Türk-İs

Türk-İş 1 Mayıs’ı Ankara Tandoğan’da kutlayacak

Sol Defter- Haber - 21 Nisan 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Türk-İş bu yıl 1 Mayıs’ı Ankara Tandoğan Meydanı’nda kutlama kararı aldı. Türk-İş tarafından yapılan açıklamada diğer illerde de 1 Mayıs’a katılım gösterileceği belirtildi. Çalışma Bakanı’nın “yakında” dediği kıdem tazminatının fona devredilmesine de değinilen açıklamada, Türk-İş Genel Kurulu’ndaki “genel grev” kararının hala geçerli olduğu hatırlatıldı.

Türk-İş Konfederasyonu dün Ankara’da yaptığı Başkanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Ülkedeki son gelişmelerin ve çalışma hayatının gündeme alındığı toplantıda Türk-İş’in bu yıl 1 Mayıs için Ankara Tandoğan Meydanı’nda merkezi miting düzenleyeceği duyuruldu. Geçmiş yıllarda olduğu gibi kimi diğer illerde de 1 Mayıs kutlamlarına katılım gösterileceği belirtilen açıklamada, bu 1 Mayıs’ta  işçi ve ülke sorunlarının dile getirileceği kaydedildi.

KIDEM TAZMİNATI UYARISI

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısından beklenen diğer önemli haber de kıdem tazminatı konusuydu. “Türk-İş Başkanlar Kurulu, işçilerin geleceğine ipotek koymayı amaçlayan düzenlemelere dün olduğu gibi bugün de karşı çıkmaktadır” denilen açıklamada, kıdem tazminatı konusunda Türk-İş’in Genel Kurulunda alınan kararın gereğini yerine getirmekte kararlı olduğu vurgulandı. Açıkça yazılmamasına rağmen söz konusu genel kurulda kıdem tazminatına yönelik bir saldırı söz konusu olduğu Türk-İş’in genel grev ilan edeceği kararlaştırılmıştı. İşçilerin kazanılmış haklarını gözetmeyen, dikkate almayan yaklaşımların iş barışını da, sosyal barışı da zedeleyeceği ifade edilen açıklamada, “Ülkenin milli birlik ve beraberliği, ekonomik ve sosyal kalkınması için işçi sınıfı üzerine düşen görev ve sorumluluğu her fırsatta yerine getirmiştir. Ancak işçilerin hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi, yaşama ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi konusundaki beklentileri karşılanmamıştır” denildi.

TÜMTİS’E DESTEK

2017 yılında bağıtlanacak kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinin, oluşturulan Koordinasyon Kurulu tarafından birlikte sürdürülmesi yönündeki gelişmelerin değerlendirildiği belirtilen açıklamada, çerçevesinde gelişmeleri değerlendirmiştir. tüm toplu iş sözleşmelerinin yürütümünde ve bağıtlanmasında, üye sendikalar ve işçiler tam bir dayanışma içinde taleplerinin gerçekleşmesi kararlılığında olunacağı belirtildi. Taşeron ve geçici işçilik konusunda kalıcı çözümün bir an önce uygulanması talep edilen açıklamada, işçi olarak çalışanların sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi hakları korunarak düzenleme yapılması gerektiği vurgulandı.

Başkanlar Kurulu’nda Türk-İş’e bağlı TÜMTİS Sendikası üye ve yöneticilerinin hapise atılmasına ilişkin de “Sendikal örgütlenme özgürlüğü demokrasinin temel değerleri arasındadır. TÜMTİS Sendikası Ankara Şube yöneticileri ve işçilerin dava konusu edilen ve hapis kararıyla sonuçlanan faaliyetleri, işçilerin hak ve çıkarlarını geliştirmek kapsamındadır. Türk-İş Başkanlar Kurulu, Anayasa güvencesinde olan sendikal faaliyetin suç olarak değerlendirilmesini kabul etmemekte, aksi durumun sendikal örgütlenmeyi  daha da zorlaştıracağına dikkat çekmektedir. TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, üye sendikalarımızda örgütlü işçilerin sürdürdükleri bütün meşru ve haklı mücadelesini desteklemekte ve katkı vermektedir” ifadelerine yer verildi.

Evrensel

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1 Mayıs 2017 / kıdem tazminatı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.