evyaport

Evyapport Limanında işçi kıyımı!

Sol Defter- Haber - 6 Mayıs 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, Evyapport Limanında bir süredir örgütlenme çalışması sürdüren Hak-İş’e bağlı Liman-İş Sendikasına üye olan 22 işçi geçtiğimiz günlerde işten atılmıştı. İşten atmaların ardından sendika, biri sendika binası önünde, diğeri de liman önünde olmak üzere iki basın açıklaması yapmıştı. Dün mesai bitiminde işten evlerine gidecek olan işçilerden 13’ü daha işten atıldıklarını öğrendi. İşçilere sebep olarak ekonomik darlık ve Dubai Port’un açılmasıyla işlerin azalması gösterildi. Bugün de işten çıkarmalar devam etti ve Evyaport’tan atılan işçilerin sayısı 40’a ulaştı. Limanda işçi çıkarmalarının devam edeceği ve işten atılanların sayısının 150’yi bulabileceği konuşuluyor.

Bugün itibariyle 40 işçinin iş akdinin sona erdiği belirtilirken çıkış işlemleri için insan kaynaklarına çağırılan işçilere ihbar tazminatı, kıdem tazminatı ve diğer işçi alacakları yanında, mahkeme kanalıyla hak arama yolunu kapatmak için uzlaşma yöntemiyle fazladan iki ya da üç brüt maaş teklif edildiği öğrenildi. Teklifi kabul eden işçiler olduğu gibi, kabul etmeyip hakkını mahkeme yoluyla arayacağını beyan eden işçilerinde olduğu da gelen duyumlar arasında.

İşçi çıkarılmasına tepki gösteren Liman-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticisi Yener Bülent Aykurt, “Biz sendika olarak bize üye olsun olmasın tüm atılan işçilerin hukuk mücadelesinde yanlarında olacağız. İşten çıkarmak çözüm değildir. Süreci yakından takip ediyoruz. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Sendika olarak Evyapport’a bir çağrı yapmak istiyorum. İnsanları işinden etmeyin. Sendika olarak görüşelim, ortak projeler üretelim. İnsanlar işini kaybetmeden bu sorunu çözelim” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: işten çıkartma / Liman-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.