sirvan-maden

Şirvan: 16 işçinin ölümüne sebep oldular, 6 yıl ceza istendi…!

Sol Defter- Haber - 3 Nisan 2017 - İşçi Gündemi / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Evrensel’den Tamer Arda Erşin’in haberine göre Siirt Şirvan’da 16 işçinin öldüğü maden katliamına ilişkin dava açıldı. İddianamede gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığına dikkat çekildi, ancak 11 sanık hakkında trafik kazası davalarında uygulanan ‘taksir’ maddesinden ceza istendi. Üstelik bilirkişi raporunda Enerji Bakanlığı’na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MİGEM) sorumluluğuna dikkat çekilmesine karşın, iddianamede hiçbir kamu görevlisi sanık olarak yer almadı. İlk duruşma 18 Mayıs’ta görülecek.

Şirvan’daki Madenköy Bakır Madeni’nde 17 Kasım 2016’da yaşanan şev kaymasında 16 işçinin hayatını kaybetmesine ilişkin hazırlanan ve Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Ciner Grubu’na bağlı Park Elektrik firmasının işletme müdürü Mehmet Oğuz, açık ocak işletmesi başmühendisi Selman Kazak, iş güvenliği uzmanı Servet Keklik, daimi nezaretçileri Mehmet Kezer, Serkan Gürühan, Bayram Kayar ile taşeron firma Antlar Yapı’nın şantiye şefi Kadir Yıldırım, iş güvenliği uzmanı Gülistan Gök, resmi sahibi Vedat Ant, fiili sahibi ve sorumlusu Nureddin Ant ile Adnan Ant hakkında, ‘Taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istendi.

Aşırı yağışa rağmen önlem alınmadı
İddianamede, aşırı yağış alan bölgede çalışmanın durdurulması ve güvenlik önlemi alınması gerekirken bu önlemlerin alınmadığına dikkat çekildi. Yağış sırasında madenin alt kotlarında patlatma yapılmaya ve üretime devam edildiğini belirten savcı, “her ne kadar olayın çalışma alanı dışında gerçekleştiği ifade edilse de, maden ruhsat sahasının bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve güvenlik önlemlerinin de buna göre alınması konusunun göz ardı edildiğini” kaydetti. Şüphelilerin olaya ilişkin “önlenemez ve öngörülemez bir doğal afet olduğu” şeklindeki savunması da savcı tarafından “suçtan kurtulmaya yönelik soyut beyanlar” olarak değerlendirildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayetleri / maden işçileri / Siirt / Şirvan Madeni /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.