25.11-kadın-yuruyusu

Kadınlar 25 Kasım’da dört bir yanda eylemdeydi: “Mücadelemizden vazgeçmiyoruz”

Sol Defter- Haber - 25 Kasım 2017 - Kadın Hareketi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadınlar birçok ilde eylemdeydi. Erkek-devlet şiddetine karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yapan kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarını haykırdı, isyanlarını sokağa taşıdı.

Ankara

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Çankaya Belediyesi’nden Sakarya Meydanı’na sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Polisin hemen hemen her eyleme OHAL bahanesiyle saldırdığı Sakarya Meydanı ve polis ablukasındaki Konur Sokak kadınların sloganları, şarkılarıyla doldu.

Yapılan açıklamada “Erkek egemen düzenin kadınlarla derdi bitmiyor” diyen kadınlar, her fırsatta kadın düşmanı fetvalar veren müftülere resmi nikâh yetkisi veren yasanın, “aileyi koruma” adı altında 2384 sayılı yasada yapılan düzenlemenin kadınların yıllarca mücadele ederek kazandıkları haklarına dönük önemli bir saldırı olduğunun altını çizdi.

Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerini yasaklamasına da değinen kadınlar “Ayrımcılığı meşrulaştıran, LGBTİ+ varoluşunu kriminalize eden, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan ve LGBTİ+ örgütlerini çalışamaz hale getiren bu yasak kabul edilemez” diyerek valilik yasaklarına tepki gösterdi.

HAKLARINA VE HAYATLARINA SAHİP ÇIKAN KADINLAR ANKARA’DA SOKAKTAYDI

EYLEM YASAĞINI DELEN ANKARALI KADINLAR SAKARYA MEYDANI’NDA (FOTO HABER)

Antalya

Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla buluşan kadınlar Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Kadınlar okuduğu açıklamada talepleri için mücadele çağrısı yaptı.

Hükümet temsilcilerinin hemen her gün kadını aşağılayan yeni söylemleri kadına yönelik şiddeti arttırdığı dile getirilen açıklamada “Biz kadınlar ve LGBTİ+ bireyler, özgürlüğümüze, bedenimize, hayatımıza, kadın mücadelesine yönelik saldırıları ve nefret dilini kabul etmiyoruz. Yaratmaya çalıştığınız korku ve baskı ortamına karşı en çok kadınların mücadelesinden korktuğunuzu biliyoruz. Bedenimizin, kimliğimizin, cinsel yönelimimizin, emeğimizin, hayatımızın, haklarımızın, gasp edilmesine ve biz kadınların daha da ezilmesine yol açan cinsiyetçiliğe, laiklik karşıtı tutuma, tüm baskı, dayatmalara, şiddette ve erkek iktidarına karşı Mirabel kardeşler gibi yılmadan, usanmadan mücadeleye devam edeceğiz” denildi.

Aydın

Aydın Kadın Dayanışma Platformu çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Özgecan Aslan Parkı’ndan Kent Meydanı’na yürüdü. Eylemde “Erkek-devlet şiddetine direniyoruz, haklarımızı hayatlarımızı savunuyoruz” pankartının taşındı.

Kent Meydanı’nda yapılan açıklamada erkekler tarafından katledilen kadınların isimleri okundu. Açıklama kadın mücadelesi çağrısıyla sonlandırıldı.

Balıkesir

Edremit Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Altınoluk Meydan’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar yaptıkları etkinlikte katledilen kadınları andı.

Bolu

Bolu Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar Belediye Meydanı’nda buluşarak Kardelen Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında kadınlar “Müftülük yasası geri çekilsin”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları attı.

Yürüyüşte, kentte işlenen kadın cinayetleri de unutulmadı. Erkekler tarafından saldırıya uğrayarak katledilen Dilay Gül ve Berfin Eren’in fotoğrafları ile yürüyüşe katılan kadınlar yaşananları unutmadıklarını söyledi. Eylemde “Öldüren sevgi istemiyoruz” diye sloganı atıldı.

Kardelen Meydanı’nda basın metni Sevcan Altun Bozdoğan tarafından okundu. Bozdoğan 25 Kasım’ın tarihsel sürecinden bahsettikten sonra, AKP iktidarında kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddettin taciz ve tecavüz olaylarının arttığına ve iktidarın bunu önlemeye yönelik hiçbir çabasının olmadığını hatta bu gelişmeleri teşvik ettiğini belirtti.

Çorum

25 Kasım dolayısıyla Çorum’da da çok sayıda kadın bir araya geldi. Çorum Kadın Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Nurcan Doğan Hasırcı, 25 Kasım’ın tarihini hatırlattı. Hasırcı, “Kadınlar dünyanın dört bir yanında; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, gericiliğe, savaşa, militarizme, ırkçılığa ve faşizme karşı; kadın dayanışmasını örüyor, seslerini yükseltiyorlar” dedi.

