iran_medyasi

İran basını ve sosyal medyasında Zarrab davası

Sol Defter- Haber - 2 Aralık 2017 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Deutsche Welle Türkçe – Rıza Sarraf, asıl adıyla Reza Zarrab İran ve Türkiye vatandaşı. Reza Zarrab’în ortağı olduğu belirtilen İranlı iş adamı Babek Zencani, İran’da 30 Aralık 2013’te gözaltına alınmış ve “yolsuzluk ve evrakta sahtecilik yaparak devleti 2,8 milyar dolar dolandırmak” suçlamasıyla iki ortağı ile birlikte yargılandığı davada idama mahkum edilmişti. Zarrab’ın da İranlı yetkililer tarafından yakalanabileceği korkusuyla ABD’ye gittiği iddiaları ortaya atılmıştı.

İran’a yönelik uluslararası ambargoyu delmek ve kara para aklamak suçlamasıyla ABD’de açılan davada itirafçı olan Reza Zarrab iki gündür tanıklık ediyor. Dava, Türkiye’de sosyal medyanın bir numaralı konusu. Peki, İran medyası ve sosyal medya davayı nasıl görüyor?

*

İran rejimine yakınlığıyla bilinen Tasnim News“Türkiye’de yapılacak başkanlık seçimlerine ilişkin olarak Amerikalıların uyguladığı stratejide Reza Zarrab’ın rolü ne olacak?” başlıklı yorumda şu ifadelere yer veriyor:

Önümüzdeki hafta ve aylarda Amerikan medyasında Türkiye’ye yönelik saldırılar artacağa benziyor. Tıpkı Amerikan basınında yer alan, Erdoğan’ın Fethullah Gülen’in Türkiye’ye kaçırılması için eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile 15 milyon dolar karşılığında anlaşma yaptığı iddiaları gibi. Sarraf davasında Amerikalılar yavaş yavaş yalan haber ve basın yoluyla yapılan saldırılardan, ekonomik saldırılara ve Türkiye’ye ekonomik anlamda nüfuz etmeye geçecektir. Buradaki amaç ise bugünkü hükümetin tekrar seçilmesini zorlaştırmak olacak.

İngilizce, Almanca, Rusça, İspanyolca, Arapça ve Fransızca olmak üzere farklı dillerde haber siteleri olan İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı IRNA’nın Türkçe sayfasında Zarrab hakkında haber girilmediği dikkat çekiyor.

Ajansın İngilizce sayfasındaki arama sonucunda ise Zarrab ile girilen tek haberin 12 Eylül 2017 tarihli olduğu dikkat çekiyor. “İran ve Türkiye arasındaki iktisadi ilişkiler uluslararası kanunlara uygundur”başlığını taşıyan haberde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamalarına yer veriliyor. Haberde ABD Başsavcılığı’nın eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu bazı eski bakanların “Türkiye’de ikamet eden Reza Zarrab” ile birlikte İran’a uygulanan yaptırımları delmek, ABD ve Türkiye finans ve bankacılık sistemini kötüye kullanmaktan suçlandıkları belirtiliyor.

Daha çok reform kanadına yakınlığıyla bilinen Iran Online adlı internet gazetesinde ise Zarrab’ın İran’daki ilişkilerine odaklı bir haber dikkat çekiyor. Davanın İran için anlamının ele alındığı haber, “Reza Zarrab, bugün verdiği tanık ifadesinde Ahmedinejad ile olan bağlantılarını açıkladı” başlığını taşıyor.

ABD’de yayın yapan ve İran hükümetine mesafeli olarak nitelendirilebilecek Iran Wire haber sitesi ise Zarrab’ın İranlı hükümet yetkilileri ile ilişkilerini irdeleyen bir haber yayınladı. “Reza Zarrab hangi İranlı hükümet yetkilileriyle yakın ilişki halindeydi?’ başlığını taşıyan haberde, Zarrab’ın hangi İranlı yetkililerle ilişki içinde olduğu, ekonomi ve siyaset çevrelerinde ne tür bağlantılara sahip olduğu ile ilgili detaylı bilgiler yer alıyor.

Sosyal medyada esprili yorumlar

Öte yandan İranlı sosyal medya kullanıcıları da davanın seyrine sessiz kalmıyor.

Örneğin bir kullanıcı Twitter hesabında, “Zarrab isimli Türk dizisi şimdi başlıyor: Bu bölümde Erdoğan hakkında daha fazla şey öğreneceğiz” paylaşımını yapmış.

قسمت دوم سریال ترکی ضراب شروع شد: در این قسمت از رجب طیب اردوغان بیشتر خواهید شنید

البته تهش میفهمیم پسر اردوغان با همسر رضا ضراب ( ابرو ) رابطه داشته و الان بچشون تو سوریه با داعش داره مبارزه میکنه :)))

Yine bir İranlı Twitter kullanıcısı, “Zarrab isimli bir İranlı Türk Lirası’nın değer kaybetmesini sağlayabiliyor. Hem de bunun için  dava tarihinin ertelenmesi dahi yeterli oluyor. Babek Zencanilerin ve Herevilerin (Zencani’nin ortağı) İranına hoşgeldiniz!” şeklinde bir paylaşımda bulunmuş.

یه ایرانی به نام رضا ضراب ، به تنهایی داره ارزش لیر ترکیه رو پایین بالا میکنه
اونم فقط با عقب افتادن تاریخ دادگاهش
به ایران مهد بابک زنجانی ها و خاوری ها خوش آمدید :))))))))))

یه ترک بهم باخنده میگفت این رضاضراب حروم خورو ، واسه چی انداختید سره ما
منم گفتم ازینا ایران زیاد هست حالایکیش افتاده گیر شما:)))

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İran / Rıza Zarrab Davası /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.