turk-metal-(5)

Metalde MESS-Sendika trafiği…

Sol Defter- Haber - 29 Ocak 2018 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşverenle ücret ve sosyal haklar başta olmak üzere birçok konuda uzlaşma sağlanamaması üzerine Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası grev kararı almıştı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ise buna karşılık lokavt kararı aldığını duyurmuştu.

Grev, Bakanlar Kurulu kararıyla iki ay ertelenmişti.

Dünya’dan Esra Özarfat’ın haberine göre, fabrika temsilcileri sabah saatlerinde MESS’ten gelen çağrı üzerine yeniden masaya oturmak için İstanbul’a doğru yola çıktı.

Metal işçilerinin akşam 18:00’de başlayacak görüşmede MESS’in teklifini yeniden revize etmesini, sözleşmenin masada bitmesini beklediği belirtildi.

26 Ocak’ta MESS’in çağrısı üzerine Türk Metal Sendikası’nın da katılımıyla yapılan toplantıda MESS, yüzde 3.2’lik teklifini 10 puan refah payı ekleyerek yüzde 13,2 olarak revize etti. Türk Metal Sendikası, MESS’in teklifini iyi niyet girişimi olarak değerlendirerek sözleşmenin iki yıllık ve kıdeme dayalı olması koşuluyla yüzde 38 olan tekliflerini ilk 6 ay için yüzde 30’a çektiklerini açıkladı. Buna rağmen anlaşma sağlanamadığı için metal işçileri eylemlerini sürdürme kararı aldı. Hafta başı itibariyle metal iş kolunda toplu sözleşmeye dahil olan iş yerlerinde sabah ve akşam vardiyalarında yarımşar saat, gün içinde toplam bir saat iş bırakma eylemleri başladı.

Türk Metal Sendikası 20 Ocak’ta grev kararı almış, 2 Şubat itibariyle tüm iş kollarında üretimin duracağını açıklamıştı.

Türkiye genelinde grev kararı alınan Çelik İş Sendikası’na bağlı dört, Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na bağlı 30, Türk Metal Sendikası’na bağlı ise 145 fabrika bulunuyor.

MESS buna karşılık lokavt kararı aldığını duyurmuştu.

Toplu iş sözleşmesinin yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması ve işçi sendikası tarafından grev kararı alınması halinde, işverenlerin işçi tarafına isteklerini kabul ettirebilmek için işçileri topluca işten uzaklaştırmasına lokavt deniyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: MESS / Metal Grevi / metal işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.