cavusogluJPG

PKK’nin ‘elimizde’ dediği MİT’çilerle ilgili Dışişleri Bakanından açıklama…

Sol Defter- Haber - 20 Eylül 2017 - Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

PKK geçtiğimiz Ağustos ayında bazı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının ‘elinde olduğunu’ duyurmuş, PKK yöneticisi Mustafa Karasu da önceki hafta “2 üst düzey MİT’çi, 2 bölge sorumlusu dahil 20 kişi elimizde” açıklamasında bulunmuştu.

Yapılan açıklamalarda, “MİT elemanlarının Irak Kürdistan Bölgesi’nde yakalandığı” öne sürülmüştü.

Bu açıklamaların üzerinden uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen konuyla ilgili Türkiye’den henüz resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ilk kez konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Al-Monitor’ün konuyla ilgili sorusuna yanıt veren Çavuşoğlu, MİT görevlilerinin alıkonulmasını yalanlamazken, “Bahsedilen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı yok” dedi.

Çavuşoğlu’nun Al Monitor’ün, “PKK’nin Irak’ın kuzeyinde iki üst düzey Türk istihbarat yetkilisini kaçırıp Kandil dağlarındaki üssüne götürdüğüne dair bilgiler geliyor. MİT Başkanı Hakan Fidan’ın görüşmeler yapmak için Erbil’e gidebileceği söyleniyor. Ankara bu sorunu nasıl çözmeyi planlıyor?” sorusuna yanıtı şöyle:

PKK yerel yetkilileri, sıradan sivilleri, doktorları, polisleri ve herkesi kaçırdı. Bu, bir terör örgütü. Kurumlarımız, PKK’nın kaçırdığı tüm vatandaşlarımızın geri getirilmesi için çalışıyor; ancak ülkemizin, bizim bahsedilen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı yok.

Ne olmuştu?

15 yıla yakındır Ankara’da görev yapan Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin genel başkanlığını yaptığı Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Türkiye temsilcisi, geçtiğimiz günlerde sınır dışı edilmiş ve KYB’nin temsilciliği de kapatılmıştı.

KYB Temsilcisi Behruz Galali’nin sınır dışı edilmesi ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de Hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmeye denk gelmişti.

Bazı yerel kaynaklar, Türkiye’nin KYB ile yaşadığı sorunlar ile Türkiye’nin KYB’den PKK’ye yönelik taleplerine olumsuz yanıt verilmesinin bu sınır dışına gerekçe kılındığını iddia etmişti.

Galali de sınır dışının ardından döndüğü Süleymaniye’de, “Türkiye ile Süleymaniye sınırları içerisinde bir sorun yaşadıklarını” söylemişti.

Gelali’nin ardından konuşan KYB Sözcüsü Sedi Ahmet Pire ise, “PKK’ye yönelik operasyon hazırlığında olan bazı MİT elemanlarının operasyonunun başarısız olduğunu ve bu elemanların PKK tarafından alıkonulduğunu, Türkiye’nin bu olaydan dolayı kendilerini suçladığını” öne sürmüştü.

NTR TV’ye konuşan Pire, “sorunu çözmek için Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüştüklerini, girişimlerinin devam ettiğini” kaydetmişti.

Pire ayrıca, Amerikanın Sesi’ne yaptığı açıklamada da Türkiye’nin KYB’yi ‘bu operasyona destek vermemekle suçladığını’ söylemiş ve ” Türkiye’nin başka bir ülkede operasyon yapma hakkı yok. Kendilerinin bu başarısızlığını itiraf edeceklerine bir senaryo oluşturup, başarısızlıklarını gizliyorlar. Behruz Gelali’nin sınırdışı edilmesi de bu nedenden ötürüdür” demişti.

KYB Sözcüsü ayrıca, Behruz Gelali’nin sınırdışı edilmesinin HDP ve Rojava’yı desteklemekten kaynaklandığını da sözlerine eklemişti.

Bu açıklamaların ardından ise PKK de bir açıklama yaparak ‘MİT’in bazı elemanlarının Irak Kürdistan Bölgesi’nde kendileri tarafından yakalandığını” ifade etmişti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: KYB / MİT / PKK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.