kadın

Erkekler Haziran’da 18 Kadın ve Bir Kız Çocuğu Öldürdü

Sol Defter- Haber - 12 Temmuz 2017 - Kadın Hareketi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Haziran’da 18 kadın ve bir kız çocuğu ile cinayete engel olmak isteyen iki erkeği öldürdü; en az yedi kadına tecavüz etti; 51 kadını taciz etti; 20 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 44 kadını yaraladı.

2017’nin ilk altı ayında erkekler 149 kadın ve kız çocuğunu öldürdü, 45 kadına tecavüz etti, 101 kadını taciz etti, 192 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 184 kadına şiddet uyguladı.Havaların ısınmasıyla medyadaki cinsel taciz ve şiddet vakaları artış gösterdi. İstanbul’da farklı tarihlerde iki erkek, kadınlara üzerlerindeki kıyafetleri bahane ederek saldırdı. Bir erkek de karısına kıyafeti nedeniyle şiddet uyguladı. İki kadın da plajda tanımadıkları erkeklerce taciz edildi.

Cinayet

Erkekler Haziran’da 18 kadın ve bir kız çocuğu ile cinayete engel olmak isteyen iki erkeği öldürdü.

Bu cinayetlere ek olarak, sevgilisiyle birlikte öldürülen bir kadının cinayet zanlısı belirlenemedi ancak cinayetin namus bahanesiyle işlendiği düşünülüyor. Ayrıca 2016’da gerçekleşmiş ve bianet çetelelerinde “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yer alan iki kadın cinayetinin failleri belirlendi.

**

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz. Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dahil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dahil etmiyoruz.

[Örneğin 11 Haziran 2017’de medya taramamıza düşen şu vakayı çeteleye dahil etmedik:

* Konya’da hayvancılık yapan A.K. (27), akrabaları Bekir Kıran (80), Mustafa Tokat (80), Meryem Tokat (79), Hamit Tokat (51) ve Mehmet Tokat’ı (64) pompalı tüfekle öldürdü. Erkek cinayetlerden sonra evine dönerken yakalandı. A.K.’nin şizofren olduğu, kalp krizinden hayatını kaybeden babasının ölümünden köydekileri sorumlu tuttuğu belirtildi.]

**

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsamaktadır. Örneğin “tecavüzcülerin yüzde x’si şofördü” cümlesi, kadınların ulaşım için bindikleri aracın şoförü tarafından tecavüze uğradığını anlatmaktadır.

Kadınların yüzde 74’ünü partnerleri ya da eski partnerleri öldürdü.

Bir kadını babası, birini dini nikahlı kocası, dokuzunu resmi nikahlı kocaları, birini eski kocası, ikisini kızkardeşlerinin kocaları, birini oğlu, üçünü sevgilileri öldürdü. 5 yaşında bir kız çocuğuna ise tanımadığı bir erkek tecavüz etti ve öldürdü.

Kadınların yüzde 63’ü ateşli silahlarla öldürüldü.

Erkekler beş kadını bıçakla, ikisini boğarak, sekizini tabancayla, dördünü tüfekle öldürdü.

Bir kadın uzaklaştırma kararına rağmen öldürüldü. İki kadın adliye binası önünde öldürüldü.

Katillerden biri cezaevinden o hafta çıkmıştı. Başka bir kadın katili ise daha önce hem “aileiçi şiddet”ten hem de kasten yaralamadan hüküm giymişti.

Cinayetlerin ardından kadın katillerinden üçü intihar etti, biri intihara teşebbüs etti. Üçü ise kolluk kuvvetlerine teslim oldu.

Cinayetlerin yaşandığı iller Adana (1), Ankara (1), Antalya (2), Bursa (3), Denizli (2), Elazığ (1), Hatay (1), Isparta (1), İstanbul (2), İzmir (2), Kocaeli (1), Konya (1), Yalova (1).

Tecavüz

Haziran’da medyaya yedi tecavüz vakası yansıdı.

Tecavüze maruz kalan kadınlardan biri göçmen, biri turist, biri ise engelliydi.

Üç kadına tanımadıkları erkekler, birine sevgilisi, birine flörtleştiği bir erkek, birine akrabası, birine ise uzun zamandır kendisini ısrarlı bir şekilde takip eden tacizci tecavüz etti.

Üç kadın kendi evlerinde, biri zorla götürüldüğü inşaatta, biri alıkonulduğu evde, biri ise bindiği bir araçta tecavüze uğradı.

Üç tecavüzcü tutuklandı, ikisinin sadece gözaltına alındığı medyaya yansıdı, altı tecavüzcü aranıyor. Turist bir kadına tecavüz eden erkek hakkında ise kadının şikayetine rağmen hiçbir işlem yapılmadı, Muğla polisi tecavüze uğrayan kadını suçladı.

Tecavüzlerin olaylarının medyaya yansıdığı iller Ankara (1), Aydın (2), Bursa (1), İstanbul (1), Konya (1), Muğla (1).

Taciz

Erkekler Haziran’da en az 51 kadını taciz etti.

Tacize uğrayan kadınlardan biri turistti.

Tacizcilerin yüzde 70’i kadınların tanımadıkları erkeklerdi.

11 kadını işyerindeki müdürleri, birini evine gelen klima ustası, birini kaldığı otelin çalışanı, birini okuduğu üniversitedeki hocası, 36’sını tanımadıkları erkekler taciz etti. Bir taciz olayında failin kim olduğu haberlerde belirtilmedi.

