beyaz-yakali

Beyaz yakalılar öğün atlıyor, fazla mesai yapıyor, yedi saatten az uyuyor

Sol Defter- Haber - 9 Aralık 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Dünya’nın aktardığı bu araştırmaya göre araştırmada şu bulgulara ulaşıldı:

* Her beş beyaz yakalıdan dördü öğün atlıyor. En fazla atlanan öğün yüzde 29 ile ara öğünler. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği yüzde 27 ile ikinci sırada geliyor. Atlanılan öğünler içerisinde en az yüzde 16 ile akşam yemeği geliyor.

* Sabah kahvaltısı ve öğle yemekleri en çok iş temposu/vakitsizlik nedeniyle atlanıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 55’i sabah kahvaltısını, yüzde 70’i ise öğle yemeğini atlamasının en büyük nedenini iş temposu/vakitsizlik olarak ifade ediyor. Akşam yemeği ise yüzde 47 oranında ‘eve geç gelinmesinden ötürü geç vakitte yemek yemek istenmemesi’nedeniyle atlanıyor.

* Sağlıklı beslenmeyle ilgili beyaz yakalıların yüzde 47’si internet sitelerinden bilgi alıyor. Televizyondaki haberler, kadın sağlık programları (yüzde 46) da benzer seviyede takip edilirken, doktor, hemşire, eczacı v.b. (yüzde 34) sağlık personellerinden bilgi alma düzeyi 3’üncü sırada geliyor. Diyetisyenler (yüzde 26) bu konuda en az takip edilen kaynaklar arasında.

* Beyaz yakalıların yüzde 31’i herhangi bir fiziksel aktiviteyle ilgilenmiyor. Sağlıklı beslendiğini belirtenlerde haftalık düzenli aktivite yapma eğilimi daha fazla iken, sağlıklı beslenmediğini belirtenler herhangi bir spor ve fiziksel aktiviteyle ilgilenmediklerini daha çok belirtiyorlar. Bu da sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıklarının birbiriyle güçlü bir ilişkisi olduğu sonucunu doğuruyor. En fazla tercih edilen fiziksel aktivite ise yüzde 46 oranla yürüyüş.

* Beyaz yakalıların hafta içi günlük ortalama çalışma süresi yaklaşık dokuz saat. Çalışanların yüzde 59’u hafta sonu da çalıştığını belirtiyor. Hafta sonu ortalama günlük çalışma süresi 8,3 saat. Hafta içi fazla mesai harcayanların hafta sonu da çalışması dikkat çekiyor. Yani hafta içi mesai yapıyor, hafta sonu da çalışıyoruz. Uzun çalışma saatleri kilo alma eğilimini artırıyor. Aşırı kilolu olma ve obezitenin temelinde yatan faktörler çok yönlü olup özellikle cinsiyet ve yaşam tarzıyla ilişkili.

* Beyaz yakalıların hafta içi ve hafta sonu ortalama uyku süresi yedi saat. Hafta içi yüzde 32’si yedi saatten az, yüzde 51’i yedi-sekiz saat arası, yüzde 17’si ise sekiz saatten fazla uyuyor. Sağlıklı beslenmeyi öncelikle ‘düzenli öğünle beslenmek’ olarak görüyorlar. İkinci sırada ‘kalorisi düşük ürün tüketimi’, üçüncü sırada ‘organik ürün tüketimi’ yer alıyor.

* Yaklaşık üçte ikisi (yüzde 64) sağlıklı beslendiğini düşünüyor. Yaş ve eğitim seviyesi arttıkça sağlıklı beslendiğini düşünenlerin oranı artıyor. Hafta içinde ortalama üç öğün besin tüketiyorlar. Sabah kahvaltısını hiç yapmayanların oranı yüzde 17, öğle yemeği tüketmeyenlerin oranı yüzde 12, akşam yemeği yemeyenlerin oranı ise yüzde 5.

* Kahvaltıda en çok tüketilen ürünler, yumurta, peynir, zeytin gibi kahvaltılık ürünler. Sabah kahvaltılarında pastane ürünlerinin tüketim oranı yüzde 35. Yaş arttıkça pastane ürünleri tüketimi giderek azalıyor.

* Öğle yemeğinde en çok ev yemekleri tüketiliyor, fast food ise yüzde 31 ile ikinci sırada yer alıyor. Akşam yemeğinde ev yemekleri öğle yemeğine kıyasla daha fazla tüketiliyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: beyaz yakalılar / işçi sınıfı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.