metal-iscisi-gebze 1

Birleşik Metal-İş Sendikası eylem kararlarını açıkladı

Sol Defter- Haber - 8 Aralık 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Birleşik Metal-İş Sendikası Merkez Toplu Sözleşme Komisyonu, MESS’in 3,2 zam ve 3 yıllık sözleşme dayatmasına karşı yapılacakları belirlemek üzere bugün toplandı. Toplantıda, fazla mesaiye kalmama, talepleri içeren kokartlar takma, vardiya girişlerinde servislerden inilerek toplu yürüyüş yapma ve MESS’e üye işyerlerinin bulunduğu bölgelerde kitlesel basın açıklamaları yapma kararı alındı.

Toplantının ardından sendikadan yapılan yazılı açıklamada, MESS’in başta 3 yıllık toplusözleşme olmak üzere, ücret  ve sosyal haklar için verdiği zam ile kazanılmış hakları geriye götürmeyi amaçlayan tekliflerinin kabul edilmeyeceği belirtildi. MESS’in metal işçilerini sefalet koşullarında yaşamaya mahkum etmek istediği belirtilen açıklamada, patronlara şu uyarı yapıldı: “MESS’e üye işyerleri üretim rekorları kırmakta olup sektörün kârlılığı tartışılmaz durumdadır. Ancak, işverenler işçilerin sırtından kazandıklarının küçük bir bölümünü bile işçilere vermek istemiyorlar. İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını, her koşul ve şartta kullanacaklardır. Bu konuda, metal işçilerin yaratıcılığını hatırlatmak isteriz.”

Birleşik Metal-İş üyelerinin 11 Aralık pazartesiden itibaren MESS’e bağlı işyerlerinde tepkilerini dile getireceği belirtilen açıklamada, eylem takvimi açıklandı:

* 11 Aralık Pazartesi gününden itibaren işyerlerinde fazla mesailere kalınmayacak.

* 11 Aralık Pazartesi gününden itibaren (2 hafta süreyle) talepleri içeren kokartlar takılacak.

* 15 Aralık Cuma günü başlayarak, her hafta Cuma günleri vardiya girişlerinde servislerden inilerek toplu bir şekilde yürüyüş yapılacak.

* Önümüzdeki günlerde, MESS’e üye işyerlerinin bulunduğu bölgelerde kitlesel basın açıklamaları yapılacak.

* Bu eylem ve etkinlikler yanında, günlük gelişmeler dikkate alınarak, zamanı ve şekli Genel Yürütme Kurulu tarafından belirlenecek eylem ve etkinlikler yapılacak. (İstanbul/EVRENSEL)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / metal işçileri / TİS /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.