ekonomik kriz 2

Yıllık cari açık 33 milyar dolar

Sol Defter- Haber - 11 Mayıs 2017 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gazete Duvar’ın haberine göre, Cari işlemler açığı, mart ayında geçen yılın aynı ayına göre 666 milyon dolar azalarak, 3.1 – 3.2 milyar dolar dolayında olan beklentilerin hafif altına, 3.06 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı mart sonu itibarıyla yıllık 33.02 milyar dolar, ocak-mart döneminde de 8.3 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası açıklamasında, “Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 793 milyon dolar azalarak 2.84 milyar dolara gerilemesi etkili oldu” denildi.

Cari işlemler dengesi, şubat ayında 2.53 milyar dolar açık vermişti. Aynı dönemde ikincil gelir dengesinden kaynaklanan net girişler 230 milyon dolar azalarak 154 milyon dolar, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler ise 200 milyon dolar artarak 519 milyon dolara yükselmişti.

İHRACAT AZALDI, İTHALAT ARTTI

Dış ticaret mart ayı verileri de belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ihracat birim değer endeksi mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütün de yüzde 8,4 ve imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde yüzde 1,3 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,3 ve yakıtlarda yüzde 24,5 arttı. İhracat birim değer endeksi 2017 yılı birinci çeyrekte bir önceki yılın birinci çeyreğine göre yüzde 0,3 azaldı.
tablo1
İthalat birim değer endeksi ise mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütün de yüzde 1,9 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 17,4, yakıtlarda yüzde 25,1 ve imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde yüzde 0,8 arttı. İthalat birim değer endeksi 2017 yılı birinci çeyrekte bir önceki yılın birinci çeyreğine göre yüzde 6,7 arttı.

HAZİNE AÇIKLARI KAPATAMIYOR

Hafta başında açıklanan verilere göre ise Hazine nakit dengesi yılın ilk dört aylık döneminde 26.2 milyar lira açık verdi. Bu dönemde nakit dengesinin sağlanabilmesi için 27 milyar 787 milyon liralık net borçlanma yapıldı. Hazine verilerine göre faiz dışı denge de, Nisan’da 3.67 milyar lira ve Ocak-Nisan döneminde de 12.4 milyar lira açık verdi. Yılın ilk dört ayında 190 milyar lira gelir elde eden Hazine, 21.4 milyar lirası faiz olmak üzere toplam 203 milyar lira harcama yaptı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: cari açık / ödemeler dengesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.