fındık

Çiftçi sordu: Ordu’dan 9 liraya çıkan fındık kuruyemişçide 60 lira; fark nereye gitti?

Sol Defter- Haber - 10 Aralık 2017 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Ordu’da çiftçinin 9 liraya sattığı fındığın büyük kentlerdeki kuruyemişçilerde 60 liraya satıldığına dikkat çekerek “Aradaki farkın nerelere gittiğini merak ediyoruz” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Giresun kalite fındığı 10,50 lira, levant kalite fındığı da 10 liradan satın alınırken, Ordu’da fındık serbest piyasada fiyat 9 lira.

Fındık, 9 liraya satın alınıp fabrikada kavrulup işlendikten sonra perakendeci ve kuru yemişçilerde 60 liraya kadar satılıyor. Fındık fabrikalarında işlenerek kavrulan fındığın büyük bölümü ihraç ediliyor.

TZOB yönetim kurulu üyesi ve Ordu Ziraat Odaları il koordinasyon kurulu başkanı Arslan Soydan, fındığın halen maliyetinin altında satıldığını belirterek şöyle dedi: “Fındık birkaç sene önce 15-20 lira olduğu zaman iç fındık 50-70 lira arasında seyrediyordu. O zaman üreticinin pazara sunduğu fiyatla tüketici arasında büyük fark vardı. Tepki gösterdiğimizde fındık fiyatları yükseldi. Malesef son 1.5 yıldır, özellikle bu üretici serbest piyasada 8-10 lira bandında fındığı pazara sunuyor. Halen iç piyasada tüketiciye yansıyan iç fındık mamülleri fiyatları 50 liranın üzerinde gidiyor. Bu doğru bir durum değil. Baktığımızda üreticiyle tüketici arasında çok büyük uçurum var. Aradaki büyük fark nerelere gidiyor… Onu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Üretici de bunu sorgulamak istiyor.”

diken.com.tr

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: fındık /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.