camiscisi5

Cam işçilerinden Kristal-İş’e: İşçiye sormadan imzalamayın

Sol Defter- Haber - 7 Haziran 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Fırat TURGUT
Evrensel Gazetesi / İstanbul

Kristal-İş’le Şişecam patronu arasında dün başlayan görüşme bugün de devam etti. Dün idari maddelerle ücretin de yer aldığı 32. madde dışındaki maddelerde uzlaşma sağlandığı öğrenildi. Görüşmeler başlayınca fabrika ve işyerlerindeki eylemlerin durdurulmasına tepki göstermeye devam eden cam işçileri ise Kristal-İş’e uyarıda bulundu: “13 gün boyunca fabrikada yatıp kalktık. Ücretler ve ikramiyelerin de yer aldığı maddeler kırmızı çizgimiz. İşçiye sormadan imza atmayın.”

Cam işçileri 13 gün boyunca fabrikada bekleyen ve her gün her vardiyada üretimi durdurma eylemi yaparken Şişecam patronu dün Kristal-İş’le görüşme talebinde bulundu. Kristal-İş’in talebi üzerine ise işçiler yaptıkları eylemlere ara verdi. Dün yapılan görüşmede, ücretin yer aldığı 32. madde ile idari maddeler dışındaki maddelerde uzlaşma sağlandığı, Trakya Otocam fabrikasının grup sözleşmesinden ayrılmasının rafa kalktığı öğrenildi. Görüşmeler bugün de devam ederken cam işçilerinin, eylemleri durduran Kristal-İş’e tepkisi sürüyor.

13 gün boyunca fabrikalarda yatıp kalktıklarını belirten Lüleburgaz’dan bir cam işçisi, “Yarı aç yarı uykulu 13 gün boyunca fabrikalarımızda bekledik. 16 saatimiz fabrika içinde 2 saatimiz yolda geçti. Evimizde sadece günde 6 saat geçirdik. Çocuklarımızla değil ilgilenmek göremedik bile. Biz her şeye rağmen bu kadar kararlıyken, eylemlere devam ederken daha fazlasını isterken eylemlerin durdurulmaması gerekiyordu. Durdurulacaksa bile bunun kararını direnen işçinin vermesi gerekiyordu” dedi.

Şişecam patronunun her geçen gün kârını artırdığına dikkat çeken başka bir cam işçisi ise şunları söyledi: “Biz bu kârı bize ver demiyoruz ama artık İş Bankasına da borç kölesi olmak istemiyoruz. Biz insana yakışır bir ücret istiyoruz. Dün yapılan görüşmeden sonra temsilcilere taleplerimizi ilettik. Süreci belirleyecek ücretler ve ikramiyelerin de yer aldığı maddeler. Bu maddeler bizim kırmızı çizgimiz. Ücretlerde ilk ne denildiyse sendika orada ısrar etmeli, ayrıca hâlâ 3 yıllık sözleşme istemediğimizi de söylüyoruz. Onun için sendikanın başta söylediği gibi işçinin dediğine göre hareket etmesi gerekiyor. Sendika yaptığı açıklamalarla işçi ne derse o olacak, size yanlış yapmayacağız dedi. Biz de diyoruz ki başta ne dediyseniz orada durun, işçinin onayını almadan, işçiye sormadan imza atmayın.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kristal-İş / şişecam işçisi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.