iskence2

‘Üç gün boyunca her türlü işkenceyi yaşadık’

Sol Defter- Haber - 9 Ağustos 2017 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gözaltına alındıklarında ters kelepçe takılan ve bu şekilde 10 saat araçta bekletilen 41 kişi, adliyeye de ters kelepçeli olarak getirildi. Aralarında İHD İstanbul Şube Başkanı Av. Gülseren Yoleri’nin de bulunduğu 41 kişi, adliye içerisinde saatlerdir ters kelepçe işkenceye maruz kaldı. Avukatlar, adli kontrol kararına itiraz etmek için mahkemeye dilekçe sunacak.

‘İŞKENCEDEN SONRA SERBEST KALDIK’

Serbest bırakılan hak savunucularının yüzlerinde ve vücutlarındaki darp izleri ise yapılan işkenceyi gözler önüne serdi. Av. Barkın Timtik’in yüzünde ve vücudunda işkence izleri görülürken, Timtik adliye önünde özgürüz.org’a yaptığı açıklamada “Nuriye ve Semih’in talepleri görmezden gelinsin diye işkenceler yapıldı bizlere. İşkence yapıldıktan sonra serbest bırakıldık. Yüzümüzdeki vücudumuzdaki morluklarla halka mesaj vermek istiyorlar. Bu morluklar halka yönelik sindirme çabalarının bir parçası. Biz daha savcının yüzünü görmeden, hakimin yüzünü görmeden adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldık. Bu da yasadışı bir karar. Yüzümüzü görmeden karar veremezler” ifadelerini kullandı.

‘İNSANLARI AŞAĞILAYAN AĞIR BİR İŞKENCE’

Yine gözaltına alınıp serbest bırakılan İbrahim Sönmez de gözaltı sürecinde yaşanan işkenceyi “Gözaltına alındıktan, adliyeye getiriline kadar işkence gördük. Bilinçli bir biçimde işkenceyi yaşadık. Ters kelepçeyle başlayan, darplarla devam eden, insanları aşağılayan bir işkence. 3 gündür 41 kişiye her türlü işkence yöntemini denediler. Özellikle kadın çevik kuvvet polisleri, gözaltındaki kadın arkadaşlarımıza alabildiğinden fazla işkence yaptı.” şeklinde anlattı.

Serbest bırakılanlardan Gülay Altıok, polisler tarafından “Ölürüm Türkiyem” şarkısı eşliğinde darp edildiklerini, ağrılardan ve hakaretlerden kaynaklı 4 gün boyunca uyumadığını belirtti.

SAÇLARINDAN SÜRÜKLENDİLER

Tutuldukları İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sözlü ve fiziki darba maruz kaldıklarını belirten Mervenur Avşar ise, emniyete getirilen doktorlarla sağlık kontrollerinin yapılmak istendiğini ve kendilerinin bu uygulamayı kabul etmediklerini belirtti. Avşar, “Ellerimizde ters kelepçe olmasına rağmen saçlarımızdan sürüklendirildik. Gözaltı süreci boyunca bu şiddet devam etti. Kollarım başta olmak üzere vücudumun her tarafında darp izleri var. Bu uygulamalara rağmen Nuriye ve Semih için direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Evrensel Gazetesi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: işkence / Nuriye Gülmen / Semih Özakça /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.