1mayıs2017bkoy

1 Mayıs 2017 Bakırköy Mitingi: Hayır bitmedi, mücadeleye devam….

Sol Defter- Haber - 1 Mayıs 2017 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul’da 1 Mayıs’ın adreslerinden biri olan Bakırköy’de “Hayır bitmedi” diyen on binler mitingde buluştu. “Hayır” mücadelesinin yansıdığı 1 Mayıs mitingi geçen yıla göre daha kitlesel oldu. Binler renkleriyle, talepleriyle alana yürüdü. Alana giriş esnasında bir kişinin gözaltına alınması sonucunda arbede çıktı, polis havaya ateş açtı. Mitingde konuşma yapan DİSK, KESK, TMMOB, TTB başkanları OHAL’e, KHK’lere direnerek “hayır” mücadelesini büyütme çağrısı yaptı

TAKSİM MEYDANI’NA YÜRÜMEK İSTEYENLERE POLİS SALDIRISI: ONLARCA GÖZALTI

16.00 – Bakırköy’de miting, Kardeş Türküler’in şarkılarıyla sona erdi.

15.20 – 1 Mayıs ortak metni Türkçe ve Kürtçe okundu.

15. 14 – TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel; “106 binden fazla kamu emekçisi KHK’lerle ihraç edildi. Bunların çoğu sağlık emekçisi”, “16 Nisan’da haklarımızı gasp eden, toplumsal sağlığımızı bozanlara ‘hayır’ dedik, tüm baskıcı antidemokratik uygulamalara, OHAL’e darbelere, sağlıkta şiddedete ‘hayır’ demeye devam edeceğiz.”

14.58 – TMMOB Genel Başkanı Emin Koromaz “Buraya demokrasinin, laikliğin, cumhuriyetin, doğanın katledilmesine, ülkenin kan gölüne çevrilmesine, hukuk dışı ihraçlara, seçilmişlerin yerine kayyum atanmasına ‘hayır’ demek için geldik. Bu 1 Mayıs ‘hayır’ tutumunun devamı niteliğindedir, çünkü bu referandum sonucunda kıdem tazminatının gaspı, sendikaların işlevsizleştirilmesi vardır. Buraya katılan herkes, her örgüt bundan sonraki programına ‘hayır’ı büyütmeyi koymak zorundadır” dedi. Koramaz iş cinayetlerinde, 77 1 Mayıs’ında, sosyalizm ve devrim mücadelesinde ölenleri anarak konuşmasını sonlandırdı.

14.40 – KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen sahneden kitleyi selamladı. Özgen, 16 Nisan referandumuna değinerek, “Emekçiler olarak ‘hayır’ taleplerimizi birleştirerek bu ülkenin yarısı olduğumuzu ortaya koyduk. Kanun hükmünde kararnamelere, OHAL’e, baskılara, tutuklamalara, iş güvencesini ortadan kaldırılmasına, kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına, iş cinayetlerine, iş yerlerindeki mobbinge hayır dedik. İradelerimizi ortaklaştırdık”  “Onlar her zamanki gibi hileleri ile yalanları, hırsızlıkları ile bizlerin iradesini çaldı. Referandum sonuçları şaibelidir. Bu sonuçları ülkenin yarısı olarak kabul etmiyoruz. Buna bir kez daha hayır demeye devam ediyoruz” dedi.

“KHK’ler ile anayasal haklarımız engellendi 3 binin üzerinde KESK üyesi işten atıldı. Ancak biz korkmuyoruz, geri adım atmıyoruz. Zulüm ve zorbalık karşısında boyun eğmeden mücadeleyi sürdürüyoruz” dedi. Özgen içeride ve dışarıda savaşa karşı barış talebinde ısrarcı olduklarını, AKP’nin içeride diyalog ve barış süreci dışında seçeneği olmadığını belirtti. Özgen; “Demokratik bir toplum ve ülke kurma şiarımız hayata geçecektir. Nüveleri burada vardır” diyerek sözlerine son verdi.

Lami Özgen, “OHAL ve KHK’lerle 100 bin kamu emekçisi işinden edildi. 10 binlerce kamu emekçisi açığa alındı. Haklarımız KHK’lerle yasaklanmaya devam ediyor. Arkadaşlarımız hakkında soruşturmalar, keyfi uygulamalar devam ediyor. 3 binin üzerinde KESK üyesi işten atıldı. Sizin OHAL yasanıza, KHK’lerinize, soruşturmalarınıza boyun eğmiyor, korkmuyor, geri adım atmıyoruz. Yalanlarınıza dolanlarınıza boyun eğmeden, diz çökmeden mücadeleye devam edeceğiz. Bu onlara büyük bir ıstırap. Selam olsun baskıya, zulme, faşizme karşı boyun eğmeden mücadele edenlere. Faşizme karşı omuz omuza yürüteceğimiz mücadele bizim ortak geleceğimizi ifade etmektedir. Kurtuluş yok tek başına ya beraber ya hiçbirimiz” diye sözlerine devam etti.