Açlık grevi direnişçisi olan Eğitim-Sen üyesi Nuriye Gülmen’i selamlayan Hasatçı, “Buradan bir kez daha Nuriye Gülmen’in tutukluğuna son verilmesini, Nuriye ve Semih başta olmak üzere ihraç edilen tüm emekçilerin görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz” ifadesini kullandı.

Hasatçı, “Kadınları söz, yetki ve karar mekanizmalarından dışlayan, toplumdan soyutlayan uygulamalara karşı biz kadınlar tüm renklerimizle, bulunduğumuz her yerde sesimizi yükseltmeye, isyanımızı büyütmeye, buyurduğunuz itaati reddetmeye ve düşlerini kurduğumuz eşit ve özgür yaşamın gerçekleşmesi için mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Denizli

Denizli Soroptimist Kulübü, 25 Kasım dolayısıyla “Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı Harekete Geç” etkinliği düzenledi. Merkez Efendi ilçesi Yenişehir Mahallesi’ndeki Yunus Emre Parkı’nda yapılan etkinliğe aralarında kamu kurumu, dernek ve odaların da bulunduğu 34 demokratik kitle örgütü destek verdi. Kadına karşı şiddetin önüne geçilmesi için etkinlikte turuncu renkli balon, kaşkol ile üzerinde kuş simgesi bulunan ve özgürlüğü simgeleyen bronşlar dağıtıldı.

Kadınlar, tırnaklarına turuncu ojeler sürerken, kadına karşı şiddetin son bulmasını isteyen katılımcılar, yürüyüş yolunda bisikletle ve yürüyerek 3 kilometrelik parkuru tamamladı. Yürüyüşe katılanlar ellerinde kadına şiddete karşı tepkileri içeren dövizler taşıdı. Etkinliğin sonunda katılımcılar tarafından gökyüzüne turuncu balonlar bırakıldı. Soroptimist Kulübü Başkanı Avukat Jülide Keleş Yarışan, amaçlarının kadına karşı şiddetin son bulmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Edirne

Edirne Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla kadınlar Atatürk Anıtı’nda buluştu. “Müftülük Yasası hükümsüzdür!” diyen kadınlar sloganlarla PTT önüne yürüdü.

“Buradayız gitmiyoruz!” diyerek tüm kadınları hayatına ve haklarına sahip çıkmaya çağıran kadınlar; gericiliğe, kadın düşmanı yasalara, erkek-devlet şiddetine karşı mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Eskişehir

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar Espark AVM önünde bir araya geldi. Espark önünden Kanatlı AVM yürüyen kadınlar, burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Biz kadınlar saldırıları ancak ve ancak yan yana gelerek, örgütlenerek püskürtebiliriz” denilen açıklama; sokakta, evde, fabrikada, okulda, kampüste her türlü şiddete karşı mücadeleyi büyütme çağrısıyla sonlandırıldı.

Hatay

Antakya Kadın Dayanışması ve Hatay Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar Köprübaşı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

“Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “İtaat yok, isyan var”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Dilek Yeral Dablan okudu. Ardından söz olan Filiz Kerestecioğlu ise “Bu ülkeye barış gelecekse kadınların mücadelesiyle gelecek” diyerek kadınları selamladı.

Açıklamaların ardından müzik etkinliği ve kadına yönelik şiddeti anlatan skeçler yapıldı. Kadın direnişini anlatan sinevizyon gösterimiyle eylem sonlandırıldı.

Kadınlar eylemin ardından “Kadınlar vardır ve sana ne” şarkılarını söyleyerek OHAL bahanesiyle eylem ve yürüyüşün yasaklandığı Saray Caddesi’nde yürüdüler. Çevredeki yurttaşlar da alkışlarla kadınlara destek verdi.

İstanbul

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde birçok ilde olduğu gibi İstanbul’da da kadınlar “Haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” diyerek sokağa çıktı. 25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla Tünel’de bir araya gelen kadınlar, polisin İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklarda ve cadde üzerinde geçişleri engellemesine rağmen gece yürüyüşü gerçekleştirdi.

İSTANBUL’DA KADINLAR ENGEL TANIMADI: “ERKEK-DEVLET ŞİDDETİNE İTAAT ETMİYORUZ!”

İzmir

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla ÖSYM binası önünde toplanan kadınlar Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüdü. Yüzlerce kadının katıldığı yürüyüşte, “Hayatlarımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz” yazılı pankart taşındı; sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Çocuk istismarını aklatmayacağız” ve “Kadınız haklıyız şiddete karşıyız” sloganları atıldı.

