lula_da_silva

Lula’yı 2018 Başkanlık Yarışı’ndan alıkoymak istiyorlar – Stephen Lendman

Sol Defter - 14 Ağustos 2017 - Dünya Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Luiz Inacio Lula da Silva 2003-2010 tarihleri arasında Brezilya devlet başkanı olarak görev yaptı. Yapılan anketler onun gelecek seneki seçimlerde bir dönem daha başkanlık ofisinde olabileceğini gösteriyordu.

Eğer yolsuzluk suçlamalarından giydiği on seneye yakın hüküm yürürlükte kalırsa bu onun 2018’de yeniden seçilmeye talip olmasını engelleyecektir. O, şu anda Brezilya’yı yöneten aşırılıkçılardan oldukça farklı.

Geçen sene Washington onlarla birlikte komplo kurmuş, demokratik yollarla seçilmiş Başkan Dilma Rousseff’i düzmece suçlamalarla itham edip görevinden uzaklaştırmıştı.

Demokrasi yerini zorbalığa bıraktı. Piyasanın ve yatırımcıların bir dizi isteği yerine getirildi; neoliberal saldırganlık sosyal adaleti ortadan kaldırdı, çoğunluğun çıkarlarını hiçe saymak pahasına güçlü ayrıcalıklı kesimlerin çıkarlarına hizmet edildi.

Lula da mükemmel bir ilerici iktidar değil elbet. James Petras’ın da daha öncelerindeanlattığı gibi “serbest ticarete kucak açmış, Washington’la askeri anlaşmalar imzalamış, 2010’da Davos’ta milyarderler kulübünde ‘Yılın Devlet Adamı’ ilan edilmişti ve Wall Street’ten Londra’ya birçok bankeri zengin etmişti.”

“İhracatçılara yollar ve limanlar yapmak için milyarlar harcamış fakat yoksul halkın güvenliğini sağlamak adına hiçbir şey yapmamıştı.”

12 Temmuz’da yolsuzlukla ilgili suçlamalarda suçlu bulundu ve 9 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Temyiz süreci olduğu için hala serbest.

Brezilya’daki karanlık güçler, tıpkı Rousseff’i suçlayıp onu koltuğundan ettikleri gibi Lula’nın da bir dönem daha başkanlığı kazanmasını engellemek istiyor.

Lula Brezilyalı inşaat firması OAS’tan firmanın hükümetten alacağı belgeleri ayarlama karşılığında 1,2 milyon dolar rüşvet kabul etmekle suçlu bulundu.

Suçlamayı inkar ediyor. Baş avukatı Valeska Texeira Zanin Martin de “suçlamaya dair yeterli kanıt olmadığını, masum olduğuna dair ise fazlasıyla kanıt olduğunu ve bunların bariz bir şekilde görmezden gelindiğini” söyledi

“Politik olarak alınan bu karar, Brezilya’da hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve Lula’nın temel insan haklarına yönelik bir saldırıdır. Brezilya halkı ve uluslararası toplum bağlamında daha da fazlasıdır.”

Lula “yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle başkanlık hisselerini biriktirmek de dahil hakkındaki yolsuzluk ve para aklama ithamlarından” beraat etmiştir.

Avukatlar, Hakim Sergio Moru’yu, Lula’nın masum olduğuna dair kanıtları görmezden gelerek onu politik olarak yanlı bir tutum almakla suçluyor.

Baş avukat Martin’e göre banka ve gayrimenkul kayıtları Lula’nın masumitetini ispat ediyor. Martin, Lula’nın deniz kenarında üç katlı bir ev satın almak için kullandığı iddia edilen paranın rüşvet olmadığını, çünkü evin OAS adına kayıtlı olduğunu belirtti.

Martin’e göre eğer satılsaydı parasal işlem gerçekleştirildiği bankacılık işlemlerinde görünürdü, bu da Lula’nın mülkü edinmediğini ortaya koyuyor.

Gerçekten de kumpasa getirilmiş olabilir. Savcı Henrique Pozzobon diyor ki, “kanıtlamamız gerekmez, elimizde suçlama var.”

Eğer eski başkan hakkındaki iddialar, -Brezilya Yüksek Mahkemesi dahil- hiçbir yerden düşmezse, iş bu raddeye kadar giderse ya hapse atılacak ya da ev hapsine çarptırılacak ve gelecek sene gerçekleşecek seçimlere katılması engellenmiş olacak; ki muhtemelen tüm mesele de bu.

Temyizle beraat ederse de tehlike geçmiş olmayacak. Dört yolsuzluk davasıyla daha yargılanıyor.

Martin’in anlattıklarına bakılırsa “sadece Lula’nın masumiyetini kanıtlayıp Moro’nun kararını aksi yönde vermesini sağlamakla kalmayacaklar”, aynı zamanda Lula hakkındaki diğer suçlamaların da düşmesini sağlayacaklar.

Lula’ya göre ise o “masumiyetini çoktan kanıtladı, şimdi onlardan suçlamalarını kanıtlamalarını istiyor.”

[Global Research’teki İngilizcesinden Deniz Özge Gürsu tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir]

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Brezilya / Lula da Silva /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.