“AKP iktidarı, tekçi, otoriter faşizan politikaları ile beraber tek adam sistemini kurumsallaşmaya giderken bizim temel hak ve özgürlüklerimizi sadece sınırlamak ve engellemek ile kalmıyor bunları ortadan kaldırarak kendi faşizan sistemini kurumsallaştırmak istiyor. İçeride ve dışarıda yürütülen savaş ile kurumsallaştırarak toplumun muhalif kesimlerini karşı karşıya getirip tekleştirmeyi, ötekileştirmeyi savaş politikaları ile hayata geçirmek istiyor. İçeride ve dışarıda barış talebimizde ısrar ediyoruz. Bu konuda mücadeleye devam edeceğiz. AKP’ye bu savaş politikalarından vazgeç diyoruz. İçeride diyalog ve barış süreci dışında başka bir seçeneğin olmadığını bir kez ah ifade ediyoruz. Herkes barış içinde yaşamak istiyor. Hükümet son zamanlarda Ortadoğu savaş batakalığına batmaktadır. Özelikle IŞİD vahşetine karşı Ortadoğu’da oluşturduğu ittifak karşısında AKP iktidarının uğursuz politikaları sonuç vermeyecektir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

14.29 – DİSK Genel Başkanı Kani Beko konuşmasına 1977, 1989, 1996 1 Mayıs şehitlerini anarak başladı. 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkarken gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi. Beko, iktidarın referandumdan “evet” çıkması halinde ilk iş kıdem tazminatına saldıracaklarını öngördüklerini, ancak kıdem tazminatını leş kargalarına yedirmeyeceklerini söyledi. Beko 1 Kasım 2015 seçimlerinde taşeron işçilerine verilen kadro sözünü de unutmadıklarını, kadro alıncaya kadar mücadelenin devam edeceğini belirtti ve “Kiralık işçi denilen kölelik düzenini getirdiler köle satar gibi işçi kiralamayı yasal hala getirdiler. Bu da yetmedi kamu emekçilerini iş güvencesini ortadan kaldıracaklarını söylediler. Artık yeter hep beraber haykıralım. Köleliğe teslim olmayacağız. Köle satan tüccarlar kaybedecek” dedi. 5 işçiden 3’ünün işsiz olduğunu hatırlatan Beko, işsizlik fonunun gasp edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Anayasa değişikliğine değinen Kani Beko, “Bu anayasa değişikliğinin içinde işsizler, köylüler, Kürt sorunu var mı? bu anayasa bizi anayasamız değil. 80 milyonun anayasası için önümüzdeki dönemde birlikte mücadele edeceğiz. Laik sosyal demokrat bir anayasa olmalı. Gün şikayet etme günü değil aydınlık bir ülke için meşale yakalım. 15 -16 haziranda büyük işçi direnişinin yaratanlara selam olsun. Gezi direnişindeki yiğit kardeşlerimize selam olsun. Barış elçilerimize, 101 karanfilimize, selam olsun. Kahrolsun faşist diktatörlük yaşasın işçilerin, kardeşliği birliği. Yaşasın devrim, sosyalizm” diyerek sözlerini sonlandırdı.

14.19 – DİSK Korosunun ardından kitle örgütleri, sendika ve siyasi parti başkanları kitleyi selamladı. Koro ile birlikte Enternasyonal Marşı’nı okudular.

14.15 – DİSK korosu sahnede. 1 Mayıs Marşı okunuyor.

13.25 – Kampüs Cadıları, Don Kişot Bisiklet Kolektifi, Yaşam Ağacı Derneği, Sosyalist Emekçiler Partisi, Devrimci Parti, CHP Bakırköy Pazar Alanı’na yürüyor. Kitle “Hırsız yandaş YSK” sloganlarıyla yürüyor.

13.05 – Bakırköy oldukça kalabalık. Alana girişler devam ediyor. Hayır Komiteleri, Çağrı Dergisi, Devlis Koordinasyonları, HDP, SYKP, Halkevleri, Halkevci Kadınlar, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut, Politeknik, Yeryüzü Kadınları, İHD, TÖP-G, KÖZ, PSAKD alana yürüyor.

12.30 – Bakırköy’de kalabalık miting alanına yürümeye devam ediyor. “Hayır biz kazandık” diyen Hayır Meclisleri, Barış Bloku, DİP, EMEP, Emek Gençliği, EHP, KCDP, HDK, Kaldıraç, Aka-der, Koç Üniversiteliler Dayanışması, TKH Bakırköy Pazar Alanı’na yürüyor.

12.10 – Bakırköy’de kortejlerin alana yürüyüşü sürüyor. DİSK Basın-İş, Sol Açık, TKP, BES, Haber-Sen, Kültür Sanat Sen, TükoDer, BHH, Nor Zartong yürüyüşe geçti.

11.55 – Bakırköy’de miting alanına yürüyüş sürüyor. DİSK’in ardından KESK, Eğitim-Sen, Feministler, Yapı-Yol Sen, TTB yürüyüşe geçti.

11.42 – Bakırköy İncirli Korteji’nde yürüyüş başladı.

11.40 – Alana giriş sırasında 1 kişinin gözaltına alınması üzerine çıkan arbedede polis havaya ateş açtı. Kitle “Hırsız katil Erdoğan” sloganları ile alana doğru ilerlemeye devam etti.

11.25 – Polis arama noktalarında tek tek döviz ve pankartları okuyor.

11.00 – Toplanma sürüyor.

10.40 – Bakırköy’de toparlanma sürüyor. Kortejler kuruldu, halaylar başladı.

10.30 – Bakırköy’de toplanmalar başladı. DİSK Korteji kuruldu, DİSK korosu da sahnedeki hazırlıklarını tamamladı.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1 Mayıs 2017 /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.