turk-ketal-grev

Türk Metal grev için tarih verdi: 2 Şubat!

Sol Defter- Haber - 20 Ocak 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Evrensel Gazetesi”nin haberine göre, Bursa’da katıldığı şube kongresinde konuşan Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak MESS’e şöyle seslendi: “Siz o masayı hiç ciddiye almadınız. Belki ertelenen grevlere, belki OHAL’e güvendiniz ama değil. Hangi hale güvenirseniz güvenin yemin ederim ki hakkımızı alana kadar direneceğiz.”

METAL İŞÇİLERİ NE İSTİYOR

Türk Metal Sendikası grev kararının ilan edilmesinin ardından internet sitesinden şu açıklamayı yaptı:

“5 Ekim’de başlayan sözleşme görüşmelerinde % 38 olan zam talebimize karşı % 3.2 öneren MESS yönetimi ile arabulucu safhası da dahil olmak üzere tüm aşamaları geride bıraktık. MESS yönetiminin diyalog çabamız karşısındaki uzlaşmadan ve ciddiyetten uzak tavrı neticesinde görüşmeleri tamamen sonlandırmış bulunuyoruz.

Metal işçileri ne diyor?
Metal işçileri ne diyor?

TÜRK METAL İÇİN SÖZ BİTTİ: ARTIK EYLEM ZAMANI!

Gelinen noktada yüzbinlerce Türk Metal üyesi için söz bitmiştir: Artık taleplerimizi sözle değil eylemle savunma vaktidir. Emeğimizin karşılığını almak için görüşmelerden çekilerek GREV ilan ediyoruz! Grevimizin başlangıç tarihi yasal olarak en erken süre olan: 2 Şubattır!

Bugün tüm metal emekçileri ve işçi sınıfı için tarihi bir gündür! Ekmek kavgamız kendimiz için olduğu kadar tüm emekçi kardeşlerimiz içindir! Grev alanlarında yüzbinlerce Türk Metal üyesi olarak yüreğimizde milyonlarca emekçi kardeşimizin hak kavgasını taşıyacağız!

Tüm fedakarlıklarımıza rağmen bize kölelik ücreti dayatanlara!

OHAL’e güvenerek komik teklifler sunanlara!

Grev bugün artık hayaldir diyenlere! İNAT!

Üretim rekorlarını sıradan haberlere çeviren azmimize inanarak söylüyoruz: 2 Şubat 2018 tarihini ülkedeki herkesin hafızasına kazıyacağız!

2 Şubat!

Patrona karşı emekçinin!

Dayatana karşı üretenin!

Sisteme karşı insanın!

Batıla karşı Hakk’ın zaferinin başlangıcı olacaktır!

Sözleşme sürecinin zorluğundan Grevin çetin er meydanına geçiyoruz!

Ortak çağrımız olan GREV artık ortak davamızdır!

200.000 metal emekçisi! Ailelerimizle birlikte toplam: 1 MİLYON YÜREK!

Tek bir umudun peşindeyiz: Ekmeğimiz ve Geleceğimizin!

Bu umut ülkemizin üretimini ve ekonomisini etkileyecek bir noktaya gelsin istemezdik. Fakat bu noktadan sonra tüm mesuliyet bizi GREV ilanına kadar getiren MESS yönetimindedir.

Bu sorumlulukla son çağrımızdır; MESS yönetimini yaptıkları hatadan bir an evvel dönmeye ve hak taleplerimizi kabul etmeye çağırıyoruz! Gelin bu işi masada çözelim! Yoksa olacaklardan biz sorumlu değiliz!

Tüm kamuoyu ve emek camiasını bu tarihi sürecin destekçisi ve takipçisi olmaya davet ediyoruz.”NE OLMUŞTU?

İşçi sendikaları Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş ile patron sendikası MESS arasında 1 Eylül’de başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tıkandı.

SENDİKALAR NE İSTİYOR?

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası 2 yıllık sözleşme ile yüzde 38 zam istiyor.
Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in sözleşme taslağı ile Türk Metal’in taslağı arasındaki tek fark Çelik-İş’in Türk Metal’in saat ücretine istediği seyyanen artışın 0.5 kuruş daha fazlasını talep etmesi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ise 2 yıllık sözleşmenin yanı sıra öncelikle en düşük saat ücretinin 9 liraya çıkarılmasını istiyor. Ortalama ücret olarak yüzde 30,47’yi bulan teklifin, ilk altı ay için ücret karşılığı 695 lira.

PATRON NE TEKLİF ETTİ?

Patron sendikası MESS ise yaptığı açıklama ile 3 yıllık sözleşmenin kırmızı çizgileri olduğunu söyledi ve yüzde 3,2 zam teklifinde bulundu.

Sendikalarla yaptığı görüşmede yüzde 38 zam talebine karşı teklifini 3.2’den 6.4’e yükseltti. İşçiler bu durumu öfkeyle karşılamış ve grev çağrısı yapmıştı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: grup toplu sözleşmesi / MESS / metal işçileri / Türk Metal /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.