1_mayis_2017_antalya

1 Mayıs Türkiye’nin dört bir yanında alanlardaydı

Sol Defter- Haber - 1 Mayıs 2017 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kocaeli

Kocaeli’de yapılacak 1 Mayıs için 12.00 itibariyle toplanmaya başlandı.İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı’nın belediye ekipleri tarafından günler öncesinden kazılmasının ardından bu bölgede yürüyüş yolu üzerinde toplanan sendika, siyasi parti, dernek ve kitle örgütleri, yürüyüşü saat 13.00’a ertelendi.

Eskişehir

Eskişehir’de 1 Mayıs alanı Sıhhiye Meydanı oldu.  Sakarya Caddesi girişinde bir araya gelen binlerce kişi buradan Sıhhiye Meydanı’na yürüdü.

Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleşecek kutlamalar için kitle Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Kitle Sakarya Caddesi’nden Sıhhiye Meydanına kadar yürüdü. Alkış, ıslık, düdük ve davul zurna eşliğinde yürüyenler, sık sık slogan atarak taleplerini dile getirdi. “Hayır” dedikleri için tutuklanan gençler için üniversiteliler pankart açtı.

Sıhhiye Meydanı’nda kurulan sahnede ilk konuşmayı 1 Mayıs Tertip Komitesi üyelerinden Türk İş İl Temsilcisi Necat Kılıç yaptı. 1 Mayıs’ın işçi sınıfının mücadele ettiği kazanımlarıyla, kararlığıyla dayanışmasıyla anlamlı kıldığı bir gün olduğunu söyleyen Kılıç,  insanca çalışmak ve yaşamak istediklerinin altını çizdi. Kılıç, “Taşeronda güvencesiz, kuralsız bir şekilde çalışarak ucuz iş gücü olmak ve can vermek istemiyoruz. Bizler haram lokma yemeden yaşam mücadelesi verenleriz. İnsanların huzur içinde kardeşçe yaşadığı bir dünya hayal edenleriz. İnsanların hür içinde kardeşçe yaşadığı bir dünya hayal edenleriz” dedi.

Trabzon

Trabzon’daki 1 Mayıs kutlamaları için öğle saatlerinde Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan yaklaşık bin kişi, Atatürk Alanı’na kadar yürüdü. Kutlamaların yapılacağı alanda ve çevresinde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Kutlamalara yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar renkli görüntüler oluşturdu, kalabalık kortej davul zurna eşliğinde horon oynayarak yürüdü. Trabzon 1 Mayıs’ında üniversite korteji halaylarla, horonlarla toplandı. Eski Tedaş önünden başlayan yürüyüş sonrası kitle Meydan Park’a ulaştı.

“Haramilerin saltanatını yıkacağız”

Atatürk Alanı’nda toplanan kalabalık adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Engin Nur, “Gelecek bizimdir. Tüm bu adaletsizlik, hukuksuzluk, baskı ve zulüm politikalarına, savaş politikalarına karşı, sesimizi, “hayır”ımızı daha da yükselteceğiz. Ülkemize tam bağımsızlığı, barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi getireceğiz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Haramilerin saltanatını yıkacağız. Bekle bizi güzel ülkem. Yaşasın 1 Mayıs” dedi. Kutlamalar, horon ve halayla sona erdi.

Adana

1 Mayıs Adana’da Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünden yapılan yürüyüşün ardından Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleştirilen mitingle kutlandı. Mitingde öne çıkan talepler iş güvencesi ve Kıdem tazminatının gasp edilmesi oldu. Kamu emekçileri Olağanüstü Hal’e, Kanun Hükmünde Kararnamelere ve tek adam rejimine “hayır” diyerek alanda yerlerini aldı.

