1MAYIS 2017 DIK SON

İnsanca yaşayacak ücret, iş güvencesi, kıdem tazminatı hakkı için 1 Mayıs’a…! – İşçilerin Sesi

İşçilerin Sesi - 28 Nisan 2017 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

1 Mayıs bütün dünyada kutlanacak. O gün milyonlarca işçi ve emekçi miting alanlarında buluşacak. Patronlardan ve hükümeten istedikleri hakları, bir kez de topluca iletecekler.

Miting meydanları ne kadar kalabalık olursa, sesimiz o kadar çok duyulur; hem Türkiye’de hem de dünyada!

1 Mayıs günü Taksim Meydanını işçilere vermemeleri bu yüzden. İşçiler güçlü, görkemli bir güç olmasın diye yasak getiriyorlar.

1 Mayıs işçi bayramıdır. 1886 yılında çoğunluğunu göçmen işçilerin oluşturduğu Amerikalı işçiler, 8 saatlik işgününü kazandılar. 10 saatlik iş gününe karşı 8 saatlik iş günü için grevler, mitingler yaptılar. Taleplerini patronlara dayatıp, iş saatlerini günde 2 saat düşürmeyi başardılar.

Bugün ücretler aynı kalmak koşuluyla, 6 saatlik işgünü için mücadele etmek kadar önemli bir çabaydı. İş saatleri azalırsa, işsizlik de azalır, yeni işsizlere iş açılır.

Aradan 131 yıl geçti. İşçilerin çalışma saatleri günlük 10-12 saati buluyor. İşçi hakları patronlarca gasp ediliyor. İşçilere düşük ücret, zorunlu mesai dayatılıyor. Özgürce sendikalara üye olmaları engelleniyor, keyfi sebeplerle işçi çıkartılıyorlar.

Hükümet kıdem tazminatı hakkımızı fona devrederek patronlara peşkeş çekmek istiyor. Neymiş, herkes kıdem tazminatı alamıyormuş! Çalışma Bakanlığı, hükümet, devlet ne işe yarıyor? İş Yasasında kıdem tazminatı hakkı var, bu hakkı kim vermiyorsa yakasına yapışsın! Bakanlık ve devlet görevini yapmadığı gibi, bir de işçilerin kıdem tazminatı parasını fona devredip patronlara mali destek sunacaklar.

Eski fonların başına neler geldi biliyoruz. Daha yeni kurulan İşsizlik Fonu’nun başına gelene bakalım. Sözde istihdam yaratacağız diyerek, İş Kur üzerinden işçi alan patronlara aldıkları işçinin sigorta primini devlet İşsizlik Fonundan ödüyor. İşsizlik durumunda kullanılmak için biriktirilen fonun parası patronlara aktarılıyor. Patron işçiyi çalıştırıp sömürüyor, devlet de işsizlik parasından sigortasını ödüyor!

1 Mayıs günü Bakırköy Pazarı miting alanında saat 13.00’te buluşalım. Yürüyüş saat 11.00’de İncirli’den başlayacak.

Taksim’i yasaklayanlara inat işçi ve emekçiler olarak gücümüzü birleştirelim, alanları dolduralım. Taleplerimizi bir kez de topluca ifade edelim. Haklarımızı almak üzere örgütlenelim!

Biz haklıyız, biz kazanacağız!

İşçilerin Sesi Bülteni

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1 Mayıs 2017 /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.