asgari-ucret-zam-orani-belli-oldu-6667745_x_8393_o1

Asgari ücret enflasyon karşısında eridi

Sol Defter- Haber - 3 Mayıs 2017 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Nisan 2017 Dönem Raporu’nun sonuçlarına göre TÜİK tarafından yüzde 11,87 olarak açıklanan aylık Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki artış, kendi hesabına çalışanlar için yüzde 12,68, düzenli ücretlilerde yüzde 11,96 olarak gerçekleşti. Aylık enflasyonun en çok etkilediği kesim ise yüzde 1,36 ile ücretsiz aile işçileri oldu.

Raporun asgari ücretle ilgili kısmı özetle şöyle:

ASGARİ ÜCRET ALIM

Asgari ücret geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 artış göstererek AGİ (Asgari Geçim İndirimi) dâhil 1404 TL seviyesinde buna karşın enflasyon oranı resmi olarak yüzde 11,87 olarak gerçekleşti. Asgari ücret enflasyon karşısına alım gücünü bir yılda yüzde 3,5 seviyesinde kaybetti.

Asgari ücretin alım gücü kaybı meyvede yüzde 21,7, katı ve sıvı yağlarda yüzde 16, ette yüzde 7,4, ekmek ve tahıllarda yüzde 3,8, süt, peynir ve yumurtada yüzde 3,1, karayolu ile yolcu taşımacılığında yüzde 7,4, temel hastane hizmetlerinde yüzde 11,2, ilaçlarda yüzde 4,3, kirada yüzde 5,2 kayıp yaşandı. Kayıp enflasyon hesaplamasından kaynaklı olarak mevcuttan daha düşük çıktı.

SONUÇ

Enflasyondaki hareketler doğrudan doğruya alım gücüne etki eden bir role sahip. Kişinin kendi yaptığı harcama kalemlerindeki fiyat artışları (enflasyonu) ile resmi Tüketici Fiyat Endeksi arasındaki fark istatistiklere yansımayan bir yoksulluğa neden olmaktadır. Aynı zamanda sepete her yıl müdahaleye olanak tanıyan yöntem, sonuçların güvenilirliği açısından soru işaretlerine neden olmaktadır. Dar gelirli için ağırlığı son derece önemli olan kira ve gıdanın, sepetteki ağırlığının sistematik olarak azalması enflasyon verileri üzerinden yaşanan tartışmaları artırmaktadır. Ayrıca yüksek enflasyonlu günlere geri dönüş yaşandığı bu dönemde ücret kayıpları derhal giderilmelidir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Asgari Ücret /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.