nuriye_gulmen_semih_ozakca_manset

Binali Yıldırım’dan Nuriye ve Semih açıklaması: Yapacak bir şey yok

Sol Defter - 21 Haziran 2017 - Güncel Politika / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

KHK ile kamudaki görevlerinden ihraç edilen ve işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya dair hükümetten 104 gün sonra açıklama geldi. ETHA’dan alınan habere göre Yunanistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine gönderdiği mektubun, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla ilgili olduğunu açıkladı.

“İş ideolojik boyuta taşınmış, yapacak fazla bir şey yok”

Kılıçdaroğlu’nun daha önce basına açıkladığı mektupla ilgili bilgi veren Yıldırım, şunları söyledi:

Mektup meselesi şu, iki öğretim üyesi açlık grevine başladı. Bunlarla ilgili sayın Kılıçdaroğlu ‘Konuyla ilgilenin, bu arkadaşlara bunlar için tehlike arz etmeden müdahale edin’ diye ricada bulundu. Ben de Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli’yi görevlendirdim. Arkadaşların aileleriyle buluştu görüştü. Eylemi sonlandırmalarını istedi. Burada olumlu bir yaklaşım göremedik. Aileler aksine biz bu eylemlerden gurur duyuyoruz, asla da bırakmayı düşünmüyoruz gibisinden tutum içine girdiler. İstedikleri şu, herhangi bir itiraz komisyonuna girmeden göreve iade edilsinler. Biz de dedik ki komisyona girsinler titiz şekilde değerlendirilir dedik. Başka ne yapabiliriz. Örgüt ilişkisi yüzünden bir gözaltı yapılmış. Ben Başbakan olarak yargısal faaliyetlere ‘kardeşim niye böyle yapıyorsunuz’ diyecek durumda değilim. İnsani bakımdan gereken çalışmaları yaptık. Gördük ki iş ideolojik boyuta taşınmış, yapacak fazla bir şey yok. O yüzden Kemal Kılıçdaroğlu bu örneği vermekle isabetli yaklaşım göstermedi.

AKP’li vekil de kadere teslim olsunlar demişti

Binali Yıldırım’ın açıklaması, kritik aşamada olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya dair hükümetten gelen ilk açıklama.

Daha önce Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi, AKP Milletvekili Said Yüce, “Açlık grevi dinimizce uygun değil. Kadere teslim olun” demişti.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: açlık grevi / Binali Yıldırım / Nuriye Gülmen / Semih Özakça /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.