Almanya-iltica

Almanya’ya 262, Türk diplomat ve asker, Yunanistan’a 236 vatandaş iltica başvurusu yaptı

Sol Defter- Haber - 2 Nisan 2017 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Deutsche Welle’nin Der Spiegel dergisinden aktardığına göre, Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan diplomat ve askeri personel sayısı arttı. Haberde halihazırda Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne yapılan 262 başvuru bulunduğu belirtildi. Ancak henüz söz konusu başvuruların hiç birinin sonuçlanmadığı kaydedildi.

Der Spiegel’in haberine göre önümüzdeki dönemde Türkiye’den yapılan iltica başvurularının kabul edilme oranında artış olması mümkün. Haberde, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirme doğrultusunda Türkiye ile ilgili uygulamalarda güncellemeye gittiği belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın söz konusu değerlendirmesinde, “Gülen hareketiyle bağlantısı bulunduğu düşünülen kişilere yönelik sistematik bir biçimde kovuşturma yürütüldüğü yönünde açık kanıtlar bulunduğu” ifade edildi. Bakanlık Türkiye’de terör suçu gerekçesiyle açılan davalarda da çok büyük artış görüldüğüne dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümeti 15 Temmuz darbe girişiminden ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Gülen yapılanmasının lideri Fethullah Gülen’i sorumlu tutuyor. Gülen ise hakkındaki suçlamaları geri çeviriyor.

Yunanistan’a da başvuru arttı

Yunan gazetesi Kathimerini‘de yer alan habere göre 15 Temmuz’daki darbe girişiminden bu yana 236 Türk vatandaşı Yunanistan’a iltica talebinde bulundu.

Gazete haberini Yunanistan’daki göç ve iltica kurumundan aldığı verilere dayandırdı. Buna göre sadece 2017 yılının ilk iki ayında Türkiye’den 98 iltica başvurusu yapıldı.

15 Temmuz’dan bu yana ise toplam başvuruların 236 olduğu vurgulandı. Yunanistan’a iltica başvurusu yapan Türklerin sayısı 2014 yılında 41, 2015’te ise 42 olduğu belirtildi.

Haberde gerçek sayının çok daha fazla olabileceği ve iltica dairesinin sadece resmen mülteci adayı olarak kayıt altına alınan Türk vatandaşlarının istatistiğini tuttuğu belirtildi.

Yunanistan’da iltica talebinde bulunan sekiz Türk askeri ile ilgili süreç de devam ediyor. Darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan 8 Türk subayının iade edilmesi için Türkiye tarafından yapılan talep gerginliğe yol açmıştı. Askerlerin iltica talepleri ile ilgili yargı süreci devam ediyor. Nihai kararın da nisan ayında açıklanması bekleniyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 15 Temmuz Darbe Girişimi / Almanya / iltica başvurusu / Yunanistan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.