trump-neo-nazi-bayrak

Otomatik silahlar, Nazi sembolleri, Trump bayrakları: Virginia’da neler oluyor?

Sol Defter- Haber - 13 Ağustos 2017 - Dünya / Güncel Politika

facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

ABD’nin Virginia eyaletindeki Charlottesville kentinde bugün (12 Ağustos) bir otomobil, anti-faşist eylemcilerin arasına daldı. Charlottesville Belediye Başkanı Mike Signer saldırıda en az üç kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ayrıca saldırıda 6 kişinin de yaralandığı bildirildi.

ABD’DE OTOMOBİL ANTİ-FAŞİST GRUBUN ARASINA DALDI: EN AZ ÜÇ KİŞİ ÖLDÜ

Saldırı, dün (11 Ağustos) Charlottesville’de gerçekleşen faşist eyleme karşı bugün anti-faşistlerin şehir merkezinde yaptığı yürüyüş sırasında meydana geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Charlottesville’deki “şiddeti” kınarken, eyalet valisi de kentte olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

We ALL must be united & condemn all that hate stands for. There is no place for this kind of violence in America. Lets come together as one!

Açıklamada Virginia Ulusal Muhafızları’nın “durumu yakından takip edeceğini ve gerektiğinde daha hızlı yanıt vereceğini ve ilave yardım sağlayabileceği” kaydedildi.

Neo-naziler Charlottesville’e çıkarma yaptı

Amerikan İç Savaşı sırasında (1861-1865) Güney eyaletlerinin kurduğu Konfederasyon Ordusu’nun komutanı Robert Edward Lee’nin heykelinin kaldırılma kararı sonrası Charlottesville, neo-Nazi örgütleri, ırkçı dazlak grupları ve Ku Klux Klan hizipleri dahil olmak üzere faşist grupların odak noktası haline geldi.

Faşist gruplar Cuma günü (11 Ağustos) kentte bir yürüyüş düzenledi. Neo-nazi grupları, “Güney’de beyaz üstünlüğünü geri kazanmak için” kurulan ve siyahi karşıtı faşist Ku Klux Klan ile simgeleşen meşale ile Virginia Üniversitesi’nde yürüdü.

Charlottesville kentindeki üniversite, Virginia eyaletine göre daha demokrat bir yapıya sahip. Ayrıca kentin yüzde 86’sı da ABD başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı Hillary Clinton’a oy vermişti.

Neo-nazi grupları, yürüyüş boyunca “Yerimizi alamayacaksınız”(You will not replace us) sloganları attı.

Charlottesville Belediye Başkanı Mike Signer, faşistlerin mitingini “nefret, bağnazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük geçit töreni” olarak nitelendirdi.

ABD’de Konfederasyon’a üye güney eyaletler, Amerikan İç Savaşı öncesinde köleliği savunuyordu. Toplumun önemli bir bölümü tarafından “ırkçı sembol” olarak kabul edilen, güney eyaletlerinin bazılarında ABD bayrağının yanına asılan Konfederasyon bayrağı da çoğu eyalet tarafından kaldırılıyor.

Charlottesville kentinde anti-faşistler ve neo-nazilerin karşı karşıya geldiği yerlerde çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalarda genel olarak kalkan, cop, sopa, şişe ve havai fişekler kullanılırken, kentin bazı bölgelerinde ise silahlı çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Neo-nazi beyaz faşist gruplar kentte kamuflaj, çelik yelek ve tam otomatik silahlarla dolaşıyor. Bu gruplar ayrıca, gamalı haç bayrakları ve Trump yazılı dövizler taşıyor.

Hatta bazı faşistler, Hitler selamını Trump’a uyarlayarak, “Heil Trump” (Çok yaşa Trump) sloganıyla yürüdü.

Sendika.Org

facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ABD / Nazi / neo-faşist / Trump / Virginia /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir