posco-fabrika

İşçi kıyımı yaşanan Posco Assan’da işçiler eylem yaptı

Sol Defter- Haber - 16 Kasım 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kocaeli’de bulunan Posco Assan’da DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için toplam 25 işçi işten atıldı. Bunun üzerine hadde bölümü dışındaki bütün hatlarda işçiler bir süre üretimi durdurdu. İşçiler akşam saatlerinde fabrika önünde toplanarak eylem yaptı. Eyleme Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaoğlu’nun da aralarında olduğu sendika yöneticileri de katıldı.

2-3 milyar liralık servetiyle Türkiye’nin en zenginleri listesinde 19. sırada yer alan Kibar Holding’e bağlı Posco Assan’da Birleşik Metal-İş’e üye olan 2 işçi işten atılmıştı. Önceki gün gece vardiyasında çalışan 3 işçinin daha işine son verildi. 16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler; işten atmaları protesto etmek için alkışlarla turnikelerden geçerek fabrikanın dışına çıktı. Servislerin hareket etmesine izin vermeyen işçiler yaklaşık bir saat boyunca fabrikanın önünde bekleyişlerini sürdürdü.

Posco Assan yönetiminden ise gece 01.30’da bir grup işçinin telefonuna işlerine son verildiği mesajı geldi. 00.00-08.00 vardiyası için fabrikaya gelen ve içeride bulunan bazı işçilerin de telefonlarına mesaj geldiği bunun üzerine hadde bölümü dışındaki bütün hatlarda işçilerin üretimi durdurduğu belirtildi.

Posco Assan’da işten atılan işçi sayısının toplam 25 olduğu öğrenildi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / işçi kıyımı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.