KESK-ohal-miting

KESK: Demokratik ülkeyi ellerimizle kuracağız

Sol Defter- Haber - 14 Ocak 2018 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, (KESK) OHAL’in kaldırılması, Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) iptal edilmesi ve işten atılan emekçilerin işlerine iade edilmesi talebiyle İstanbul Bakırköy Meydanı’nda miting düzenledi. Dikilitaş Durağı’nda bir araya gelen binlerce kişi, İncirli Caddesi üzerinde “OHAL değil demokrasi” sloganıyla alana kadar yürüdü.

Mitinge, KESK eş genel başkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik, Eğitim Sen Genel Başkanı Ayfer Aytekin Aydoğan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Eşsözcüsü Atilla Doğan, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, CHP milletvekilleri Ali Şeker, Sezgin Tanrıkulu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, Demokratik Alevi Derneği (DAD), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Emek Partisi (EMEP), Birleşik Haziran Hareketi, Devrimci Parti, İşçi Meclisleri,  Kaldıraç, Haber-Sen, Yapı Yol-Sen, Mücadele Birliği ile Yeşiller ve Sol Parti’nin yanı sıra çok sayıda kurum katıldı.

TEK TİPE DE HAYIR DENİLDİ

“OHAL’e hayır, ekmek, adalet, özgürlük”, “OHAL/KHK düzenine teslim olmayacağız; birleşelim, örgütlenelim, kazanalım”, “OHAL kaldırılsın, KHK’lar iptal edilsin”, “Ekmek ve hürriyet için işgal, grev, direniş”, “OHAL işçi cinayetlerine, hak gasplarına karşı direniyoruz” ve “OHAL kaldırılsın özgürlük istiyoruz” yazılı pankartları açılarak hak ihlallerini anlatan dövizler taşındı.

Yürüyüş boyunca sık sık, “OHAL değil, demokrasi”, “KHK’ler gidecek, biz kalacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Nuriye-Semih onurumuzdur” ve “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı.

HDP kortejinde “Zindanda, sokakta, yaşamda tek tipe hayır”, “Faşizme karşı demokratik mücadele” dövizleri taşınırken “HDP umuttur, umut dimdik ayakta”, “Hırsızlar içeri, Demirtaş dışarı” sloganları öne çıktı. HDP’nin alana girişini, kitle alkışlar ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganıyla karşıladı.

Miting alanına girişlerin tamamlanmasıyla birlikte demokrasi ve barış mücadelesinde  yaşamlarını yitirenler adına saygı duruşu yapıldı.

‘BÜTÇE SARAYA BAĞLANDI’

Saygı duruşunun ardından ilk olarak KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen konuştu. OHAL’in ilan edilmesinin ardından 31 KHK’nin çıktığını dile getiren Gezen, binlerce kamu emekçisinin haksız, hukuksuz bir şekilde ve en önemlisi de masumiyet karinesinin hiçe sayılarak ihraç edildiğini vurguladı. OHAL ile birlikte anti demokratik uygulamaların arttığına dikkat çeken Gezen, “Saray, ‘OHAL’i biz grev olan yerlere anında müdahale etmek için kullanıyoruz’ dedi. En az 5 grev ertelendi. En az 124 bin işçi bu ertelemelerden etkilendi. Toplu sözleşme hakkı gasp edildi. Sendika hakkı, örgütlenme özgürlüğü kısıtlanmak istendi. Sarı sendikalar emekçilerin haklarının sermaye lehine gasp edilmesi için seferber edildi. Kamu çalışanları masalarda, Saray’dan gelen bir emirle satıldı. Halkın, emekçilerin ihtiyaçları doğrultusunda, katılımcı bir şekilde oluşturulması gereken bütçe, rant, yağma ve talan bütçesi olarak yapılandırıldı. Savaşa, silahlanmaya, ranta ayrılan bütçe, biz emekçilerden esirgendi. Varlık fonu adı altında neredeyse Türkiye’nin 2018 bütçesine denk bir bütçe Saray’a bağlandı. Yeni Düyun-u Umumiye yaratıldı.

Emeğimizle yarattığımız değerler emperyalistlere peşkeş çekiliyor” diye konuştu.

‘DEMOKRATİK ÜLKEYİ ELLERİMİZLE KURACAĞIZ’

İktidarın, OHAL’i kendi iktidarını uzatmak, her türlü itiraza, muhalefete rağmen Türkiye’nin siyasal, toplumsal yapısında köklü değişiklikler gerçekleştirmek için kullanıldığını söyleyen Gezen, şöyle devam etti: “Her türlü baskı ve zorbalığa rağmen biz Gezi direnişiyle eşitliğin, özgürlüğün ütopya olmadığını gösteren milyonlarız. Biz adalet için yolları aşındıranlar; vicdan ve adalet için nöbet tutanlarız. Biz derelerine, ormanlarına sahip çıkanlarız. Barış talebini yükseltenleriz. Emekten yana bir ülke için, iş güvencemiz için, insanca yaşamak için mücadeleden asla vazgeçmeyenleriz. Üniversiteleri, madenleri, fabrikaları direniş alanlarına çevirenleriz. Şiddete, ayrımcılığa karşı direnen, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkan ve sokakları asla terk etmeyen, itaat etmeyen kadınlarız. Biz vardık, varız ve var olacağız. Biz sol memesinin altındaki cevahiri asla karartmayanlarız. Birlikte başaracağız. Eşit, özgür, adil, barış içinde, demokratik, laik bir ülkeyi kendi mahir ellerimizle kuracağız.”

‘BİRLİKTE MÜCADELE Mİ EDECEĞİZ’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise, AKP’nin baskıcı uygulamalarının zirve yaptığını vurgulayarak, Türkiye’nin tam bir kuşatma altında olduğuna dikkat çekti. Tüm baskılara ve ayrımcılığa rağmen birlikte yaşamın inşa edileceğini dile getiren Bozgeyik, “Kürt sorununda çözümsüzlük derinleştirilerek devam ediliyor. İmha ve inkar politikaları da artarak devam ediyor. Tüm bunların yanı sıra tüm muhalif kesimlere yönelik baskılar ve tasfiyeler devam ediyor. Tüm bunlara rağmen birlikte yaşamaya devam edeceğiz” dedi. Bozgeyik kitleye hitap ederek, “Bunlara sessiz kalacak mıyız? Yoksa hep birlikte mücadele edecek miyiz?” diye sordu.

Bozgeyik’in sorusunun ardından kitle, “Direne direne kazanacağız” sloganıyla yanıt verdi. Bozgeyik, son olarak mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Miting, sanatçı Erdal Güney’in seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

mezopotamyaajansi.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Demokrasi Mitingi / KESK / OHAL /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.