Taşeron işçiler yıllardır taşerona kadro vaadiyle oylanmalarına tepki göstererek taşeronun yasaklanmasını talep etti. Yalana, yolsuzluğa hayır diyen emekçiler, YSK’nın seçime hukuksuz müdahalesine de tepki göstererek eşitlik özgürlük talebinde bulundu. Adanaspor taraftar grubu Kaplanpenche ve Adana Demir Spor taraftar grubu Dev ADS tribünlerde ırkçılığa ve şiddete ve passolige karşı alanlardaydı. Mitinge HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ile CHP Adana Milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş ve Elif Doğan Türkmen de katıldı.

Giresun

KESK Giresun Şubeler Platformu tarafından düzenlenen programa, DİSK, Belediye İş, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleriyle yurttaşlar katıldı. Debboy mevkiinde toplanan kalabalık, pankart ve dövizlerle davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Güvenlik noktasından geçerek alanda toplananlar sloganlar attı, CHP’liler de sepetlerle getirdikleri fındıkları katılımcılara dağıttı. Giresun Emniyeti’nin hem yürüyüş güzergahında, hem de Cumhuriyet Meydanı çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

Hatay

Hatay’da KESK, DİSK, TMOB, TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin çağrısıyla Doğuş okullarının önünde bir araya gelen kitle, Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi önündeki alana doğru yürüyüşe geçti.

Özellikle açığa alınmalarını yoğun olduğunu Eğitim Sen kortejinin kalabalık olması dikkat çekti. Mitinge Kamu Emekçileri sendikalar yanı sıra işçi sendikaları, Meslek Odaları, siyasi partiler, siyasi gruplar ve demokratik kitle örgütleri katılım gösterdi.

Antalya

Antalya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Aydın Kanza Parkı önünde bir araya gelen sivil toplum örgütlerinin yanı sıra siyasi partiler, Güllük Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Şenlik havasında geçen yürüyüşte vatandaşlar slogan atarak 1 Mayıs’ı kutladı. Bazı vatandaşlar bebekleriyle, bazıları da köpekleriyle yürüyüşe katıldı.

Kortej halindeki yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Coşku, alanda da devam etti. Vatandaşlar davul ve zurnalar eşliğinde halay çekti. Kutlamalar tertip komitesi üyelerinin temsilcilerinin yaptığı konuşmalarla sona erdi.

Denizli

Denizli’de 1 Mayıs için toplananlar Çınar’dan yürüyüşe geçti.

Gebze

Gebze’de 10 bini aşkın işçinin katılımıyla 1 Mayıs kutlandı. Metal işçilerinin de yoğun olarak katıldığı 1 Mayıs’ta işçiler kıdem tazminatının fona devrine tepki gösterdi, güvenceli çalışma talep etti.

İşçi ve emekçilerin yoğun olarak yaşadığı Gebze’de, her yıl bayram coşkusu ile geçen 1 Mayıs bu yıl yine coşkuyla kutlandı. Gebze Sendikalar Birliği’nin kararıyla ortak gerçekleştirilen miting için saat 09:30 itibariyle Gebze Trafo Meydanı’nda toplanılmaya başlandı. Saat 10:00 itibariyle de kortejlerin alana yürüyüşü başladı. Güvenlik gerekçesi nedeniyle toplanma alanına izin verilmeden direk alana yürüyüş başlamış oldu. 10 bini aşkın işçinin katıldığı 1 Mayıs’ta, meydana sığmayan işçilerin çoğu meydan dışından eyleme katılım sağladı.

Konya

Konya’da 1 Mayıs kutlamalarına CHP, KESK’e bağlı sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve gençlik örgütleri katıldı. Gruplar, önce polisin geniş güvenlik önlemi oluşturduğu arama noktalarından geçerek Kılıçarslan Kent Meydanı’nda toplandı. Kutlamalarda yapılan konuşmalarda OHAL ve çıkarılan kanun hükmünde kararnameler eleştirilerek, çalışma ve yaşam şartlarının giderek ağırlaştığına, işsizliğin arttığına vurgu yapıldı.

