birlesik_metal griev

MESS metal işçisiyle alay ediyor

Sol Defter- Haber - 1 Aralık 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) ile işçi sendikaları arasında sürdürülen toplusözleşme görüşmeleri tıkandı. Patronlar işçilerin iki yıllık sözleşme ve yüzde 40’a varan zam talebine, yüzde 3.2 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma maddelerinin sözleşmeye girme dayatmasıyla karşılık verdi. Bunun üzerine Türk Metal fazla mesaiye kalmama eylemine başladığını duyururken, Birleşik Metal-İş ise 4 Aralık’tan itibaren üretimden gelen gücünü kullanacağını duyurdu.

MESS dün iki işçi sendikasıyla ayrı yaptığı görüşmelerde tüm 6’şar aylık dönemler için enflasyon oranında ücret zammı dayattı. İlk 6 aylık dönem için yüzde 3,20 zam anlamına gelen bu teklif, net ikramiye dahil 59 TL ile 101 TL arasında değişen oranlarda zam anlamına geliyor. MESS sosyal haklarda da aynı oranda artış önerdi. Bunun üzerine uyuşmazlık zaptı tutulurken, sözleşme arabulucu aşamasına geldi.

FAZLA MESAİYE KALINMAYACAK

Türk Metal’den yapılan açıklamada “Sendikamız MESS’in ilan ettiği kırmızı çizgilere karşı Türk Metal üyelerinin de kırmızı çizgileri olduğunu ve bu çizgilerden taviz verilmeyeceğini bir kez daha açıklamaktadır” dendi. İşyerlerinde fazla mesaiye kalınmayacağı duyurulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Türk Metal Sendikası, bundan sonraki etkili ve yaygın eylemlerin önümüzdeki haftadan itibaren başlayacağını ve bu yasal ve meşru eylemlerin, sonuç alınıncaya kadar artarak devam edeceğini üyelerimize ve kamuoyuna ilan etmektedir.”

4 ARALIK’TA ÜRETİMDEN GELEN GÜÇ KULLANILACAK

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada da MESS’in teklifinin kabul edilemez olduğu vurgulandı. Sendikanın ilk altı ay için net 695 lira net zam istediği hatırlatılan açıklamada, bu teklifin metal işçileriyle alay etmek anlamına geldiği belirtildi. Enflasyon sepetinin ağırlıklarının işçilerin tüketme alışkanlıklarına göre belirlenmediği ve enflasyonun düşük gösterilmesi için hesaplama yöntemiyle sürekli oynandığı ifade edilen açıklamada, ücret zammı belirlenirken, yüzde 3.2 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma maddeleri işçilerin kıdem yılının dikkate alınması istendi.

3 yıllık sözleşme dayatmasının kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, “2015 yılı yaz aylarında yaşanan ve ‘metal fırtına’ olarak adlandırılan, binlerce işçinin yurdun dört bir yanında ve onlarca fabrikadaki ayaklanmasından ders çıkarmadığı görülmektedir. Bu grevimize ve ayaklanmaya neden olan konulardan birisi de o dönemde yapılan toplu sözleşmenin 3 yıl olmasıdır” dendi.

İkramiyeleri fiili çalışmaya bağlamak istemesi, denkleştirme ve telafi çalışmanın sözleşme maddesi haline getirmek istemesi ve deneme süresinin 4 aya çıkartılmasını önerilerinin de kabul edilemez olduğu kaydedilen açıklamada, “Metal işçileri, MESS’in bu teklifine gereken cevabı 4 Aralık Pazartesi sabahtan itibaren üretimden gelen güçlerini kullanarak vereceklerdir. Sendikamız, gelinen noktayı değerlendirmek üzere 8 Aralık 2017 Cuma günü Merkez Toplu Sözleşme Komisyonunu toplayacaktır. Önümüzdeki döneme ilişkin mücadele kararları ve yol haritası bu toplantıda belirlenecektir” dendi. (İstanbul/EVRENSEL)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / MESS /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.