ttkmuduru-iscinayeti

Zonguldak Kozlu’da iş cinayeti sanığı TTK’ye vekaleten genel müdür yapıldı

Sol Defter- Haber - 26 Nisan 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BirGün’de yer alan habere göre 2013 yılında yerin 630 metre altında ani metan gazı püskürmesi sonucu meydana gelen iş cinayetinde taşeron firma bünyesinde çalışan 8 maden işçisi hayatını kaybetmişti. TTK Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu, Kozlu Müessese Müdür Yardımcısı Nurettin Yılmaz, taşeron firma Star İnşaat Genel Müdürü Şafak Sırrı Demirel, Star İnşaat’ın ortağı İlal Köksal’ın da aralarında olduğu 10 sanık hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Sanıklar tutuksuz yargılanıyor.

Bilirkişi kusurlu buldu
Yargılamanın devam ettiği Zonguldak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne geçen hafta gönderilen 3’üncü bilirkişi raporunda, taşeron firma asli kusurlu, Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu ve yardımcısı Nurettin Yılmaz ise eksiklikleri nedeniyle firmaya bir yaptırım uygulamak yerine, kendi bünyelerinden bir çalışanı teknik nezaretçi olarak atamakla yetindikleri için tali kusurlu bulundu.

Bakanlık genel müdür yaptı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu’nu, 11 aydır vekaleten TTK Genel Müdürlüğü görevini yürüten Ercan Gebeş’in yerine yine vekaleten atadı. DHA’nın haberine göre Eroğlu, genel müdürlükte yapılan devir teslim töreni ile görevi devraldı. Törende konuşan Eroğlu, 1986 yılında Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde maden mühendisi olarak işe başladığını, 31 yıldır kurumda çalıştığını, 2004’ten beri de müessese müdürlüğü yaptığını söyledi. Eroğlu, “Kozlu’da çalıştığım süre içerisinde ‘Kozlu Müessesesi aile fertleri’ diye hitap ediyordum. Bundan sonraki hitap şeklimiz değişecek, ‘TTK Genel Müdürlüğü ailesinin fertleri’ diye hitap edeceğiz. Atamayı yapan yetkili makama sonsuz teşekkürlerimi, en kalbi duygularımı, sevgilerimi iletiyorum” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayeti / Kozmu maden ocağı / TTK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.