sengal-tsk2

Rusya: Türkiye IŞİD’e karşı savaşan Kürt güçlere saldırıldı

Sol Defter- Haber - 26 Nisan 2017 - Dünya / Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı yazılı açıklamada “Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki Kürtlere, bu ülkenin meşru yönetimlerini es geçerek düzenlediği hava saldırıları kabul edilemez, saldırılar uluslararası ilişkilerin prensiplerine aykırıdır” dedi.

“Moskova’da ciddi endişelere yol açıyor”

“Bu tür adımlar, Moskova’da ciddi endişelere yol açıyor” denilen Rus Dışişleri açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Türk askerlerinin terör örgütlerine ve her şeyden önce IŞİD’e karada karşı koyan Kürt güçlerine saldırması söz konusu. Irak ve Suriye’de terörle mücadelenin halen bitmeye uzak olduğu bir ortamda, bu tür eylemlerin teröre karşı güçlerin birleşmesine katkıda bulunmadığı, zaten gergin olan durumu daha da gerdiği ortada.

“Bu tür eylemler kabul edilmez”

Operasyonun ‘egemen ülkelerin yasal yönetimleri es geçilerek yapıldığının’ da endişe verici olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu tür eylemlerin kabul edilmez, uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir ortamda tüm tarafları itidale ve dikkatlerini bugünün en önemli konusuna, IŞİD, Fetih el Şam (eski ismiyle El Nusra) ve diğer terörist gruplarla mücadeleye yoğunlaştırmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Daha önce de Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki hava saldırılarıyla ilgili, “Bunun gibi operasyonlar bölgedeki durumu olumsuz etkiliyor” demişti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: IŞİD / Rusya / Suriye / YPG /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.