Albayraklar-damat-İBB

Albayraklar’ın damadı İBB, İSKİ ve İETT’den 250 milyon TL’lik yedi ihale ‘kazanmış’

Sol Defter- Haber - 16 Nisan 2017 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’nın haberine göre nikahını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kıydığı Altunsoy, kazandığı yedi ihalenin üçüne tek katılımcı olarak girerken, teklif veren diğer firmalar ise ‘evrak eksikliği’, ‘aritmetik hata’ ya da ‘yeterlilik’ gibi gerekçelerle ihale dışı kaldı.

İBB Deneti Komisyonu’nun CHP’li üyesi Tarık Balyalı’nın denetim raporuna düştüğü 18 sayfalık muhalefet şerh yazısında geçen yıl İBB’den iki, İETT’den üç, İSKİ’den iki olmak üzere toplam yedi ihale alan Platform Turizm’in bu ihalelerden yaklaşık 250 milyon TL kazandığı notu düşüldü.

Balyalı, ‘İSKİ’nin personel servis işi’ ihalesinde maliyetin 96 milyon 769 bin TL olarak belirlendiğini ancak ihalenin 79 milyon 797 bin TL’ye Platform Turizm’e kaldığına dikkat çekti: “Raporumuzun önceki bölümlerinde de eleştiri konusu yaptığımız personel servisini Platform Turizm yine tek başına kazanmış. İhaleye teklif veren firmalar yine evrak eksikliği, aritmetik hata ya da yeterlilik gibi sebeplerle ihale dışı kalmışlar ve ihale rekabet oluşmadan sonuçlanmış…”

Albayraklar Holding Başkan Yardımcısı Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy, şirketi Platform Turizm ve Taşımacılık’ı 10 Temmuz 2002’de kurdu. Adem Altunsoy 3 Mayıs 2002’de Nuri Albayrak’ın kızı Elif Albayrak’la evlendi. Çiftin nikâh şahitliğini dönemin AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yapmıştı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Albayraklar / İBB / İETT / İSKİ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.