihraç edildiğimizi öğrenmek istediğimizi; haksız, hukuksuz ihracı kabul etmediğimizi söyledik. Bununla ilgileneceklerini söylediler. 30’un üzerinde canına kıyan insanları nasıl iade edeceklerini sorduk, cevap alamadık. KHK’ye karşı mücadelemizi sürdüreceğiz, haklıyız kazanacağız” şeklinde konuştu.

‘ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Basın açıklamasını okuyan Necla Turgut, FETÖ ile mücadele adı altında birçok KESK üyesinin ihraç edildiğini hatırlattı, iktidarın asıl hedefinin muhalifler olduğunu vurguladı, iktidarın temel hedefinin tüm toplumu tek adam iktidarına biat eden kullara dönüştürmek olduğunu ifade etti. KESK olarak toplum için mücadele ettiklerini işaret eden Turgut, “Bunun için en başından beri emek ve demokrasi karşıtlarının hedefinde olduk. Bugün de, 15 Temmuz sonrasında KESK’i ‘darbe destekçisi’ olarak itham edemeyeceklerini bilenler yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz emek ve demokrasi mücadelemizi bir ‘suç’ gibi göstermektedir” ifadeleri kullandı. Kendilerinin sendikal hak ve özgürlükleri kullandıklarını ve bunun bir “suç” olamayacağının altını çizen Turgut, ihraç edilen kamu emekçilerinin KESK’in onuru olduğunu belirtti, KESK üyelerinin ihraç edilme nedenlerinin; demokrasi ve barış mücadelesi arasında köprüler kurmalarına duyulan kin olduğuna dikkat çekti. “Nereden ya da kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan, her türlü yasa dışı girişim ve saldırıya rağmen, hukuksal ve örgütlü mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz” diyen Turgut, sözlerine şu şekilde devam etti: “Darbe fırsatçılığı yaparak ülkeyi kendi siyasal ideolojik hedefleri doğrultusunda ‘tek adam yönetimi’ ile yönetmek isteyenlere, Anayasa değişikliği referandumunda güçlü bir HAYIR” denilmesi, faşizme karşı bir güçlü itiraz ve mücadelemizi yükseltmek için bir adım olacaktır. İhraç edilen, açığa alınan tüm üyelerimiz tekrar görevlerine dönene kadar dayanışmayı daha da büyüterek mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Tüm bu antidemokratik ihraç kararlarına, baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceğiz.” Eylem açıklamanın ardından atılan sloganlarla son buldu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İstanbul Valiliği / kamu emekçilerine ihraç / KESK / KHK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.