Balıkesir

Ayvalık’ta Öğretmenevi önünde toplanan kitle Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Bursa

Bursa’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde  saat 11.00’da buluşan kitle Atatürk Stadyumu’na yürüdü. Darmstad Caddesi’nde grupların toplanmasıyla başlayan yürüyüş, Bursa Atatürk Stadyumu Meydanı’na kadar devam etti. KESK, DİSK, sendikalar, TMMOB, Bursa Tabip Odası ve Siyasi Partilerin üyeleri davul-zurna eşliğinde sloganlar atarak yürüdü. Meydan haline getirilen Atatürk Stadyumu’nun yeşil zemininde devam eden kutlamalarda sendika başkanlarının konuşmasının ardından İlkay Akkaya, konser verdi.

Bursa’da polis arama noktasında Çağdaş Hukukçular Derneği’nin alana girişi öncesi dernek KHK ile kapatıldığı için pankartı alınmak istendi.  KHK ile kapatılan “Bursa ÇHD” yazısı pankarttan kesildi ve ÇHD alana giriş yaptı.

Edirne

Edirne’de 1 Mayıs, sendikaların kurduğu platform tarafından düzenlenen organizasyonlarla kutlandı. Trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’ne kadar yürüyen kalabalık konuşmaların ardından müzik eşliğinde halay çekip, 1 Mayıs’ı eğlenerek kutladı. Üniversiteliler yürüyüşte isyan koşusu gerçekleştirdi.

Sinop

Sinop’ta 1 Mayıs, Diyojen heykeli önünden yürüyüşle Uğur Mumcu Meydanı’na gelinerek kutlandı. Kutlamada “Yaşasın 1 Mayıs”, “Hayır daha bitmedi, mücadeleye devam”, “Yaşasın iş ekmek özgürlük”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Tertip Komitesi Başkanı Erkan Kabal yaptığı konuşmada  “Artık yeter! Haksızlıklara hukuksuzluklara, baskılara hayır. Tek adam yönetimine karşı mücadelemiz devam edecek” dedi.

Kutlamalar, Türk-İş, DİSK Emekli Sen, KESK Eğitim Sen adına yapılan konuşmalardan sonra yerel sanatçıların konseriyle devam etti.

Bolu

Bolu”da 1 Mayıs yağmur altında halaylar çekilerek kutlandı. Sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütlerinin çağrısıyla bir araya gelenler Kent Meydanı’nda toplandı. 1 Mayıs kutlamasına Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri de katıldı.

Yürüyüşte dövizlerle ve pankartlarla ve sloganlarla talepler dile getirildi. Kutlama kapsamında platformda konuşmalar yapılırken yağmur başladı. Şiddetli yağmura rağmen alanda kalanlar taleplerini haykırmaya devam etti. Yağmurun şiddetini arttırması üzerine kutlama erken bitirildi. Ancak öğrenciler, yağmur altında halay çekerek 1 Mayıs’ı kutladı.

Muğla

Muğla’da siyasi partiler, dernekler, üniversite örgütleri, sendikaların çağrısıyla saat 10:00’da Migros önünden başlayan yürüyüş sonrası 1 Mayıs Sosyal Alan Merkezi’nde kutlandı.

Kutlamada “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Hayır daha bitmedi” sloganları atılırken DİSK ve KESK adına yöneticilerden açıklamalar yapıldı. Kutlamalar halaylarla devam etti.

