ırkcılık-HM

H&M’den ırkçı reklam

Sol Defter- Haber - 9 Ocak 2018 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İsveç merkezli giyim firması H&M, ırkçı reklamı ile tepki topladı.

Tepkilerin nedeni H&M’in İngiltere’de hizmet veren online satış sitesinde bir çocuk sweatshirt’ü. Ürün sayfasında siyahi bir çocuk manken tarafından tanıtılan sweatshirt’ün üzerinde “Coolest monkey in the jungle” (Ormandaki en havalı maymun) yazıyor.

İlk olarak New York Times yazarı Charles M. Blow tarafından dikkat çekilen görüntü sonrasında, özellikle sosyal medyada büyük tepki meydana geldi.

Blow’un paylaştığı mesaja ceavp veren bir kullanıcı da bir erkek çocuğun giydiği turuncu sweatshirt’ün üzerinde ‘Tur Rehberi- Ormanda Hayatta Kalma Uzmanı’ yazdığını belirterek bunun ‘bilinçli bir tercih’ olduğunu savundu.

@hm, have you lost your damned minds?!?!?! pic.twitter.com/EYuCXLZtv3

but wait for it…there’s also the loaded message on the orange hoodie…the junior tour guide & jungle official survivor expert…the entire narrative is a fail for 2018. pic.twitter.com/8hpHQPxOgQ

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

Gelen tepkiler üzerine şirket bir açıklama yayınlayarak ilgili görsellerin kaldırıldığını duyurdu. Açıklamada, “Görüntü tüm H&M sitelerinden kaldırılmış olup incinen herkesten özür dileriz” denildi.

Artı Gerçek

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: H&M / İsveç / ırkçılık / reklam /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.