turk-metal-(5)

MESS’e tepkiler sürüyor: Metal işçilerinden kol kola yürüyüş

Sol Defter- Haber - 7 Aralık 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Evrensel – Vardiya çıkışlarında fabrika bahçesinde sirenler ve ıslıklar eşliğinde yürüyen işçiler, “MESS şaşırma sabrımızı taşırma, Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı. İşçiler yapılan eylemle birliğini ve kararlılığını bir kez daha gösterirken “Bu eylemler sertleşerek devam edecektir. Bu sözleşme işçinin istediği gibi olacak başka yolu yok” dedi.

TÜRK TRAKTÖR VE ARÇELİK
Türk Traktör

Türk Traktör (Ankara)

Ankara’da bulunan Türk Traktör ve Arçelik fabrikalarında işçiler, MESS’in yüzde 3.2 zam , 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma teklifine karşı eylemdeydi.

MESS ile işçi sendikaları arasında sürdürülen TİS görüşmeleri MESS’in yüzde 3.2 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma teklifiyle tıkanırken Türk Metal fazla mesaiye kalmama eylemi başlattı. Ankara’da Türk Metal’in örgütlü olduğu Türk Traktör ve Arçelik’te işçiler bugün vardiya çıkışı eylem gerçekleştirdi.

Türk Traktör

Türk Traktör (Ankara)

Türk Traktör’de sendikanın çağrısıyla fabrika kapısının önünde bir araya gelen işçiler MESS’in teklifine tepkilerini gösterdi. İşçiler eylemde geçtiğimiz hafta Bursa’da gerçekleşen kazada yaşamını yitiren 4 Renault işçisi için de saygı duruşunda bulundu. Fabrikadan kol kola çıkış yapan işçiler, fabrika kapısından servislerin kaldırıldığı noktaya kadar yürüyüş gerçekleştirdi. İşçilerin yüzde 90’a yakın katılımıyla gerçekleşen eylemde “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız”, “MESS şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atıldı. İşçiler eylemlerinin devam edeceğini açıkladı.

Arçelik

Arçelik (İstanbul-Beylikdüzü)
Habaş

Habaş (İzmir)
Autoliv

Autoliv (Gebze)

BOLU ARÇELİK’TE DE EYLEMLER SÜRDÜ

Arçelik

Arçelik (Bolu)

Bir eylem de Bolu’da kurulu Arçelik fabrikasında gerçekleşti.

Eylemde Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi; “Üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. MESS patronlarına köle olunmayacak. Mess patronları; %3 lük zam öneriyor. Bu tüm çalışan emekçiler ile dalga geçmektir. Yılın ilk aylarından itibaren üretim rekorları kıranlar, konu işçinin hakkını vermeye gelince birdenbire her sözleşme zamanı olduğu gibi emekçiyi ekmeği ile tehdit ediyorlar. Sözleşme zamanı yaratılan suni krizlere işçinin karnı tok. İşçinin hakkını öyle ya da böyle vereceksiniz! Direne direne kazanacağız” dedi.  Türk Metal Sendikası, anlaşma sağlanana kadar işçilerin fazla mesai yapmayacağını açıkladı. Ayrıca anlaşma sağlanamazsa eylemlerin artarak devam edeceğine değindi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / MESS / metal işçileri / Türk Metal /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.