anbar-nakliyatis

Bin işçi iş bıraktı: Ekmeğimizi ranta kurban ettirmeyeceğiz!

Sol Defter- Haber - 5 Ocak 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’nin yıkılması gündemde. Yerine henüz bir yer yapılmayan nakliyeciler sitesi yıkılırsa binlerce işçi ekmeğinden olacak. Nakliyat – İş Sendikası, örgütlü olduğu Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’nin yıkılmasına karşı sendika üyesi bin işçiyle dün iş bırakma eylemi yaparak durumu protesto etti.

Eylemde basın açıklaması sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı.

CANIMIZ PAHASINA DİRENECEĞİZ

Küçükosmanoğlu yaptığı konuşmada şunları belirtti:

“Bu gün burada haksızlığı hukuksuzluğu, keyfiliği protesto etmek, ekmeğimizi, çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğini ranta kurban etmek isteyenlere karşı kinimizi, isyanımızı haykırmak için buradayız. Sanki burası dağ başıymış gibi birkaç gün önce bize bir haber geldi “Cuma günü bu site yıkılacak” diye. Burada Anadolu ile birlikte binlerce insanın ekmeği var. O bakımdan burada bir oldu bitti yaratarak, hukuki durumu da hiçe sayarak, bir keyfilik yaratarak, bazı mafya türü yöntemlerle buradaki insanların ekmekleri, aşları ranta kurban edilemez. Buna izin vermeyeceğiz.

Bu söylenti tesadüf değildir. Bu söylentilerle bir oldu bitiye getirmenin hesabını yapanlar var. Baştan söyleyelim. Ekmeğimize ve geleceğimize yönelik bu durum karşısında burada kanımız, canımız pahasına direneceğiz.

2008’DEN BERİ BİR ÇİVİ ÇAKILMADI

Bu iş o kadar kolay değil. Buranın taşınması ile ilgili bir süreç başlamış durumdadır. Buna göre 2008 yılında TOKİ tarafından Hadımköy/Deliklikaya mevkiinde 265 dönüm yer yeni bir nakliyeciler sitesi yapımı için kamulaştırıldı. Ancak 2008 yılından bu güne kadar orada bir çivi bile çakılmadı. Ve yeni bir yer yapılmadan buranın taşınmayacağı konusunda Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili kurumlar tarafından bir mutabakat var. Şu an sitenin  bulunduğu yer Akzirve Gayrimenkul tarafından siyasi bağlantılar sayesinde satın alındı. Ve bu bölgenin yıkımı ile ilgili yasal mevzuat da yerine getirildi. Yine NAKO ile Akzirve Gayrimenkul arasında yapılan sözleşmede de yeni bir yer yapılmadan buranın taşınamayacağı belirtiliyor. Bu nedenle biz TOKİ’yi, Başbakanlığı, Şehircilik Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Kamulaştırılan yere yeni bir sitenin yapılması ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz. Akzirve’ye de bir sözümüz var. NAKO ile yapılan taahhütnameye uyması ve yeni bir yer yapılmadan buranın taşınmasını, yıkımını günde  getirmeyecek. Burada binlerce insanın ekmeği ve geleceği söz konusudur.

YENİ BİR YER YAPILMADAN BURADAN ÇIKMAK YOK

Bu davada haklı olan biziz. Üç-beş tane rant sevdalısının buranın rantı için binlerce insanın ekmeği ve geleceği ile oynanmasına izin vermeyeceğiz. Sermayedarların para gücü buna yetmez. Buradaki insanlar DİSK Nakliyat-İş sendikasında örgütlü insanlar. Yeni bir nakliyeciler sitesi yapılmadan buradan çıkmak yok. Canımız, kanımız pahasına ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkacağız. Bu böyle bilinsin. Ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak en doğal ve meşru hakkımızdır. Bu bir uyarı eylemidir. Tüm sorumlu olan kamu kurumlarını da sorumluluğa davet ediyoruz. Oynanan bu rant oyununu bozacağız. Bizim mücadelemiz bozacak. Buna inanıyoruz. Çünkü bizim davamız haklı bir davadır.”

Basın açıklamasında sık sık “Akzirve Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, “Ölmek var Çıkmak Yok” “Ekmeğe Uzanan Eller Kırılsın”, “Davamız Ekmek Davasıdır” sloganları atıldı.

Yön Haber

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Nakliyat-İş / Topkapı Anbarları /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.