hdpden-vicdan-ve-adalet-nobeti-ozgurluk-ve-demokrasi-icin-birlik-olalim_180423397

HDP’nin ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ 5’inci gününde

Sol Defter- Haber - 29 Temmuz 2017 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne toplumun hemen her kesiminden destekler artarak devam ediyor. 7 gün 24 saat devam eden eyleme halk da akşamları ses çıkarma ve ‘ışıklarını yak-söndür’ gibi eylemler ile destek veriyor. Gün içerisinde farklı sivil toplum örgütlerinden de ziyaretler gerçekleşiyor. Polis eylemin yapıldığı Ekin Ceren Parkı’nın etrafını barikatlarla kapatmış durumda.

EMEK VE MESLEK ÖRGÜTLERİ VE HAK SAVUNUCULARINDAN HDP NÖBETİNE DESTEK

HDP’nin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan emek ve meslek örgütleri, eyleme desteklerini açıklarken polislerin eylem alanını barikatlarla kapatmasına da tepki gösterdi. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek ziyaretinde bulundu.

‘ADALET ZARARA UĞRADI’

Türkiye’de adaletin zarara uğratıldığını söyleyen Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp, “Ülkede ana muhalefet partisi ve ikinci muhalefet partisi adalet için kendini yollara alanlara vurmuşsa bu ülkede adaletten bahsedilemez” diye konuştu.

‘TOPLUM MESAJ ALMALI’

Toplumun bu yürüyüş ve adalet arayışlarından mesaj alması gerektiğini belirten Gökalp, sağlıklı bir toplum için adalet, vicdan, barış, demokrasi gibi kavramların tesis edilmiş olması gerektiğinin altını çizdi. HDP’nin nöbetini kıymetli bulduğunu ifade eden Gökalp, tüm toplumun bu nöbetlerde yerini alması gerektiğini dile getirdi.

‘DESTEK ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

Hem TTB Merkez Konseyi olarak hem de Diyarbakır Tabib Odası olarak görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Gökalp, “Ben Diyarbakır’a gittiğim zaman Vicdan ve Adalet Nöbetine destek ziyaretinde bulundum. Herkesin de bu nöbetlere katılmasını önemli görüyorum” diye kaydetti.

‘HDP KRİMİNALİZE EDİLMEK İSTENİYOR’

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne karşın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün tutumuna tepkisini de dile getiren Gökalp, “Bu tutum HDP’yi kriminalize etme çabasıdır. Toplumda kitlesi olan iki parti aynı yöntemlerle eylem yapıyorsa sosyal adalet gereği bu yapılara eşit davranılmalıdır” şeklinde konuştu. Gökalp, polisin tutumunun Türkiye demokrasisine yakışmayan görüntüler olduğunu kaydetti.

‘NÖBETLER BÜYÜTÜLMELİ’

16 Nisan referandumundan önceki “Hayır” cephesinin çalışmalarına atıfta bulanan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Başkanı Emin Koramaz, “Bu sistemden rahatsız olan tüm kesimler kendi çalışmalarını yürütmeli ve bu çalışmalar ortaklaştırılarak Vicdan ve Adalet nöbetleri de büyütülmelidir” çağrısı yaptı.

‘BASKILARA KARŞI TUTUMUMUZ NET’

TMMOB üzerindeki baskılara işaret eden Koramaz, “OHAL süresince KHK’ler ile işlerinden edilen meslektaşlarımızın haklarını aramak da bizim görevimizdir, bu baskılara karşı bizim tutumumuz net olacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne Adalet Yürüyüşü’ndeki gibi parti bayrağı olmazsa katılacaklarını ifade eden Koramaz, “TMMOB parti üstü bir kurumdur, adalet yürüyüşündeki gibi bayraksız bir eylem etkinlik olursa biz de katılacağız” dedi.

‘MÜDAHALE DOĞRU DEĞİL’

Polisin müdahalelerine de tepkisini dile getiren Koramaz, “Polislerin oraya müdahalesini doğru bulmuyoruz. Bu tutum kabul edilemez. Halkın seçtiği vekillerle halkı birbirinden koparmak vekilleri tutuklamak, tutukladığın vekili 8 ay mahkemeye çıkarmamak kabul edilemez” şeklinde konuştu. Bu durumu korkutucu olarak niteleyen Koramaz, “Bu demokrasi mücadelesinin bir parçasıdır. Haftaya ihraç edilen üyelerimizi ziyaret etmek için Diyarbakır’a gitmeyi düşünüyoruz, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni de bu temelde değerlendireceğiz” diye kaydetti.

