cumhuriyet-gazete

Cumhuriyet gazetesi cezaevlerine alınmıyor

Sol Defter- Haber - 16 Nisan 2017 - Güncel Politika / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 11 Nisan 2017 gününe ait satış rakamlarına göre cezaevlerine gazete verilen bayilerden Büyükçekmece’de 177, Tekirdağ’da 55, Eryaman’da 115, Menemen’de 93, Manisa’da 50, Gaziantep’te 30, Malatya’da 25, Osmaniye’de 17, Şanlıurfa’da 30, Giresun’da 16, Muş’ta 12, Van’da 27, Afyon’da 14, Çorum’da 12, Kırıkkale’de 37, Kütahya’da 13, Polatlı’da 7, Karabük’te 7, Kırşehir’de 11, Gümüşhane’de 8, Yozgat’ta 37, Tokat Turhal’da 21 gazete alınmadı.

‘Yazı yukarıdan geldi’

Trabzon’da cezaevlerine Cumhuriyet gazetesi alınmadığı belirtilirken, yetkililer Adalet Bakanlığı’ndan gelen yazı üzerine gazetenin cezaevlerine alınmadığını ifade etti.

Rize’nin Kalkandere ilçesindeki L Tipi Cezaevine pazartesi gününden itibaren Cumhuriyet gazetesi alınmıyor. Cumhuriyet ve Yeni Asya dışında diğer gazete ve dergilere herhangi yasak getirilmezken, cezaevi yetkililerinin “Yazı yukarıdan geldi” diyerek Cumhuriyet’e izin verilmediği öğrenildi.

İzmir’de Şakran Kadın Cezaevi ve T -4 Cezaevi’nde de tutuklu ve hükümlülere Cumhuriyet gazetesi verilmediği belirtildi. Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyesi avukatlar müvekkillerine Cumhuriyet gazetesi verilmediğini, yetkililerin buna bir gerekçe göstermediğini belirtti.

Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde de Cumhuriyet’in yasaklandığı ileri sürüldü. Avukatlarıyla görüşen tutuklular son bir haftadır tüm ısrarlarına rağmen Cumhuriyet gazetesinin kendilerine verilmediğini söyledi.

Avukatlar, “Tüm ısrarlarına rağmen bu gazetelerin kendilerine neden verilmediği yönünde sordukları sorulara da net cevap alamıyorlarmış. Müvekkillerimize başka yayın organlarını isterlerse verebileceklerini söylüyorlarmış” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Adalet Bakanlığı / Cezaevleri / Cumhuriyet Gazetesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.