15-temmuz-darbe-girisimi

Ankara Valiliği, 15 Temmuz’da kayıt tutulmadan silah dağıtıldığını doğruladı

Sol Defter- Haber - 10 Haziran 2017 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ankara Çubuk’ta 30 Temmuz 2016 tarihinde ailesiyle piknikten dönen Murat Maraş’ın aracı ile ceviz ağaçlarını sulamaktan dönen 23 yaşındaki İdris Demircioğlu ve 18 yaşındaki kardeşi Cesur Demircioğlu’nun bulunduğu traktör çarpışmıştı.

Kazadan sonra başlayan yol verme kavgası, Maraş’ın aracından çıkardığı MP-5 tipi satışı yasak olan silahla Cesur Demircioğlu’nu öldürüp ağabeyini yaralamasıyla sonuçlanmıştı.

Olaya ilişkin iddianamede Maraş’ın “Silahı 15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyet’nin önünde dağıtmışlardı” sözü Hürriyet gazetesinin haberiyle gündeme gelmişti.

Valilik doğruladı: “Kayıt tutulmaksızın silah-mühimmat dağıtıldı”

Ankara Valiliği, olayla ve haberle ilgili yazılı bir açıklama yaptı ve darbe girişimi gecesi rastgele otomatik silah dağıtıldığını doğruladı. Valilik silah dağıtımını “darbecilere hızla ve etkin bir şekilde karşı koyulabilmesi için” diyerek gerekçelendirdi.

Valiliğin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan olayların darbe girişimi olduğunun anlaşılması üzerine, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, darbecilere hızlı ve etkin karşı koyulmasını sağlamak amacıyla, sorumluları beklenmeden İl Emniyet Müdürlüğü’nün silah depolarının kapılarının kırılarak uzun namlulu silahların ve mühimmatının personele dağıtılması talimatını vermiştir.

Bu talimat doğrultusunda sadece Ankara Emniyet Müdürlüğü mensuplarına personelin kimliği kontrol edildikten sonra yazılı olarak zimmet kaydı tutulmaksızın silah-mühimmat dağıtımı yapılmıştır. Emniyet Müdürlüğü’nün deposunda bulunan silahlara ilave olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nden kamyon ile gönderilen silah ve mühimmatta aynı yöntemle dağıtılmıştır.

Darbe girişiminin engellenmesinin ardından dağıtılan silahların toplandığını iddia eden valilik, yapılan sayımda ise bir adet MP-5 silahının kayıp olduğunun anlaşıldığını, bu durumun tutanakla da tespit edildiğini öne sürdü.

“Sivillere silah dağıtıldı mı?” sorusu havada kaldı

BirGün gazetesinin 21 Eylül 2016 tarihli “15 Temmuz’da Emniyet sivillere silah dağıttı mı” başlıklı haberi ile CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli’nin konuyla ilgili soru önergelerini hatırlatan valilik, verilen yanıtlarda “sivillere silah dağıtılmadığının söylendiğini” kaydetti. Valilik bu yanıtının gerekçesini ise şöyle açıkladı:

15 Temmuz gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden alındığı iddia edilen ve 30.07.2016 tarihinde Çubuk ilçesinde bir cinayette kullanıldığı belirtilen MP-5 makineli tabanca henüz bulunamadığından; şüpheli Mustafa Maraş tarafından kullanıldığı iddia edilen cinayet silahı ile Şehit Emniyet Amiri Cüneyt Bursa’nın şehit olduğu sırada yanında olan ve henüz bulanamayan MP-5 makineli tabancanın aynı silah olduğu tespit edilememiştir.

Sendika.Org/ Ankara

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 15 Temmuz Darbe Girişimi / Ankara Valiliği /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.