‘HERKES BİR ADIM ATMALI’

Eylemin büyütülmesi gerektiğinin altını çizen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de, demokrasi ve adalet arayan herkesin asgari düzeyde taleplerini ortaklaştırması gerektiğini kaydetti. Bozgeyik, “herkesin durduğu yerden bir adım atıp ortak noktada buluşması gerekir” değerlendirmesi yaptı. Bozgeyik, HDP’nin nöbetini desteklediklerini de belirtti.

‘ÇİFTE STANDART’

Polisin engelleme ve müdahalelerini doğru bulmadığını ifade eden Bozgeyik, “Devlet tüm yurttaşlara eşit şekilde yaklaşmalıdır. CHP demokratik ve barışçıl bir şekilde yürüyüş gerçekleştirdi; ancak HDP’nin yapmak istediği eyleme polis müdahale ediyor. Bu durum Anayasa’da açık şekilde belirtilmiş ancak devlet çifte standart uyguluyor” diye konuştu.

‘ARTIK ADALET SARAYDA ARANMIYOR’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı Adalet Yürüyüşü’ne katıldıklarını hatırlatan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, “Ülkede işçiler, köylüler, emekliler, öğrenciler 7’den 70’e herkes adaleti adalet sarayında aramaktan vazgeçti” diye konuştu.

‘ADALET ARAYAN HERKESİN YANINDAYIZ’

DİSK olarak adalet arayan herkesin yanında olduklarını dile getiren Beko, “OHAL karanlığına ve KHK’ler ile ağırlaşan bu faşizan ortama kim karşı çıkıyorsa yanlarında olacağız. HDP’nin yaptığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne katılmak DİSK olarak bizim görevimizdir” diye konuştu.

‘ADALET SARAYINDA SİYASİ KARARLAR VERİLİYOR’

Adalet saraylarında adil değil, siyasi kararlar alındığının altını çizen Beko, bu nöbete katılmayı tarihsel bir görev olarak yorumladı. Demokratik laik sosyal hukuk devletine dönülmenin elzem olduğunu dile getiren Beko, “Ülkemize adalet, demokrasi ve barış gelene kadar bunun mücadelesini vereceğiz ve bu mücadeleyi verenler ile yan yana duracağız” şeklinde konuştu.

‘BU YOLUN SONUNDA BARIŞ VE DEMOKRASİ VAR’

Polisin nöbeti abluka altına almasını “Şiddetle kınıyorum” diyerek tepkisini dile getiren Beko, “O nöbette seçim ile gelmiş milletvekilleri demokratik ve barışçıl bir eylem yapmaya çalışıyorlar, oraya saldırmak korkunun göstergesidir” diye kaydetti. Demokratik mücadele veren kimseden korkulmaması gerektiğini söyleyen Beko, “Bu baskı ve şiddete rağmen insanlar sokakta hala direniyor, adalet talep ediyorsa bu yolun sonunda adalet var, barış var, demokrasi var demektir” ifadelerini kullandı.

TÜRKDOĞAN: ABLUKALAR HALKIN GÜVENİNİ TESİS ETMİYOR, ÖFKESİNİ ARTIRIYOR

HDP’li vekillerin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek ziyaretinde bulunan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır’da devam eden ablukanın kamu düzenini tesis edemeyeceğini, tersine halkın öfkesini büyütmekten başka bir işe yaramayacağını söyledi.

‘YAPILANLAR ANAYASA İHLALİDİR’

OHAL uygulamalarının Diyarbakır’da biraz daha farklı uygulandığını dile getiren Türkdoğan, yaygın uygulanan gözaltı ve operasyonların olumsuz bir psikolojiyi kente hakim kıldığını söyledi. Kentteki yıkım politikalarına değinen Türkdoğan, kentte bir sessizlik hakim olduğunu ancak bu sessizliği bir öfke birikmesi olarak gördüğünü belirtti. HDP’li vekillerin başlattığı nöbetin halkla buluşmasının engellendiğini ve parkın ablukaya alınarak, halka kapatıldığını anlatan Türkdoğan, “Çok sıkı önleyici tedbirler uygulanıyor. Bu aslında anayasa ve kanun dışı bir durumdur. Vekillerin kendini seçen halkla buluşmasının engellenmesi bir anayasa ihlalidir” ifadelerini kullandı.