Dersim

Dersim’de 1 Mayıs, Seyit Rıza Meydanı’nda sendikaların, siyasi parti ve kitle örgütlerinin katılımıyla yapıldı. Kutlamada Tertip Komitesi adına konuşan Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Süleyman Güler, 1 Mayıs’ın dayanışma ve umudun büyütüldüğü gün olarak 1886 yılından başlanıp bugüne kadar devam ettiğini, o günden bu yana işçi sınıfı ve ezilenlerin her türlü bedeli ödeyerek bugüne geldiğini belirtti. Son 3 yılda gerçekleştirilen grevler nedeniyle on binlerce kamu emekçisi ve işçi hakkında soruşturma açıldığını ifade eden Güler, “Dersim’de de 209 kamu emekçisi ve 52 işçi olmak üzere 261 çalışan ihraç edildi” dedi. DİSK/Genel-İş Dersim Şube Eş Başkanı Şükran Yılmaz da en son kıdem tazminatına göz dikildiğini, bu duruma yeter demek gerektiğinin ve kıdem tazminatının gasbedilemeyeceğini söyledi. Yılmaz, emek mücadelesiyle birlikte demokrasi mücadelesini de yükseltmek gerektiğini sözlerine ekleyerek, bunun için savaşa karşı durmak gerektiğini belirtti.

Amasya

Amasya’da 1 Mayıs kortej yürüyüşü ve basın açıklaması ile kutlandı. Amasya’da KESK bileşenleri tertip komitesinin önderliğinde Künç Köprübaşı’ndan başlayan yürüyüş Yavuz Selim Meydanı Atatürk Anıtı’na kadar devam etti. Çeşitli sloganların atıldığı yürüyüşte pankart ve dövizler de taşındı. Yaklaşık 600 kişilik grup, Yavuz Selim Meydanı’na geniş güvenlik önlemleri altında toplandı. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Amasya Şube Başkanı Satılmış Ayan yaptığı konuşmada, “İşçi sınıfı ve emekçiler 1 Mayıs’ta alanları doldurarak kapitalist sömürgesi üzerine patronlara, işbirlikçilere karşı taleplerini haykırıyorlar. 2017 yılı 1 Mayıs yine olağanüstü bir döneme denk geldi. Yıllardır ülkemizi patronlar için bir cennete, işçiler, emekçiler için cehenneme çevirenler pişkinliklerini sürdürmeye devam ediyorlar” dedi.

Çorum

Çorum’da OHAL’e, KHK’lerle ihraca, özelleştirmelere, taşeronlaştırmaya, sosyal güvenliğin tasfiyesine, iş cinayetlerine, işsizlik ve yoksulluğa karşı tepkilerini dile getirenler , “Kimsenin gündüzleri işsiz gezmediği, geceleri aç yatmadığı bir Türkiye” istedi.

Çorum’da DİSK ve KESK tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine katılan bine yakın kişi, başta OHAL nedeniyle gerçekleştirilen ihraçlar olmak üzere kamunun tasfiye edilmesine karşı taleplerini dile getirdi.

Evrensel’den Taner Şimşek’in aktardığına göre, DİSK ve KESK’in çağrısıyla Pirbaba Parkı’nda toplananlar sloganlar ve marşlarla mitingin yapılacağı Saat Kulesi’ne doğru yürüdü.

1 Mayıs mitinginde KESK’e bağlı Eğitim Sen, BES, SES, Tüm Bel Sen ve Tarım Orkam Sen üyeleri sendikalarının pankartının arkasında yürüdü. DİSK/Emekli-Sen, Sosyal-İş, Çağdaş Avukatlar Derneği, CHP, Emek Partisi, Emek Gençliği, Halkevleri ve Birleşik Haziran Hareketi üyeleri de 1 Mayıs mitinginde yerlerini aldı.

Ordu

Ordu’nun Altınordu İlçesi’nde, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Şubeler Platformu tarafından yapılan çağrıyla 1 Mayıs programı düzenlendi. Atatürk Parkı’nda siyasi parti ve sendika üyelerinin katıldığı programa yaklaşık 250 kişi katıldı. Programa katılanlar müzik eşliğinde eğlenirken, polis etkinlik alanında ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Zonguldak

1 Mayıs Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde KESK bileşenleri tarafından davul zurnayla coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlamanın ardından Atatürk Anıtına kadar sloganlarla yürüyüş yapıldı. Kutlamada “İş, Ekmek, Özgürlük Yaşasın 1 Mayıs”, “Hukuksuz ihraçlara son”, “HAYIR’ımızı da alıp geldik”, “Emek, Barış ve Demokrasi için Yaşasın 1 Mayıs” pankartlarının açıldı.

