nuriye_gulmen_semih_ozakca_manset

Gülmen ve Özakça için yeni girişim

Sol Defter- Haber - 26 Temmuz 2017 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşe iade talebiyle 140 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevlerinin 140. gününde. Eğitimciler 23 Mayıs’tan bu yana Sincan F Tipi Cezaevi’nde tutuluyor. Kabinenin değişmesinin ardından 140 günü geride bırakan eğitimciler için yeni girişimlerin yapılması bekleniyor.

DW Türkçe’ye konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) eski başkanlarından Akın Birdal ‘devlete daha önce yaptıkları başvurulara bir yanıt alamadıklarını’ belirterek, “Ne yazık ki muhatap bulamadık. Ama şimdi bir kabine değişikliği oldu. Ve şimdi biz, Zülfü Livaneli ve bir grup arkadaş olarak, yeniden başvuracağız” dedi.

“Arkadaşlarımızın aramıza dönmesi konusunda çaba göstereceğiz” diyen eski milletvekili Birdal, Gülmen ve Özakça’nın “ölümün kıyısından çekilmesi” gerektiğini belirtti. Birdal, “Onları yaşatabilirsek umudu, geleceği, direnişi de yaşatacağız ve hak arama kanallarını da açmış olacağız” diye ekledi.

Türkiye’de 1996 ve 2000 yıllarında düzenlenen açlık grevlerinde de arabuluculuk yapan Birdal, Gülmen ve Özakça’nın durumuyla geçmişteki eylemler arasındaki en önemli farkın karşılarında bir muhatap bulamamak olduğunu belirtti. Arabuluculuk girişimleri konusunda Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın aileleriyle diyalog içinde olduklarını belirten Birdal, “Aileye rağmen herhangi bir adım atılmasını doğru görmüyoruz. Arkadaşlarımız işlerine geri dönmeden, bu direnişin hangi yolla olursa olsun kırılmasını da doğru görmüyoruz” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: açlık grevi / Nuriye Gülmen / Semih Özakça /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.