‘AKP’NİN GELDİĞİ NOKTA ÇOK VAHİMDİR’

Eylemde hiçbir şiddet unsuru olmadığını vurgulayan Türkdoğan, eylemle herhangi bir yasağın delinmesinin söz konusu olmadığının altını çizdi. Siyasi iktidarın baskıcı uygulamalarını sona erdirmesini isteyen Türkdoğan, OHAL’in sonlandırılması çağrısı yaptı.

Kent ablukasının geliştirilmiş şekilde belediyeler üzerinde uygulandığını ve halkın iradesi yok saldığını söyleyen Türkdoğan, “Bu kayyum atama falan değil bu el koymadır” ifadelerine yer verdi. Türkiye siyasi iktidarının akıl tutulması yaşadığını dile getiren Türkdoğan, “İnsan haklarını tanımak zorundasınız. Bahşetmekten veya saygı duymaktan bahsetmiyorum. Kabul etmek zorundasınız. Burada yaşayan insanların büyük çoğunluğu Kürt’tür ve Kürt olmaktan doğan haklarını kullanırlar. Buna engel olamazsınız” diye konuştu.

AKP iktidarının geldiği son noktanın çok vahim olduğunu belirten Türkdoğan, “Kürt sorununu çözeceğim, demokratikleşeceğim, Avrupa Birliği’ne tam üye olacağım diye yola çıkmış bir partinin tüzüğüne tekçi bir anlayışı alması, tamamen milliyetçi bir söylemi benimsemesi ve parti içi muhalefeti tamamen susturması vahim bir durumdur” dedi.

‘EYLEM YAPMAK BİRİLERİNİN İZNİNE TABİ OLAMAZ’

Türkdoğan parkın etrafındaki iki kat barikatla ilgili ise “Anlaşılan devlet HDP’li vekillerin güvenliğine CHP’li vekillerden çok daha fazla önem veriyor. CHP’li vekiller İstanbul’a kadar yürüdü fakat bu kadar ablukaya alınmadılar. HDP’lileri bir fanusun içine koyarak sevgiden boğacak gibi korumaya çalışmasının başka nasıl bir açıklaması olabilir” dedi. CHP’nin adalet yürüyüşünün önemli olduğunu vurgulayan Türkdoğan, “Erdoğan, ‘biz izin verdiğimiz için yürüdü’ şeklinde ifadeler kullandı. Bu ifadeler doğru değil bir ana muhalefet liderinin yürümesi birinin iznine tabi olamaz” şeklinde konuştu.

‘ER YA DA GEÇ BİR BARIŞ MASASI KURULACAKTIR’

Siyasi iktidarın kendi vatandaşı ile olan kavgasını sonlandırması gerektiğinin altını çizen Türkdoğan, “Bir ülke düşünün 20 milyon vatandaşı karşısına alacak politikalar izliyor. Bu politikalarla bir yere varamazsınız” dedi. İktidarın ülkedeki tüm etnik kökenlerle iyi geçinmek zorunda olduğunu söyleyen Türkdoğan, bunun yolunun da barıştan geçtiğini sözlerine ekledi. Türkdoğan, “Engelleyerek, gözaltına alarak, hapse atarak, sürekli gözdağı vererek bir yere varılamaz” diyerek, bu tür uygulamaların 20’nci yüzyıl uygulamaları olduğunu, bunların terk edilmesi gerektiğini ifade etti.
Yaşanan savaş ortamında yaşamını yitiren insan sayısının dehşet verici olduğunu belirten Türkdoğan, “Bu insanlar binlerce evladını yitirdi. Buna değer miydi? Er ya da geç bu ülkede bir barış masası kurulacaktır. Kimse buna engel olamaz çünkü tarih bize bunu söylüyor” şeklinde konuştu.

‘YAN ETKİLER İLERİDE ORTAYA ÇIKACAKTIR’

Türkiye’de 7 Haziran 2015 tarihinden bu yana filli bir OHAL rejimi yaşandığını ifade eden Türkdoğan, “Bahçeli’nin bahsettiği ‘Türk Tipi Başkanlık’ modeli de aslında tam olarak böyle bir şeydir. Bu uygulamalarla kamu düzeni tesis edildiği varsayılır. Kısa vadede öyle görünebilir ancak bütün yan etkileri ileride ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı. Diğerlerinin hapse atılarak devletlerin yönetilemeyeceğini söyleyen Türkdoğan, siyasi iktidarın bunu anlaması için dönüp dünya tarihine bakmasını istedi. (DİHABER)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Diyarbakır / HDP / Vicdan ve Adalet Nöbeti /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.