Cam-işçileri-trakya

Şişecam işçisi nakli reddetti: “Trakya’da kalmakta kararlıyız”

Sol Defter- Haber - 14 Ekim 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Fırın kapatma bahanesiyle Şişecam’ın işten attığı 90 işçinin Kristal-İş Trakya Şube binası önünde başlattığı direniş tüm kararlığı ile sürüyor. Lüleburgaz Çarşı’da yürüyüş yapan işçiler, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı.

Şişecam’da işten atılan 90 işçi Eskişehir fabrikasına nakil önerisini reddetti. Kendi aralarında teklifi değerlendiren işçiler, Trakya bölgesinde bulunan Şişecam’a ait fabrikalarda çalışmakta kararlı olduklarını belirtti.

Önceki gün işçiler adına 10 kişiyle birlikte Kristal-İş Genel Merkezine gittiklerini ve taleplerini genel merkez yöneticilerine de aktardıklarını belirten işçilerin sözcüsü Aydın Şahin, Genel Merkez yöneticileri ile yapılan görüşmeyi şöyle aktardı:

Sendika yöneticileri ile yaptığımız görüşmede Trakya’daki fabrikalarda çalışmakta ısrarcı olduğumuzu ve bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğimizi ilettik. Geçmiş kırgınlıklarımızın üzerine sünger çektiğimizi, Kristal-İş Genel Merkez yöneticilerini de yanımızda görmek istediğimizi söyledik. Merkez yöneticileri de en kısa zamanda genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı yapıp taleplerimizi değerlendireceklerini, gerekli kararları alıp bu doğrultuda işverenle görüşeceklerini söylediler.

Şişecam’ın teklifi

Kırklareli Paşabahçe Cam fabrikasında Fabrika Müdürü Mehmet Önen imzasıyla  yayınlanan açıklamada, “Fabrikamız D Fırının kapanması dolayısıyla gerçekleşen toplu işçi çıkışı sürecinde iş sözleşmesi feshedilen ve halen izninin kullanmakta olan personelimizden Paşabahçe Eskişehir Fabrikası’na nakil için 17.10.2017 salı günü mesai bitimine kadar İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuranların talepleri, Paşabahçe Eskişehir Fabrikası’ndaki kadro ihtiyaçları dikkate alınarak ve uygunluğu ölçüsünde değerlendirilecektir” denilmişti.

Evrensel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: işten çıkartma / Kristal-İş / Lüleburgaz / Şişecam işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.