sur-yikim

Sur’da evler, içindeki eşyalar ile yıkılıyor

Sol Defter- Haber - 9 Eylül 2017 - Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumhuriyet’ten Mamut Oral’ın haberine göre, Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinin Alipaşa ve Lalebey Mahallelerinde kentsel dönüşüm kapsamındaki yıkım aylardır sürüyor. 23 Mayıs’tan bu yana aralıklarla devam eden yıkıma tepki gösteren vatandaşlar evlerinden çıkmak istemiyor. Su ve elektriğin uzun süredir kesik olduğu iki mahallenin çevresi bir süre önce polis bariyerleriyle kapatılırken, sokaklara zırhlı araçlar, TOMA ve çevik kuvvet polisleri konuşlandırıldı.

Kutlu Sokak’ta dün Ayşe Dün’e ait ev içindeki eşyalarla birlikte yıkılırken Ayşe Dün ve oğlu Sadık Dün, yıkıma karşı çıktı. Bunun üzerine polisler anne ve oğluna coplarla müdahale etti. Polisin müdahalesi mahallelinin de tepkisini çekti. Bu sırada polis havaya ateş açtı. Yıkıma tepki gösteren Sadık Dün ve Okan Barutçuoğlu ile ismi öğrenilemeyen bir kişi polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Sur Kaymakamı ve Sur Belediyesi kayyımı Bilal Özkan, önceki gün düzenlediği basın toplantısında HDP ve DBP’yi kastederek, “Gündemi meşgul edenler bu protokolde imza sahibidirler. Burada sözde direniş görüntüsü oluşturmaya çalışmakla beraber başarılı olamayan terör örgütünün uzantılarına asla fırsat verilmeyecektir. Devletimiz bu çalışmayı takvimi içerisinde bitirmeye kararlıdır” demişti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: kentsel dönüşüm / Sur / yıkım /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.