Yürüyüş sonrası Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı.

Kadınlara yönelik her türlü şiddetin, kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzlerin arttığı günlerden geçildiğini hatırlatılan açıklamada, “Kadına yönelik şiddet; kadınlara yalnızca kadın oldukları için uygulanan fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik olarak kasıtlı bir şekilde kadın haklarını ihlal eden hal ve hareketlerin tümüdür. Mücadelemizle kazandığımız yasaların uygulanmaması, erkek şiddetine karşı cezasızlığın varlığı, AKP hükümetinin başını çektiği kadın düşmanı sistemli politikalar sonucu kadına yönelik her türlü şiddetin arttığını görüyoruz” denildi.

Kayseri

Kayseri Kadın Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Kayseri Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. KESK Kayseri Şubeler Platformu adına Nilgün Demir’in yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin sürdüğünü belirterek “Günde en az iki kadın öldürülüyor. Cezasızlık politikaları sürüyor. Erkek egemen toplumun kadına yönelik şiddeti artarak devam ediyor” denildi.

Kadınları mücadeleye çağıran Demir “Kadınları söz, yetki, karar mekanizmalarından dışlayan ve toplumdan soyutlayan uygulamalara karşı hayatın her alnında biz kadınlar direnecek, mücadele edeceğiz” diye belirtti.

Kocaeli

Kocaeli’de OHAL bahanesiyle uygulanan yürüyüş yasağına rağmen kadınlar, üç farklı noktada buluştu. Bu noktalardan İnsan Hakları Parkı’na geçen kadınlar, burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısıyla gerçekleşen eylemde “Erkek-devlet şiddetine karşı ‘her’ halde direniyoruz” pankartı açıldı. Yapılan açıklamada kadın mücadelesini büyütme çağrısı yapıldı.

Eylem şarkılarla ve halaylarla sonlandırıldı.

Mersin

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla Özgür Çocuk Parkı’nda buluşan kadınlar, sloganlarla ve şarkılarla Atatürk Parkı Saat Kulesi’ne yürüdü.

Burada okunan basın açıklamasının ardından kadınlar yere serilen beyaz pankarta şiddetle ilgili düşüncelerini yazdı. Yaklaşık bir saat süren etkinlik halaylarla son buldu.

Samsun

Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, yıkılan eski Konak Sineması’nın önünde eylem yaptı. Kadınların yaptığı şiddet piramidi ve katledilen kadınların fotoğrafları dikkat çekti.

Basın açıklamasını beş kadın okudu. Açıklamanın ardından eylem alanına olay yeri inceleme şeridi çekilerek katledilen kadınlar canlandırıldı.

Yapılan basın açıklamasında “Hayatlarımızı, anneliğe, aileye, şiddete hapsetmeye çalışan yasalara ve yargıya, nasıl bir hayat yaşayacağımızı bize dayatan adamlara, o adamları koruyan tek adama itaat etmiyoruz! Hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz!” denildi.

Trabzon

Trabzon Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, 25 Kasım’da şiddete, baskıya, hak gaspına karşı “İtaat yok, kadınlar var” diyerek uzun sokakları mora boyadı.

Uzun Sokak Nejla Hanım önünde toplanan kadınlar, buradan Meydan Park’a yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca şarkılar ve sloganlarla isyanlarını dile getiren kadınlar, Meydan Park’ta basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamanın ardından horanda ellerini birleştiren kadınlar, erkek egemen sisteme karşı mücadeleyi yükseltme sözü verdi. Eylem “Yaşasın kadınlar, yaşasın kadın dayanışması” sloganıyla sonlandırıldı.

Zonguldak

İstasyon Meydanı’nda buluşan Zonguldak Kadın Platformu Madenci Anıtı’na yürüdü. Platform üyesi kadınların yaptığı açıklamada KHK’lerin kadınların kazanımlarını bir bir ellerinden aldığını ifade edilerek şöyle denildi:

“Kadın cinayetlerini durdurmak için, tacize ve tecavüze ve de haksız tahrik indirimine son vermek için, AKP’nin kadın düşmanı politikalarına son vermek için, Güvencesin ve kayıt dışı kölece çalışmaya hayır demek için, nefret suçlarına dur demek için, OHAL’in son bulması için, laik-seküler yaşamı savunmak için, savaşa karşı onurlu bir barış inşa etmek için, Emeğimiz-bedenimiz-kimliğimiz bizimdir demek için haklarımızı ve hayatlarımızı elimizden almak isteyenlerden hesap sormaya devam edeceğiz.” 

Sendika.Org, ETHA

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 25 Kasım: Kadına Şiddete Hayır Günü /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.