Tacizlerin yüzde 31’i gözetleme, yüzde 23’ü sözlü taciz, yüzde 4’ü dijital taciz, yüzde 4’ü görüntü çekme, yüzde 4’ü teşhircilik yöntemiyle gerçekleşti.

Tacizlerin yüzde 33’ü sokak ortasında, yüzde 29’u kamusal tuvaletlerde, yüzde 4’ü plajda, yüzde 4’ü toplu taşıma araçlarında yaşandı.

Tacizcilerden biri daha önce cinsel tacizden sabıkalıydı.

20 failden sadece ikisi tutuklandı, dördü adli kontrolle serbest bırakıldı, beşinin sadece gözaltına alındığı medyaya yansıdı. 11 kadını taciz eden bir erkek hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Bir taciz vakasında üniversite yönetimi tacizci öğretim üyesi hakkında hiçbir işlem yapmadı, polis söz konusu öğretim görevlisine suçüstü operasyon yaptı.

Sokakta bir kadını önce taciz edip sonra yerlerde sürükleyen erkek hakkında hiçbir işlem yapılmadı ancak aynı erkek aynı gün 9 yaşında bir kız çocuğunu zorla alıkoyunca tutuklandı.

Medyaya yansıyan taciz olaylarının yaşandığı iller Adana (4), Adıyaman (1), Antalya (11), Aydın (4), Balıkesir (1), İstanbul (4), Kocaeli (15), Konya (5), Manisa (1), Mersin (3), Muğla (1), Tekirdağ (1).

Çocuk istismarı

Erkekler Haziran’da en az 20 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu.

İstismar olaylarının yüzde 45’i sokak, park, okul, market, otobüs durağı, mağaza gibi kamusal alanlarda yaşandı. Kız çocuklarının yüzde 10’u din dersi için gittikleri evdeyüzde 10’u kendi evinde istismara maruz kaldı.

İstismara uğrayan çocuklardan biri zihinsel engelliydi.

Çocukların yüzde 15’i istismar sonucunda hamile kaldı.

Çocukları istismar eden toplam 20 failden sadece 13’ü tutuklandı. İkisi adli kontrolle serbest bırakıldı, ikisi aranıyor, üçünün sadece olay sonrası gözaltına alındığı medyaya yansıdı (gözaltı sonrası yapılan işlem haberlerde yer almadı).

Altı çocuğa tanımadıkları erkekler, üçüne servis şoförleri, ikisine özel din öğretmeni, ikisine mahalleden tanıdıkları erkekler, birine ağabeyi, birine babası, birine bisiklet tamircisi, birine mağaza sahibi, birine mahalle esnafı, birine okulda çalışan işçi, birine özel güvenlik görevlisi istismarda bulundu.

İstismar olaylarından ikisi çocukların yaşadıklarını öğretmenlerine anlatmasıyla, üçü ise annelerine anlatmasıyla ortaya çıktı.

Haziran’da çocuk istismarı vakalarının medyaya yansıdığı iller Ankara (1), Antalya (2), Aydın (3), Balıkesir (1), Denizli (2), İzmir (1), Kastamonu (3), Kütahya (1), Muğla (1), Samsun (1), Tekirdağ (2), Tokat (1), Yalova (1).

Şiddet – yaralama

Erkekler Haziran’da en az 44 kadına şiddet uyguladı / yaraladı.

Kadınların en az yüzde 16’sı ağır yaralandıyüzde 41’i ise kesici alet ve ateşli silahlarla saldırıya maruz kaldı.

Sekiz kadın bıçakla, üçü tabancayla, dördü tüfekle yaralandı. Bir kadının bıçakla boğazı kesildi, iki kadının bıçakla üzerlerine yüründü, 22’si darp edildi, ikisi işkence gördü, biri sözlü saldırıya uğradı, biri ise öldürme tehdidine maruz kaldı.

Şiddet – yaralama vakalarının yüzde 18’i trafik, sokak, market, kafe, toplu taşıma, işyeri gibi kamusal alanlarda yaşandı.

Kadınların yüzde 14’ü ayrılmak/boşanmak istediği için şiddete maruz kaldı; yüzde 7’si ise eski kocaları/sevgilileri tarafından şiddet gördü.

Bir kadın uzaklaştırma kararına rağmen şiddete maruz kaldı.

44 kadına yönelik şiddet, yaralama, cinayete teşebbüs vakalarında sadece beş erkek tutuklandı. Bir erkek ise kolluk kuvvetlerine teslim oldu.

Dört erkek adli kontrolle serbest bırakıldı, tanımadığı bir kadını sokakta darp eden özel güvenlik görevlisi hakkında hiçbir işlem yapılmadı, bir kadına şort giymesini bahane ederek saldıran bir erkek serbest bırakıldı. Suriyeli karısına işkence yapan bir erkeğin tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Sevgilisini sokakta darp eden bir erkek, kadın şikayetçi olmayacağını söyleyince işlem yapılmadan serbest bırakıldı.

Kadınların yüzde 43’üne kocaları şiddet uyguladı.

Bir kadına akrabası, birine dini nikahlı kocası, 18’ine resmi nikahlı kocası, ikisine eski kocası, birine eski sevgilisi, birine özel güvenlik görevlisi, birine kardeşi, birine marketine gelen bir müşteri, birine oğlu, beşine sevgilileri, altısına tanımadıkları erkekler, birine torunu, ikisine kaldıkları yurdun kantincisi şiddet uyguladı. İki seks işçisini müşterileri yaraladı. Bir vakada saldırganın kim olduğu haberlerde yer almadı.

bianet

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kadın cinayetleri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.