Samsun

Samsun’da DİSK, KESK ve Türk-İş’in ortak çağrı yaptığı 1 Mayıs için 12.00’de İstasyon Mahallesi’nde toplanan kitle Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından kitle miting alanına ulaştı ve miting başladı.

Bartın

Bartın’da 1 Mayıs yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşle kutlandı. Kemerköprü Meydanı’nda toplananlar ellerindeki pankartlar ve dövizlerle yürüdü. Maden işçileri kortejin önünde yer aldı. Davul-zurna eşliğinde sloganlar atan kalabalık, sendika temsilcilerinin konuşmalarından sonra kalabalık halay çekerek 1 Mayıs’ı kutladı.

Antep

Gaziantep’de sabah saatlerinden itibaren polis ekipleri kutlamaların yapılacağı Kırkayak Parkı’nı ablukaya alırken, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin grupları da öğle saatlerinden itibaren alandaki yerlerini aldı. Türkçe ve Kürtçe şarkıların çalındığı alanda işçiler, halaylar çekip sloganlar attı. Çalışma şartlarının iyileştirilmesini isteyen işçiler, KHK’lerle ihraçlara tepki gösterdi.

Hopa

1 Mayıs’ta Hopa Çaykur Fabrikası önünde bir araya gelen binlerce kişi Hopa meydanına yürüdü. “Hayır Bitmedi Tek Yol Sokak Tek Yol Devrim” pankartının arkasında yürüyüşe geçen Halkevciler ve Çay emekçileri Çaykur’un varlık fonunca Katarlılara ipotek edilmesini protesto ederek sık sık “Çaykur’a değil Saraya ipotek”, “Çaykur halkındır satılamaz” “Hayır bitmedi mücadeleye devam” sloganları ile Hopa meydanına geldi. Meydanda DİSK, KESK ve 1 Mayıs tertip komitesi adına yapılan konuşmaların ardından çekilen horonlarla 1 Mayıs sona erdi.

Düzce

Düzce’de KESK, Birleşik Kamu-İş ve DİSK’e bağlı Emekli Sen’in çağrısıyla 1 Mayıs kutlaması yapıldı. Saat 12.00’da toplanan kitle, belediyenin önünden Anıtpark’a yürüdü. Alanda yapılan konuşmalardan sonra etkinlik halaylarla devam etti.

Adıyaman

Adıyaman’da 1 Mayıs’ın kutlanma yeri Emniyet Müdürlüğünün yanındaki Mustafa Yücel Özbilgin Parkı oldu. Saat 10.00’da İtfaiye Müdürlüğü önünde toplanan kitle, kortejler eşliğinde alana yürüdü.

HDP kortejiyle “Savaşa yıkıma izin vermeyeceğiz. Biji yek gulan” pankartının alana girmesi  üzerine polis ile parti yöneticileri ve HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım arasında kısa bir tartışma yaşandı. Daha sonra pankartın alana girmesine izin verildi.

Mitingde açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Dağdeviren “KHK ile ihracat edilen kamu emekçileri başta olmak üzere işi ve ekmeği elinden alınan tüm emekçilerin adalet arayışında yanlarında olacağız, Ermenek’ten Soma’ya tüm işçilerin, kadın emekçilerin 1 Mayıs’ını kutluyorum” dedi. Yapılan konuşmanın ardından miting müzik şöleniyle devam etti.

Kars

Emek ve Dayanışma Platformu’nun Kars Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği miting alanına gelen çeşitli işçi sendika üyeleri, HDP ve CHP’liler yapılan konuşmaların ardından halay çekti. Eğitim Sen Kars Şubesi Başkanı Çetin Koçyiğit burada yaptığı konuşmada, “Bizler, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını, halkların eşit, özgür, bağımsız, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamasını, haklarımızın ve özgürlüklerimizin güvence altına alınmasını, toplu sözleşmeli, grevli sendikal hak ve özgürlüklerimizi kullanmak istiyoruz” diye konuştu.

Elazığ

Elazığ’da 1 Mayıs Hozat Garajı Meydanı’nda coşkuyla kutlandı. 1 Mayıs marşı eşliğinde alanda toplanan kitle barış ve özgürlük taleplerini sıraladı. Polisle KESK’liler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Tüm engellemelere rağmen açıklama miting havasında geçti.

Sivas

Sivas’ta 1 Mayıs yaklaşık 300 kişinin katılımıyla kutlandı. Etkinliğe katılanların çoğunu üniversite öğrencileri oluştururken, kutlamalarda 540 polis görev aldı.

1 Mayıs kutlamalarına CHP, Birleşik Haziran Hareketi, EMEK Gençliği, Halkevleri ve KESK’e bağlı sendikalar ile çeşitli gençlik kuruluşları katıldı. Gruplar, Ethembey Parkı önünde toplanarak polisin oluşturduğu güvenlik noktalarında aramadan geçtikten sonra trafiğe kapatılan Mevlana Caddesi üzerinden kutlamaların yapıldığı alana kadar yürüdü. Cadde boyunca döviz ve pankartlar eşliğinde yürüyerek slogan atan gruplar, miting alanında bir araya geldi. 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Akyol, 1 Mayıs’ın dünyanın dört bir yanında görkemli bir şekilde varlığını gösterdiğini belirterek, şöyle dedi:

Türkiye’de 1 Mayıs’lar iktidarların getirdiği yasaklar altında kutlanmaktadır. 365 gün bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenlere bir gün dahi saygı gösterilmemektedir. Siyasi iktidar bir gün için dahi işçilerin taleplerine kulak vermemekte, yıllardır 1 Mayıs mitinginin kendi istediği yerde yapılmasını dayatmaktadır.

Afyon

1 Mayıs Afyonkarahisar’da KESK ve CHP üyelerinin ve BHH’nin katılımıyla yapılan basın açıklamasıyla kutlandı.

Batman

DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan ve MYK Üyesi  Fikriye Aytin Batman’da binlerin katıldığı 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramında..

Batman 1 Mayıs’ı, 16 Mayıs stadı önünde halaylarla kutladı. Batman’da binlerce yurttaşın buluştuğu  1 Mayıs kutlamasına DBP eş Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan da katıldı.

Çorlu

Çorlu’da emek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti ve yurttaşların katılımıyla 1 Mayıs halaylarla kutlandı. Polis yürüyüş öncesi bir kişiyi gözaltına alarak provokasyon yaratmak istedi.

Urfa

Urfa’da 1 Mayıs kutlamaları, öğle saatlerinde Paşabağı Mahallesi’ndeki alanda yapıldı. Platformdan çalınan Kürtçe ve Türkçe türküler eşliğinde halay çeken vatandaşlar, sık sık “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı. Etkinlikte, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan ve bazı katılımcılar konuşma yaptı.

Van

Van’da sendikalar, siyasi partiler ve yurttaşlar 1 Mayıs kutlamaları için bir araya geldi.

Lüleburgaz

Lüleburgaz’da 1 Mayıs, sendikaların öncülüğünde coşkuyla kutlandı. Saat 11.00’de, eski Hükümet Konağı önünde toplanan işçi ve emekçiler, kortej oluşturarak, İstanbul Caddesi ve Fatih Caddesi’nden yürüyerek, kutlamaların yapılacağı Kongre Meydanı’nda toplandı.

Toplu sözleşme görüşmeleri süren Kristal-İş üyesi cam işçileri ve grev kararı alan Petrol-İş üyesi Zentiva İlaç Fabrikası işçilerinin katılımı yoğundu.

Sendika.Org, Evrensel, Oda TV

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1 Mayıs 2017 /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.